A Sony az elmúlt időben kissé veszített részesedéséből a mobil eszközök piacán, az Ericsson kivásárlása után a szakértők szerint ideje valami nagyot villantaniuk. Az új Xperia eszközök bemutatója után a második generációs Tablet S-t teszteltük, hogy megnézzük, merre tart a japán vállalató.
Lassan kettészakad a tabletpiac. Egyik véglete a lehetőség szerint minél egyszerűbbre vett, emellett jóárasított eszközöké, amelyeket a Kindle Fire vagy a Nexus 7 képvisel. A másik oldalon ott az iPad, a Samsung Galaxy és Note 10.1 modellek és sok egyéb trónkövetelő: itt nagy kijelzővel, prémium kategóriás összeszereléssel és funkciókkal támadnak, természetesen felső kategóriás árszinten. Ez utóbbi kategóriában próbálkozik a Sony Xperia Tablet S is, ám a legújabb iPad szintjén lévő árcédula miatti rémüldözés után már az első benyomások is nagyon pozitívak. Előremutató dizájn és erős hardver jellemzi az eszközt, így csak az igazán szőrszálhasogatók találhatnak óvatos hiányosságokat.
Jó alakhoz ízléses ruha ■ Ahogy a tabletek esetében is egyre fontosabb, hogy minél vékonyabbak legyenek az eszközök, a gyártók számára új marketing fegyverré vált, hogy egyre kevesebb milliméterrel dobálózzanak. Eközben viszont ott a hardver, amelyet azért nem lehet büntetlenül "tömöríteni", papírból pedig még senki sem készített processzort... A Sony erre már a mostani generációt megelőző Tablet W-vel kitalált egy trükkös megoldást, amit a mostani S sorozatban is továbbvisz, természetesen az idei divatnak megfelelően.
Minden bizonnyal a tablet felső harmadában dolgozik a legtöbb hardverelem, ez ugyanis kívülről úgy néz ki, mintha az amúgy kifejezetten vékony eszközre visszahajtogatták volna saját magát. Ezáltal viszont mégis megmarad a felhasználó számára a hihetetlen vékonyság érzete, hiszen az eszköz alján már a 8,8 millimétert is kevesebbnek érezzük a kissé pengeszerű oldalsó kialakítás miatt, a felső vastagabb rész pedig hátrafelé "hajlik vissza", így használat közben észrevehetetlen. Ügyes megoldás, hiszen így megmarad a modern és stílusos érzet, miközben az egyébként kifejezetten erősre sikerült motor is kényelmesen elfér. (Mondjuk oldalról nézve azért kijön a kissé furcsa unortodox forma.)
Négy plusz egy izomcsoport ■ Az idei kváziszabvány szerint, ha valaki igazán erős mobil eszközt szeretne építeni, az Nvidia Tegra 3 rendszerchipre támaszkodik. A Tablet S-ben is a 4+1 magos egység dolgozik, ahola már ismert módon az energiatakarékos plusz mag felel az alapszintű tevékenységekért, és csak az izmosabb hátteret igénylő alkalmazások indításakor lép akcióba a négymagos erőgép. A chipet 1 gigabájt RAM, valamint GeForce grafikus gyorsító támogatja, háttértárként 16-32-64 gigabájtot kapunk (nálunk a 16 GB-os modell járt). Természetesen az SD bővítés lehetősége itt is adott, hogy ki ne fussunk a tárhelyből.
Ami viszont igazán szembeszökő előnye a Tablet S-nek, az a kifejezetten minőségire sikerült kijelző. Tény, hogy a legújabb iPad brutális felbontását nem ériel a 9,4 hüvelykes multitouch megjelenítő 1280x800 képpontja, a Sony BRAVIA fantázianevű technológiája mégis szolgál csodákkal. Konkrétan a Tablet S-en láttuk az eddigi legfeketébb feketéket és a legszebb kontrasztú, mélységű színkezelést mostanában, nyoma sincs az LCD háttérvilágítás miatt szürkévé váló fekete színeknek és a kissé megdöntött tableteknél tapasztalható halványulásnak.
A kijelző mindemellett cseppálló - ezt ugyan nem mertük letesztelni, de mivel a Sonynak a Tablet S esetében is az egyik fő hívószava a családbarát megközelítés, megnyugtatóan hangzik, hogy a munkából hazatérő menedzser kisgyereke kevesebb esélyt kap a "kakaó általi károkozásra".
