Aki már nem zsebben hordható méretű táblagépet keres, hanem valami olyasmit, amely a hordozhatóság mellett már jól átlátható kijelzőmérettel is rendelkezik, egyre több lehetőséggel találja szembe magát. Mostani összeállításunkban a legnépszerűbb tíz hüvelyk környéki modelleket hasonlítjuk össze.
Míg cikkünk előző részében az ár és méret tekintetében is "óvatosabb"
héthüvelykes kategória fontosabb modelljeit mértük össze, most nagyobb kijelzőre váltunk. Természetesen itt is kikerülhetetlen az iPad, amelynek legújabb generációja nevezhető tulajdonképpen "három és felediknek", hiszen az előző modell kissé ráncfelvarrott változatát szabadította ránk idén ősszel az Apple. Viszont a tízhüvelykes kategóriában sem csak iPad-ből áll a világ,
a versenytársak egyre jobban belehúznak. Közelítsünk a csúcs felől!
Divatos szépség kontra erő és ügyesség ■ A legtöbb hozzáértő vásárló szerint az alcímben megfogalmazott döntés előtt áll, aki manapság táblagépet szeretne venni. Ott az iPad, a megkerülhetetlen divatkellék, amelyet természetesen még mindig dőreség lenne szimplán hipszter játékszerként bemutatni. Bár a legújabb modelt leginkább a kiváló képpontsűrűséggel, extra-finom rajzolatú, színgazdag képpel rendelkező Retina Display "adja el", nem szabad elfelejteni a felturbózott új processzort sem, amely az iOS 6-hoz több mint elegendő motorteljesítményt biztosít.
A lenti táblázat következő két oszlopában az Apple legnagyobb kihívója, a dél-koreai Samsung két kurrens modellje található. A Galaxy Tab 2 10.1 és a Note 10.1 között első látásra az utóbbihoz járó digitális érintőtoll lehet a feltűnő különbség, de persze az újabb modell nem csak "saját tollával ékeskedik", hanem a belső izomerő is növekedett.
A táblázatból semmiképp sem hagyhattuk ki az Asus jelenlegi androidos csúcsmodelljét, a Transformer Infinity TF700-at, már csak azért sem, mert épp az Asus találta ki annak idején a felcsatolható billentyűzetes-akkus dokkolóval megbolondított hibrid megközelítést. Ugyan a "ha akarom, tablet, ha akarom, notebook" stílust azóta többen átvették, a Transformer modelleknek köszönhetően az Asus nagyot nőtt a tabletes közönség szemében is. A jelenleg elérhető csúcsmodellben ráadásul brutális erejű motor dolgozik, és a kijelzője is már megközelíti a Retina Display képpontsűrűségét és felbontását.
Végül megnéztük, mit tud a már bejáratott modellekhez képest a Microsoft nemrég megjelent új táblagépe, a Surface for Windows RT, vagy röviden Surface RT. Ez az oszlop kissé csalóka abban a tekintetben, hogy míg a felsorolt versenytársak egy vagy több variánsa már elérhető Magyarországon is hivatalos viszonteladói vagy mobilszolgáltatói forgalomban, a Microsoft táblagépei egyelőre nem jutottak el a határainkon belülre. Ugyan szürkeimport-cégeknél itt-ott felbukkan már, de az általuk elképzelt árszint jóval a nemzetközi fölöttre került, így nem ezt, hanem a hivatalos, dollárban mért árakat használtuk.
Persze az alábbi táblázatot még oszlopok tucatjaival lehetne bővíteni, mivel az "első vonal" mögött már itthon is egyre több olyan tabletet találhatunk, amelyek a belépő szint irányából próbálkoznak: ilyen a Huawei MediaPad és más távol-keleti olcsó modellek, vagy épp a mobilszolgáltatók sajátmárkássá varázsolt ajánlatai (amelyek gyakran megegyeznek az előbbiekkel, csak épp más logóval kerülnek forgalomba). Szép lassan pedig elkezdenek beszivárogni az országba a nagyobb PC-gyártók által készített Windows RT-s és Windows 8-as tabletek is, amelyek közül a jelek szerint nem egy fogja időben megelőzni a Microsoft saját eszközét. Hamarosan tehát újabb modelleket hasonlíthatunk össze a sorozat következő részében...