Tíz mobil eszközre letöltött alkalmazásból kilenc ingyenes, a maradék nagyobb része is alig néhány dollárba kerül. A Gartner szerint érdemes újragondolni, hogyan lehet pénzt keresni az appokból.
Idén a különböző alkalmazásáruházak kínálatában megtalálható programok letöltési száma bőven meghaladja majd a 45 milliárdot, ám ezekért több mint 40 milliárd esetben nem fognak fizetni, mivel ingyenes alkalmazást installálnak. Ráadásul a Gartner letöltött mobil applikációkat vizsgáló előrejelzése szerint az arány az elkövetkező években egyre inkább az ingyenes megoldások felé tolódik el. 2016-ra például már azt prognosztizálja a kutatócég, hogy a közel 310 milliárd letöltött app mindössze 7 százalékát teszik ki a fizetős programok.

Alkalmazásboltokból letöltött programok világszinten (millió darab)



Almaszüret  Nem túl meglepő, hogy a letöltések rendszer és márka szintű elemzésénél az derül ki, hogy az iPad és iPhone termékeivel komoly pozíciókat foglaló Apple-höz kötődik a teljes forgalom közel fele. A Gartner számításai alapján az App Store-ból idén letöltött alkalmazások száma meghaladja majd a 21 milliárdot. Ez annak fényében még jobb eredmény, hogy a teljes appkínálat "mindössze" negyedét mondhatja magának a cupertinói vállalat. Az Apple mellett jelentős forgalmat bonyolít a Google Play, és a Windows Phone 8-nak és a Windows 8-cal futó új tableteknek köszönhetően várhatóan felélénkül a Microsoft online alkalmazásboltja is.

A nagyok mellett azonban van lehetősége a kisebb, független megoldásoknak is, amelyek egy-egy erős márkára vagy a helyi sajátságokra támaszkodva tudnak konkurálni. Az Amazon Kindle Fire-je például egy ilyen lehetőség, de említhető a desktop mellett mobilra is letölthető programokat kínáló Facebook App Center. Kínában pedig egyelőre nagyon jól elvannak a független androidos appboltok, mivel a Google Play nincs jelen az országban.

Fizető kiskapu  A fentebb vázolt ingyenességi hullám viszont az ökoszisztéma egyik résztvevőjének, így sem a fejlesztőknek, sem az applikációt kínáló boltoknak nem jó hír (és a felhasználónak sem, mert nem lesz miből fejleszteni). Mivel láthatóan egyre kevesebb esetben lehet a letöltésért pénzt kérni, más utat kell keresni a felhasználók pénztárcájához. Szerencsére ezt nem szükséges feltaláni, mivel már most is jelen van a freemium, azaz az ingyenes applikáción belüli fizetés modellje.

41 százalékát
adja majd 2016-ban az appokból származó bevételeknek az alkalmazáson belüli vásárlás.
A Gartner úgy látja, hogy erre az elkövetkező esztendőkben egyre komolyabb hangsúly kerül. Míg idén körülbelül 10 százalékát adja az összbevételnek az appon belül vásárlás, 2016-ban várhatóan ez az arány már eléri a 41 százalékot is. Magától értetődő módon a kutatócég azt javasolja az alkalmazásboltok üzemeltetőinek, hogy minél hatékonyabban támogassák ezt a lehetőséget, mert ezzel tudnak megfelelően vonzó bevételi forrást kínálni a rendszerekre fejlesztő cégek számára. Ha pedig egy alkalmazásbolt népszerű a fejlesztők körében, az több programot jelent a portfólióban, abból pedig több letöltés, majd fokozatosan egyre több bevétel várható. A bevételből pedig jobb esetben marad egy kis profit, bár a nyári kimutatások szerint csak nagyon keveseknek adatik meg.

Milyen appokkal lehet a legtöbb pénzt keresni?
Freemium: így termelnek pénzt az ingyenes mobil appok
Rakétázik az Android, de a pénzt az Apple keresi

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.