A Nokia bejelentette, hogy az utóbbi hónapok csendes agóniájának véget vetve megadja a kegyelemdöfést a nyílt forrású szoftverként egy év két hónapot megélt Symbian platformnak.
Ami hétről-hétre egyre valószínűbbé vált, most már bizonyos; a Symbian sem kerül fel a nyílt forrású sikertörténetek amúgy is lassan gyarapodó listájára. Ezentúl a nyílt forrású közösségek csupa kisbetűvel írják majd a Nokia nevét, bár nem valószínű, hogy a még midig piacvezető finn vállalatnak most ez a legnagyobb problémája, figyelembe véve masszívan zsugorodó részesedését.
Kezdeti lelkesedés ■ A
bő egy éve megkezdett stratégiai átalakítás komoly visszhangot kapott, hiszen a Nokia akkori döntésével a Symbian egyike lett a legnagyobb, nyílt forrásra váltó tulajdonosi szoftverprojekteknek. Akkoriban még úgy tűnhetett, hogy a feltörekvőben lévő Android versenytársra akad a nyílt forrású mobil operációs rendszerek piacán. Látszólag ezt támasztották alá a marketinganyagok mutatós adatai is, amelyek tanúsága szerint 330 millió készülék operációs rendszere nyílt meg, nem beszélve arról a hangzatos szlogenről, amelyben a Nokia a mobil technológia jövőjét ugyanolyan nyitottnak látta, mint saját platformjának kódját. A jóslatok és a trendek viszont már akkor is egyre zártabb irányba mutattak.
Ezt nyilván a finnek is érezték, mégis 264 millió eurót költöttek a Symbiant fejlesztő cég kivásárlására. Később alapítványt hoztak létre számos, már akkor sem feltétlenül élvonalbeli céggel együtt a további fejlesztés koordinálására. Nem sok jót ígért, hogy ezek a vállalatok időközben sorra jelentették meg Android-alapú készülékeiket. Az IDC piackutató hiába jósolta azt, hogy az eladott symbianos készülékek száma
öt év alatt 132 millióra emelkedik, hiszen a Motorola, a Samsung, az LG és a Sony Ericsson is
sorra elhagyta a Symbian süllyedő hajóját. A Nokia még ezek után is kitartott, pedig az elmúlt év végére gyakorlatilag
egyedül maradt a platform fejlesztésével.
Amerről a szél fúj ■ Közben a Nokia
piaci helyzete és prognosztizált eredménye is dinamikusan változott: a Gartner fél évvel ezelőtt még a Symbian lassan gyengülő pozícióját jelezte, legfrissebb öt éves előrejelzésében viszont ugyanilyen távon a platform kimúlását jelzi. Ellenben a Windows Phone aktuális véleményük szerint komoly karriert előtt áll,
akár a piac egyötödét is megszerezheti 2015-ig. Erről a többi piaci szereplőnek más a véleménye, az iPhone mellett jelen állás szerint az Android az abszolút befutó. A Nokia ennek ellenére a Microsofttal állapodott meg, így a jövőben
a finn vállalat Windows Phone 7-et futtató telefonokat fejleszt majd.
A helyzet érdekessége, hogy a Nokiának megvan a saját, Linux-alapú mobil operációs rendszere, amelyet az AMD, az Intel és a Linux Fundation közreműködésével fejleszt, most mégis a Microsoft rendszere mellett tette le a voksát. A vállalat MeeGo platformja – ami korábban az okostelefonok versenyének fekete lova lehetett volna – ma már nem sok jelentőséggel bír. A Nokia és a nyílt forrás jelenlegi viszonyát tekintve kevés fejlődésre számíthatunk ezen a területen, pedig érdekes lett volna egy olyan közösségi fejlesztést látni, ahol a gyeplőt nem fogják olyan szorosan, mint a Google az Android esetében teszi. Úgy tűnik, a nyílt forrás szempontjából a Symbian is eltűnik a süllyesztőben, bár meg kell jegyezni, hogy a licencváltás nem csodaszer, és nem lehet része egy rövid távú stratégiának.
Változó idők ■ A Nokia ügyvezetője, a Microsofttól igazolt
Stephen Elop szerint
olyan kritikus helyzet állt elő a cég életében, amikor elkerülhetetlenek lesznek a jelentős változások. Ez annál inkább igaz, mivel a HTC – amely alig néhány éve jegyezte be magát a mobilcégek elitjébe – már Ázsia második legnagyobb okostelefon-gyártója, és ha csak rövid időre is, de piaci kapitalizációja a múlt hét végén megelőzte finn versenytársáét. A Symbiant bezáró, az Android elől elzárkózó, a nyílt forrástól elforduló, ma már csak az üzletre nyitott Nokia valóban komoly kihívások előtt áll. Persze még korai temetni a számtalan, időközben klasszikussá vált készülék gyártóját.