Ha 2011 végén valaki androidos okostelefont szeretne vásárolni, sokféle gyártó modelljei között válogathat, akad azonban olyan család is, ahol egyszerre három különböző generáció kínálja magát egy időben. Ezúttal a "Galaxy S testvéreket" hasonlítjuk össze.
Bár az első generációs Galaxy S lassan másfél éve elérhető a boltokban, még mindig nem kopott ki teljesen a kínálatból. Időközben már a legtöbb helyen feltették mellé a polcra a ráncfelvarrott változatot, a méretében változatlan, ám motorikusan felturbózott S Plust, és választható az S sorozat legerősebbje, az S II is. Ha valaki elkeveredett az S-ek kavalkádjában, igyekszünk summázni a tudnivalókat - először szóban, majd egy összehasonlító táblázat formájában is.


A két idei versenyző, az S Plus és az S II

Lehet überelni, csak nehéz A Galaxy S 2010 legjobb eladási eredményeivel büszkélkedhet, épp ezért nehezen "megy ki a divatból. Az 1 gigahertzes processzor vagy épp az 5 megapixeles kamera még ma is erős középkategóriának számít, ráadásul a 4 hüvelykes, kifejezetten erős fényű és kontrasztos Gorilla Glass kijelző a 2011 végi kínálatban is erős fegyvertény. Épp ezért nem egy helyről hallottunk már olyan vásárlói véleményt, hogy hiába a gyorsabb, szebb utódok, ők bizony maradnak az első generációnál, ami még jó ideig kiszolgálja az igényeiket.

Szolgáltatók közül már csak a Telenor kínál első generációs Galaxy S-t, viszont valóban kedvező akcióban, kihangosítóval együtt. Így kártyás verzióban 79 990 forintért, a két éves hűséggel és tarifamegtartással járó Okostarifa 600 mellett akár jelképes 20 forintért is hazavihető. Egyéb dealereknél a kártyafüggetlen változatért 85-89 ezer forint közötti összegeket kérnek.


Felturbózott, vagy új divat szerinti - ez itt a kérdés

Mit kapunk pluszban? A 2011-es Galaxy S kínálat kétfelé ágazott. Egyrészt megszületett az egyértelmű idei csúcskategóriát megcélzó S II, míg az eredeti S modell változatlan külső mellett egy jelentős belső átalakításon átesve S Plus néven kínál alternatívát.

Az S Plus külsejét tekintve szinte ikertestvére a korábbi modellnek, még a hátlap ívelt formája is megmaradt. Belül azonban sok minden változott, például az 1 gigahertzes processzor után 1,4 gigahertzre emelkedett az órajel, és a grafikus vezérlőt is eggyel frissebbre cserélték. Ezek azonnal ható változások, az újabb alkalmazások használatakor erősen érezni a gyorsulást. Az apróbb fejlesztéseket már nehezebb észrevenni, pedig például a 3G tekintetében "szélesedett a sáv, a HSDPA elméleti maximális sebessége duplájára, 14,4 Mbps-re nőtt. Az operációs rendszer itt már alapértelmezésben az Android 2.3.3 (nyakon öntve a TouchWiz 3.0 felhasználói felülettel), ám arról egyelőre nincs hivatalos információ, hogy az S Plus kap-e majd jégkrémet, azaz elérhető lesz-e rá az Android 4.0 frissítés.

S Plust jelenleg a Vodafone és a T-Mobile kínálatában találunk, legolcsóbban a Vodafone Matrix 7 csomagjában (1 forintért) és a T-Mobile MédiaMánia L tarifával (19 900 forintért) vihetjük haza, természetesen a kényszerből megszokott 2 éves hűségnyilatkozat és tarifamegtartás mellett. Kártyás változatban 91 és 110 ezer közötti árakon juthatunk S Plushoz, míg a független változatokat 110-120 ezer forint környékén árulják a boltok.

Samsung Galaxy Note teszt: ilyen egy okosteletablet
Nem maradnak jégkrém nélkül az okostelefonok
Samsung-Apple háború: lépéselőny Koreában

A két mag ereje A Galaxy S II már méretével is jelzi, hogy komolyabb ligában játszik, a 4,3 hüvelykes képátmérőhöz egy szélesebb (bár érdekes módon laposabb) készülékház tartozik. Ennél nagyobb kijelzővel itthon csak a Galaxy Note dicsekedhet, de az 5 hüvelykes méret már minden bizonnyal nagy ahhoz, hogy "néptelefonná" váljon, míg az S II még gond nélkül zsebbe férő kategória.

A processzor immár kétmagos, izmosabb a grafikus vezérlő, duplájára nőtt a memória mérete - a processzorspecifikus (például Nvidia lapkákra írt) alkalmazásokon kívül ma nem igazán izzasztja meg semmi az S II-t. Kommunikáció terén a HSDPA maximális sebessége 21 Mbps-re emelkedett, a WiFi pedig az a-szabványt is megkapta. A hátoldali, 8 megapixelesre nőtt kamera már 1080p felbontású HD videókat is rögzíthet, a 2.3.3-as Android fölött pedig már a funkció- és részletgazdagabb TouchWiz 4.0 felület fut, és itt már hivatalos az Ice Cream Sandwich frissítés híre, amelyre 2012 elején lehet számítani.


Hiába az S II nagyobb kijelzője, a kétmagos modell laposabb és könnyebb lett

S II-ért mindhárom szolgáltatónál lehet kopogtatni, előfizetéses (2 évig röghöz kötő) csomagokban 28 és 94 ezer forint közötti árakra készüljünk (figyelem, az olcsóbb készülék néha brutális havidíjakat takar, amit csak az vállaljon be, aki valóban kihasználja a bennük foglalt adatforgalmat). Kártyás változatban 150 ezer forint környékéért járulhatunk a kasszákhoz, független készülékek viszont 160 ezertől akár 190 ezer forintos árszintig is felkúszhatnak.

Választani továbbra sem lesz könnyű, de a fenti adatok és a mellékelt táblázat talán segíthet abban, hogy mindenki egyensúlyba hozhassa a pénztárcája által megengedett keretet és az elvárt szolgáltatási szintet.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.