Minden a helyén ■ Bár már érintettük a dizájnt, mindenképpen érdemes részletesebben is végigszemlélni a tablet elrendezését és felépítését. Az biztos, hogy végre nem egy iPad-hez hasonlító "vékony tömböt" nézegethetünk, a visszahajtott megoldásra biztosan nem érkezik majd plágiumper az Apple felől, azonnal felismerhető és egyedi a megjelenés. A vastagabb rész fekete borítása egy nagyon óvatosan bordázott, valóban prémium kategóriát sugárzó bevonatot kapott, ami "között" indul a tablet ezüstös színű, vékony "teste".
Bal oldalon a vastagabb részen találjuk a bekapcsoló- és hangerőgombokat, valamint egy apró mikrofon-nyílást. Bal oldalon ugyanitt egy audio jack figyel, valamint egy kipattintható ajtó mögött található, teljes méretű SD csatlakozó. A hátlapon 8, az előlapon 1 megapixeles kamera kapott helyet: a hátsó képes 1080p felbontású videót is készíteni, a frontoldali pedig szintén túlmutat a szemcsés VGA-szintű videós kommunikáción.
Szép droid, jó droid ■ Ahogy a legnagyobb gyártók mind igyekeznek egyedi arcot adni az Android rendszernek, a Sony is így tesz egy ideje, ám őszintén megvallva a korábbi testreszabások csupán külcsín terén számítottak kiemelkedőnek, a Sense vagy a TouchWiz által képviselt funkcionalitás szintjét nem érték el. A Tablet S rendszerében viszont jócskán átértékelték, hogyan is kell egyedire szabni egy kezelőfelületet: megmaradt a szépség, emellé azonban bekerült néhány ötletes és fontos funkció, amely szintén sikerre ítélheti a Sony új táblagépét.
Ilyen például a "vendég üzemmód", amelyet ugyan a gyártó főként családi vonalon promóz, de a manapság egyre általánosabb BYOD-gyakorlatban is nagy hasznát vehetjük. Ezzel többféle felhasználóifiók-típust hozhatunk létre, a teljes hozzáférést garantálótól a dokumentumokat és egyes adattípusokat, vagy épp kommunikációs csatornáinkat elrejtő vendég módtól egészen a gyerekbiztos, csak rajzfilmnézésre és rajzoló app használatra korlátozódó fiókig.
Ha a Sony e funkció kommunikációját ügyesen a családi vonatkozáson kívül a céges felhasználásra is kiterjesztené, még egy területen bebiztosíthatná magát, hiszen a céges rendszergazdák is így garantálhatnák, hogy a munkatársak otthon is használhassák a vállalati tabletjüket, csak épp senki nem hackelhet be ezeken keresztül a céges levelezésbe és senki nem kotorhat üzleti dokumentumok között.
Emellett persze sokféle konzumeres varázslatot tud a tablet, többek között intelligens tévétávirányítót csinálhatunk belőle, amely a Sony készülékekhez alapból könnyen csatlakozik, de más gyártók eszközeiből is kifejezetten sokat felismer. Emellett a Sony természetesen PlayStation-integrációt is ígér: a vezetékes és vezeték nélküli kontrollerekkel állítólag PS-ről átkonvertált játékokat játszhatunk.
Ami üzleti felhasználóknak fontosabb, hogy különféle kiegészítőket is beszerezhetünk a tablethez: akad olyan borító, amely billentyűzetként is használható, de különféle állványok és dokkolók is választhatók.
A Sony visszatér ■ A fentiekből látható, hogy a Tablet S többféle szegmensben is sikeresen indulhat a mobilpiacon kissé megkopott Sony nevének újrafényezésére. Mind a tervezési, mind a hardveres és szoftveres megoldásai egyedivé és jól használhatóvá teszik, már csak az ár lesz a nagy kérdés. Hivatalos információ ugyan még nem hangzott el erről, ám állítólag "nagyon kedvező" kategóriában indul. Ez persze szinte biztosan nem azt jelenti, hogy Kindle Fire-gyilkos lesz a készülékből, ám ha a Sony tényleg mer bevállalós lenni, valamivel az új iPad és a 10 hüvelykes Galaxy tabletek alá is besorolhat. Ez esetben pedig már szinte látható, ahogy a japán gyártó jelenleg kissé vékonyka tabletes tortaszelete erőteljes hízásnak indul az októberi forgalmazástól kezdve.