Bár a Nokia háza táján a legújabb hivatalos bejelentés a MeeGo alapú N9 volt, a finn gyártó egy titkos(nak szánt) eseményen bemutatta első Windows Phone 7 alapú készülékét is.
Stephen Elop vezérigazgató újságírók számára hirdetett meg egy zártkörű bemutatót, ahol először mindenkit megkért, hogy tegyenek el és kapcsoljanak ki minden mobiltelefont vagy egyéb képrögzítésre alkalmas eszközt, mivel nem szeretné a felvételeket blogokon vagy a YouTube-on látni. Ehhez képest egy tökéletes szögből elkészített videó máris felkerült a webre: Elop nem vette volna észre a közönség feje fölött működő kamerát... vagy ez amolyan szándékosan kiszivárogtatott felvétel volna? Ki tudja, mi a videó igaz története, mindenesetre megnézhető, milyen lesz a Nokia első Windows Phone 7-et futtató okostelefonja.


wiN9, avagy ugyanaz másodszor Az első képek alapján elég gyorsan megállapítható, hogy a Sea Ray munkanévvel ellátott készülék az elnevezés ellenére egyáltalán nem hasonlít rájára, sokkal inkább a napokkal ezelőtt bemutatott, MeeGo-t futtató N9 telefonra. A hasonlóságot Elop sem próbálta leplezni, sőt ki is emelt közülük párat.

A készülékház például megtévesztően hasonlít az N9-en megismert, kissé ipari hatású polikarbonát megoldásra, a kijelző elrendezése, és a videó arányai alapján a mérete is ugyanolyan, mint az N9-en. A hátoldalon a Carl Zeiss optikás, 8 megapixeles kamera is ismerős, csupán a LED vakuk elhelyezése változott. A készülék oldalán pedig megjelent egy plusz hardveres gomb is, amely az N9-en nem található meg.

A hardveres különbségek tehát viszonylag jelentéktelennek tűnnek, az igazi változás az operációs rendszerben rejlik: a Sea Ray a Nokia-Microsoft-paktum első kézzel fogható terméke, a telefonon a Windows Phone 7 legfrissebb változata, a Mango fut.


Édes teher? A videóból egyelőre ennyi derül ki; adott tehát egy nagy figyelemmel és precizitással összerakott készülék és a legfrissebb kiadású mobil Windows. Ez azonban a Nokia esetében kevés az üdvösséghez, mivel az eddig azonos szinten kezelt telefongyártókkal ellentétben a Microsoft legfontosabb partnerének kiáltotta ki a finn vállalatot.

A redmondi szoftvercég a WP7 rendszerre épülő eddigi készülékek tervezésében szinte alig hagyott teret a hardvergyártóknak: kis túlzással pár vonalvezetési és díszcsík-elhelyezési különbségtől eltekintve minden WP7-es telefon ugyanolyan. A Nokiának azonban valami olyasmit kell villantania, ami kiemeli őt a többi gyártó egy kaptafára készülő termékei közül.

Windows helyett MeeGo: itt a Nokia N9
Morognak a Windows Phone 7-re fejlesztők
Nem zavarja a Microsoftot a WP7-es telefonok feltörése

Belső ellenzék Az elemzők és szakértők véleménye szerint az egyik ilyen extra a Qt fejlesztői környezet lehet. A Nokia által támogatott keresztplatformos megoldás ráadásul pont azon a ponton támogathatja a Microsoft telefonos terjeszkedését, amelyet a legtöbb kritika ért, mégpedig a lassan bővülő alkalmazások terén.

Az eddigi Nokia telefonokra Qt segítségével fejlesztett alkalmazások megjelenhetnek a Sea Ray-en és későbbi nokiás társain, így vonzóbbá tehetik a vásárlók számára a finn készülékeket. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy a Microsoft pont azért nem hagyja majd a Qt beszivárgását, mivel ezzel háttérbe szorulna a natív windowsos fejlesztői bázis - azok a fejlesztők, akik folyamatosan azon panaszkodnak, hogy kicsi a piac, nem éri meg WP7 alá fejleszteni.

A Nokia továbbra is az év végére ígéri a windowsos telefonok forgalmazásának megkezdését, a bemutató alapján minden bizonnyal a presztízs-modellnek szánt Sea Ray lehet az első versenyző, és a régóta híresztelt olcsóbb modellek csak ezután, 2012 első felében jelenhetnek meg a boltokban.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.