A Nokia bejelentette, hogy az utóbbi hónapok csendes agóniájának véget vetve megadja a kegyelemdöfést a nyílt forrású szoftverként egy év két hónapot megélt Symbian platformnak.
Ami hétről-hétre egyre valószínűbbé vált, most már bizonyos; a Symbian sem kerül fel a nyílt forrású sikertörténetek amúgy is lassan gyarapodó listájára. Ezentúl a nyílt forrású közösségek csupa kisbetűvel írják majd a Nokia nevét, bár nem valószínű, hogy a még midig piacvezető finn vállalatnak most ez a legnagyobb problémája, figyelembe véve masszívan zsugorodó részesedését.

Kezdeti lelkesedés A bő egy éve megkezdett stratégiai átalakítás komoly visszhangot kapott, hiszen a Nokia akkori döntésével a Symbian egyike lett a legnagyobb, nyílt forrásra váltó tulajdonosi szoftverprojekteknek. Akkoriban még úgy tűnhetett, hogy a feltörekvőben lévő Android versenytársra akad a nyílt forrású mobil operációs rendszerek piacán. Látszólag ezt támasztották alá a marketinganyagok mutatós adatai is, amelyek tanúsága szerint 330 millió készülék operációs rendszere nyílt meg, nem beszélve arról a hangzatos szlogenről, amelyben a Nokia a mobil technológia jövőjét ugyanolyan nyitottnak látta, mint saját platformjának kódját. A jóslatok és a trendek viszont már akkor is egyre zártabb irányba mutattak.

Ezt nyilván a finnek is érezték, mégis 264 millió eurót költöttek a Symbiant fejlesztő cég kivásárlására. Később alapítványt hoztak létre számos, már akkor sem feltétlenül élvonalbeli céggel együtt a további fejlesztés koordinálására. Nem sok jót ígért, hogy ezek a vállalatok időközben sorra jelentették meg Android-alapú készülékeiket. Az IDC piackutató hiába jósolta azt, hogy az eladott symbianos készülékek száma öt év alatt 132 millióra emelkedik, hiszen a Motorola, a Samsung, az LG és a Sony Ericsson is sorra elhagyta a Symbian süllyedő hajóját. A Nokia még ezek után is kitartott, pedig az elmúlt év végére gyakorlatilag egyedül maradt a platform fejlesztésével.

Amerről a szél fúj Közben a Nokia piaci helyzete és prognosztizált eredménye is dinamikusan változott: a Gartner fél évvel ezelőtt még a Symbian lassan gyengülő pozícióját jelezte, legfrissebb öt éves előrejelzésében viszont ugyanilyen távon a platform kimúlását jelzi. Ellenben a Windows Phone aktuális véleményük szerint komoly karriert előtt áll, akár a piac egyötödét is megszerezheti 2015-ig. Erről a többi piaci szereplőnek más a véleménye, az iPhone mellett jelen állás szerint az Android az abszolút befutó. A Nokia ennek ellenére a Microsofttal  állapodott meg, így a jövőben a finn vállalat Windows Phone 7-et futtató telefonokat fejleszt majd.

Gyengén fogy a Motorola Atrix és a Xoom
Tippek az Android felturbózására

A helyzet érdekessége, hogy a Nokiának megvan a saját, Linux-alapú mobil operációs rendszere, amelyet az AMD, az Intel és a Linux Fundation közreműködésével fejleszt, most mégis a Microsoft rendszere mellett tette le a voksát. A vállalat MeeGo platformja – ami korábban az okostelefonok versenyének fekete lova lehetett volna – ma már nem sok jelentőséggel bír. A Nokia és a nyílt forrás jelenlegi viszonyát tekintve kevés fejlődésre számíthatunk ezen a területen, pedig érdekes lett volna egy olyan közösségi fejlesztést látni, ahol a gyeplőt nem fogják olyan szorosan, mint a Google az Android esetében teszi. Úgy tűnik, a nyílt forrás szempontjából a Symbian is eltűnik a süllyesztőben, bár meg kell jegyezni, hogy a licencváltás nem csodaszer, és nem lehet része egy rövid távú stratégiának.

Változó idők A Nokia ügyvezetője, a Microsofttól igazolt Stephen Elop szerint olyan kritikus helyzet állt elő a cég életében, amikor elkerülhetetlenek lesznek a jelentős változások. Ez annál inkább igaz, mivel a HTC – amely alig néhány éve jegyezte be magát a mobilcégek elitjébe – már Ázsia második legnagyobb okostelefon-gyártója, és ha csak rövid időre is, de piaci kapitalizációja a múlt hét végén megelőzte finn versenytársáét. A Symbiant bezáró, az Android elől elzárkózó, a nyílt forrástól elforduló, ma már csak az üzletre nyitott Nokia valóban komoly kihívások előtt áll. Persze még korai temetni a számtalan, időközben klasszikussá vált készülék gyártóját.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.