Az utóbbi hetekben, hónapokban sorra jönnek ki a cégek saját táblagépükkel. Sorra vettük őket, és megnéztük, megszorongathatják-e az iPad-et?

Felhizlalt képernyőjű iPhone – sokan egyszerűen így minősítik az iPad-et. Mégis, az almás logó bűvöletében élő rajongók veszik, mint a cukrot. Az Apple csak a legutóbbi negyedév során 4,19 milliót adott el a főként internetes, multimédiás és e-könyves tartalmak fogyasztására szánt, komoly részpiacot nyitó billentyűzet nélküli táblagépéből.

A Gartner őszi becslése szerint 2010 egészében 19,5 millió darab táblagép talál gazdára a globális piacon, s ebből még mindig 15,6 milliót az Apple kütyüjéből adnak el. Kinek lehet jó ez a sok masina? Például az üzleti felhasználóknak. Több hardvergyártó (például a Cisco, a RIM és a Dell) ugyanis a kifejezetten nekik szánt, vállalati célokra tervezett modellekkel próbálkozik.

Robbanásszerű növekedés Ráadásul jövőre a Gartner már 54 millió darabos eladást prognosztizál, 2014-re pedig egyenesen 208 milliósat. Ez az IDC hagyományos PC-piaci előrejelzésével összevetve (négy év múlva évi 531 millió eladott hagyományos gép) erős és biztos jövőt jelez az új eszközök számára. Sőt, éppen a tabletek előretörésével összefüggésben a kis netbookok értékesítési adatai 25 százalékkal csökkentek az unióban a legutolsó negyedévben.

A perspektívákat látva a legnagyobb hardvergyártók – és az operációs rendszereket szállító vállalatok – egyaránt beállnak az új termékvonal követői közé. Bár az iPad előtt is léteztek tabletek, az Apple év elején bemutatott eszköze indította el a mennyiségi forradalmat. Most kezd megerősödni a második front. Igaz, fél éven át inkább csak a tervekről hallottunk, de karácsonyig több, kézzelfogható termék is piacra kerül.

A leghangosabb csatákat a táblagépeken futó operációs rendszerek vívják. Az Apple az iPhone-okon is futó iOS rendszerrel egy könnyen kezelhető, ám szigorúan behatárolt tudású, steril versenyzőt küldött csatába. Eddig két komoly ellenfele bukkant fel más és más tulajdonságokkal. A Microsoft a „hagyományos” számítógépek irányából támad: a Windows 7 alapú tabletek kompatibilitása nagyon jó – érvel a redmondi cég. Futnak a PC-ken és notebookokon megszokott alkalmazások és pofonegyszerű a külső eszközök csatlakoztatása és szinkronizálása.

Ingoványos terep Ám a notebookokhoz képest gyengébb hardverrel szerelt tableteknek gyakran „túl nagy falat” lehet a Windows – állítják az ellenzők, akik egy jóval könnyedebb, flexibilisebb szoftvert szeretnének. Az ő választásuk lehet az Android, amellyel a Google – az iOS-hoz hasonlóan – szintén nem a PC-k, hanem az okostelefonok irányából nyomul. Az Android alkalmazások sokkal könnyebben, szélesebb körben használhatók és telepíthetők. Az iOS-hez képest egyszerűbb a PC-s kapcsolat, a fájlok megosztása. A Windowshoz képest pedig valóban hardverbarát a Google rendszere.

Két titkos szoftveres versenyzőre vár még a piac, az egyik a HP istállójából indul majd, ez a Palm felvásárlásakor a hardveróriáshoz került WebOS. Másikuk a Google régóta szellőztetett, ám valójában még mindig várakozó állásban topogó kísérlete, a böngészőn alapuló, számítási felhőre épülő Chrome OS. S akad még egy – kissé kívülállónak tekintett – résztvevő, a RIM tabletjére fejlesztett BlackBerry Tablet OS, ez az üzleti célú, ám még gyenge hátországgal rendelkező platform.

Üzleti megfontolásból A vállalati okostelefonokról híres RIM kissé ellentmondásos néven jelentette be szeptember legvégén a PlayBook nevű modellt, ráadásul saját operációs rendszert akasztva rá. A BlackBerry Tablet OS alapja a RIM által felvásárolt QNX szoftvere, ez azonban a fent felsorolt rendszerektől teljesen eltér, és egyikkel sem kompatibilis. A HP pedig Windows 7-re alapozta a Slate 500 tabletet, amelyet október végétől árusítanak az USÁ-ban.

A HP jól időzített, hiszen az üzletiként aposztrofált táblagépek közül legelsőként kerül forgalomba. A RIM-féle PlayBook megjelenésének ideje még nem ismeretes, és ugyanígy kérdéses a nyáron bejelentett, Android-alapú Cisco tablet, a Cius boltokba kerülésének ideje is. A HP Slate 500 egy, a gesztusokat is felismerő, 8,9 inches érintőképernyő révén kommunikál, ez jó felbontást biztosít üzleti alkalmazások (például Excel-táblák, diagramok, dokumentumok, rajzok) megjelenítéséhez. Az 1,86 gigahertzes Intel Atom processzor pedig elég erős ahhoz, hogy megbirkózzon hardverigényesebb alkalmazásokkal is.

Nem váltja ki a számítógépet A táblagépek gyártóinak alternatív stratégiája az, hogy készülékeiket nem feltétlenül apró számítógépekként definiálják. A nemrég érkezett Samsung Galaxy Tab megjelenését körülvevő kommunikáció lényege is ez: internetezésre, levelezésre, multimédiás tartalmak és könnyed játékok futtatására tervezett eszközként hirdetik, amellyel mellesleg telefonálni is lehet. Az Android alapú tablet a Galaxy S telefon nagytestvéreként is felfogható, 7 inches érintőképernyővel, 1 gigahertzes processzorral. Hétórás átlagos üzemideje bőven elég egy utazás nyűgét feledtetni. A Dell is érdekes kísérlettel próbál különbözni társaitól: az Android alapú Streak szintén okostelefon-tablet hibrid. Telefonálásra alkalmasabb, mint a Galaxy Tab, mert képernyője, így mérete is kicsi.

Kno: dupla képernyős táblagép diákoknak
Az iPad-et reklámozza vállalatvezetőknek a Gartner

A meccs nem lefutott: a HP szintén a jövő év elején indítja el a Slate kistestvérét, a WebOS alapú Hurricane-t is. Sőt az LG, a Toshiba, a ViewSonic vagy a Creative rövidesen szintén tabletekkel jelentkeznek.

(A cikk a Figyelő hetilap 2010/45. számában jelent meg.)

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.