A felhasználók szerint a Symbian lejárt lemez. Tavaly már a Nokia is belátta mindezt, és Windows Mobile-ra váltott. Ehhez képest az év végére durva hajrával ismét erősített a halottnak hitt rendszer.
Bizonyos dolgokat szinte lehetetlen elpusztítani. Ilyenek a filmekben a vámpírok és a zombik, és úgy tűnik, most még a Symbian operációs rendszer is ebbe a kategóriába tartozik. A StatCounter statisztikái szerint az októberre 30 százalékos részesedés alá eső Symbian a 2011-es év utolsó két hónapjában irtózatos hajrát produkált, és visszatornázta magát 33,5 százalékra. Hogy is van ez?
Akinek halálhírét keltik... ■ Az év végi időszak egyébként is kifejezetten furcsán alakult a mobilos rendszerek versenyében. Az iOS aránya ugyan ismét képes volt növekedni egy erős lejtmenet után, ám főként az iPhone 4S megjelenésének betudható emelkedés decemberre épphogy elérte az egy évvel korábbi szintet. A BlackBerry OS egy nagyon enyhe nyári erősörés után folytatta a "jól megszokott" meredek zuhanást, igazán stabil erősödést csupán az Android tudott felmutatni, amely egy év alatt több mint 8 százalékkal többet kanyarított ki magának a mobiltortából.
A Symbian görbéje azonban első látásra teljesen kiszámíthatatlan. Ahhoz képest, hogy
a Nokia februárban jelentette be a Microsoft-partnerséget és a Symbian lassú kivezetését, nyár közepéig folyamatosan növekedett az elkaszált rendszer részesedése. Ehhez képest
a júliusban bemutatott frissítés, az Anna pont egy újabb lejtmenetet indított el, melynek mélypontja októberben érkezett el. Ekkor viszont
bemutatták az első Windows Phone alapú Nokiákat... és csodák csodájára két hónapos diadalmenet következett a Symbian számára.
Olcsó okosságok ■ Ha azonban régiónként vizsgáljuk meg a tortaszeleteket, rögtön fény derül a turpisságra. Az őszi-téli hajrát szinte kizárólag az ázsiai Symbian-tábor turbózta fel: ebben a régióban még mindig toronymagas az öreg rendszer előnye, decemberben 57 százaléknál is több volt a Symbian-szelet, míg az Android csak 12, az iOS pedig mindössze 8 százalékot produkált. A Nokia ugyanis gondoskodik arról, hogy a fejlődő országokra, főként Ázsiára olyan készülékeket célozzon, amelyek olcsók de azért már internet-képes okostelefonnak számítanak. A windowsos Lumia modellek mellett például
három olyan Symbian alapú készüléket is bemutattak októberben, amelyekről épp csak a kínai gravírozás hiányzott, annyira a távol-keleti igényekre lettek szabva.
Magyarország egyébként kifejezetten élen jár a "zombigyilkolásban", hiszen az üstökösszerűen növekvő arányú Android (decemberben 51, januárban már 56 százalék) után már az iOS is egy szinttel hátrébb pofozta a Nokia rendszerét. A legfrissebb adatok szerint itthon az iOS részesedése 19, míg a Symbiané 13,5 százalék.