Bár a Samsung budapesti sajtóeseményén a legtöbbet a frissen megnyílt Bada Premium Store-ról beszéltek, a többség egyértelműen az új Galaxy SII okostelefonra és az átfaragott Galaxy Tab 10.1 tabletre volt kíváncsi: nem is véletlenül.
A Galaxy S telefonnal erőteljes androidos alapvetést adott ki tavaly a Samsung: a Google operációs rendszerével szállított okostelefonok közül egyértelműen ezt a készüléket tartották az iPhone első igazi vetélytársának.
A Galaxy Tab első generációja, bár nem vált iPad-verővé, szintén jogosan kapott pozitív kritikákat. A mostani sajtóesemény valószínűleg pont azért vonzott kifejezetten sokakat, mivel mindkét kategória új versenyzője még az elődöknél is erősebbnek ígérkezik. Először azonban egy felemás sikerű területről esett szó.
Még nem volt nagy bada-bumm ■ A koreai vállalat annak idején olcsó Android-alternatívaként indította el saját fejlesztésű okostelefonos rendszerét. A Bada a legtöbbekben valóban a "szegény ember Androidja" jelzővel azonosult, azonban egyelőre nem ért el számottevő sikereket. A Samsung most a minőségi, kontrollált tartalmakat kínáló, fizetős Bada alkalmazásbolt, a Premium Store elindításától vár fellendülést.
Bár a világon egyelőre sehol nem hozta még igazán lázba az embereket a Samsung saját rendszere, Franciaországban és Lengyelországban valamelyest már beindult a Bada-bolt: itt valóban az olcsó, könnyen megfizethető szegmensben harcol a rendszer. Nálunk azonban a Samsung mobil üzletágának specialistája,
Gáspár József szerint érdekes módon a felső-közép kategóriás készülékek kerültek a köztudatba, amelyek viszont egyelőre nem tudják felvenni az androidos okostelefonok által diktált tempót.
A Samsung ezért most igyekszik megismertetni mindenkivel a lokalizált tartalmakat is kínáló, ellenőrzött alkalmazásokat kínáló Premium Store-t. Az itt megtalálható alkalmazások segítségével a gyártó szerint egy olcsóbb badás készülék is vonzóvá válhat. A Bada 2.0 ősszel várható, ettől is a népszerűség megugrását remélik.
Jönnek a nagyágyúk ■ A tervek szerint május végén, legkésőbb június elején hazai forgalomba kerülő Samsung Galaxy SII bemutatójával azonban már senkit nem kellett győzködni: a koreai gyártó első kétmagos processzorra épülő okostelefonjába valószínűleg mindenki beleszeretett, talán csak a legmegátalkodottabb iPhone-addiktokat kivéve.
Az ellenfényben is kontrasztos, színgazdag Super AMOLED kijelző az előző generációs készülék óta két tized hüvelykkel lett nagyobb. A 800x480 képpontos felbontású, 4,27 hüvelykes, 0,01 milliszekundumos válaszidejű megjelenítő valóban tűéles képet biztosít. Belsőleg is minden téren izmosodott a készülék: a kétmagos, 1,2 gigahertzes Cortex A9 processzor és a 16 gigabájtos belső memória mellett megnőtt az akku teljesítménye is 1650 mAh-ra. A készülékház az előző modell egycentis vastagsága helyett már mindössze 8,49 milliméternyi vékonysággal büszkélkedhet, és a telefon tömege is csökkent 116 grammra.
A saját fejlesztésű TouchWiz felület legújabb generációja és az Android 2.3 (Gingerbread) szépen működik együtt, funkciók hegyei lehetnek vonzóak konzumer és üzleti felhasználóknak egyaránt. A négy csoportba rendezett alkalmazások (zene, közösség, olvasás, játék) mellett azonnali USB-s háttértárként is alkalmazható a telefon (USB On-The-Go), de akár közvetlen Wi-Fi kapcsolattal csatlakoztathatjuk nyomtatókhoz, számítógépekhez is. A DLNA szabvány segítségével vezeték nélkül küldhetjük ki televízióra is a képet, akár SMS-t is küldhetünk a finomodott hangvezérlés segítségével, valamint hangról-hangra fordító szolgáltatás is segít a külföldi eligazodásban.
Az üzleti felhasználóknak a Cisco WebEx konferenciaszolgáltatása lehet érdekes, amely a telefonkönyvbe is szervesen beépül. A vállalati levelezőszerverekkel akár titkosítva is kommunikál az Exchange ActiveSync, biztonságos hálózati kapcsolatot pedig szintén Cisco-módszerrel, az AnyConnect VPN-nel alakíthatunk ki. A Sybase Security Management felel azért, hogy a vállalati informatikai környezetbe biztonságosan, akár egyedi házirendek és szabályok megadása mellett vihessük be a telefont.
Mobil növekedés ■ A Samsung folyamatosan képes növelni részesedését a mobilpiacon: 2008-ban 16,7, rá egy évre 19,4, tavaly pedig már 20,6 százaléknyi volt a szeletük a telefontortából. Világszerte percenként átlagosan 530 telefont értékesítenek, Európa egyébként az Egyesült Államok után a második legnagyobb piacuk. Magyarországon a válság miatti óvatos visszaesés, azaz 2008 óta folyamatosan növekednek mind forgalom, mind pedig profit terén. Hazai eladásaik 28 százaléka volt mobiltelefon az idei év első három hónapjában.
Itthon a Vodafone
a napokban indította el a Galaxy Tab 10.1 forgalmazását, de az iPad 2 bejelentése után példás gyorsasággal újratervezett tabletnek hamarosan érkezik a 8,9 hüvelykes képátmérőjű kisöccse is.
A médialejátszók felé kacsintgat a Samsung két új eszköze is, amely az iPod Touch és az első generációs Galaxy Tab "szerelemgyereke". A Galaxy S WiFi 5.0 és 4.0 tulajdonképpen 5 illetve 4 hüvelykes változata az első Galaxy Tabnek, a gyártó ugyanarra a piacra pozicionálja őket, mint az Apple a "telefonálásra képtelen iPhone-t", tehát az iPod Touchot. A készülékek természetesen Wi-Fin keresztül képesek VoIP alapú kommunikációra is, de főleg multimédiás felhasználásra lettek kihegyezve.