Szinte változatlan dizájn mellett, felturbózott hardverrel és egy sor látványos szolgáltatással indul harcba a Samsung új csúcsmodellje.
Március 14-re az összes gyártó előjött a farbával és megmutatta, hogy milyen készülékkel fog harcba indulni a vevők kegyeiért az idei év során. A sort még január végén a BlackBerry kezdte a Z10-el, utána a HTC mutatta be a One-t, Barcelonában pedig szinte mindenki más leleplezte az újdonságokat. A Samsung most is különcködött, hiszen nem az MWC-n, hanem New York-ban, a patinás Radio City Music Hallban mutatta be az új Galaxy mobilt, amit a szokásosnál is aktívabb és agresszívabb felhajtás előzött meg.

Minden az S körül forog  Azt az összes előzetesen kiszivárgott fotó és videó alátámasztotta, hogy a Samsung hardveresen is odateszi magát az S4 kapcsán, viszont ezt a tegnapi rendezvényen szinte alig hangsúlyozta. A készülékre kötelezően ráakasztott címkén az áll, hogy Life Companion (kb. élettárs, az életünk társa), amivel folytatódik a Samsung azon stratégiája, mely szerint a felhasználókat segítő, látványos funkciókkal dobják fel a telefont és igyekeznek magukat megkülönböztetni a többiektől. 



Life Companion: egy társ színes lufikkal (a kép nagyítható)

Erre már csak azért is szükség van, mert a Galaxy S 4 külalakban szinte semmit sem változott, de a kötelező karcsúsítás és tömegcsökkentés azért most is megtörtént, ettől viszont a 130 grammot nyomó készülék szakasztott mása az előd modellnek. Továbbra is kerüli a Samsung a fém használatát, ami jótékony hatással van a tömegére és (várhatóan) az árára, továbbá az előlapon található hardveres gomb is megmaradt. Nem kaptunk tehát hajlítható kijelzőt, vagy bármilyen ehhez hasonló forradalmi változást, „csak” a Galaxy sorozat korrekt továbbfejlesztését.

Nem lett belőle phablet  Ennek egyik fontos eleme a kijelző, ahol a gyártó megállt az 5 colnál, vagyis nem vitték el a készüléket a phablet irányba, ott ugyanis a Note széria uralkodik. Kapunk azonban egy 1080p felbontású Super AMOLED kijelzőt, ami elkerülhetetlen mozzanat ahhoz, hogy a GS 4 csúcskészülékként felvehesse a versenyt a többiekkel. Külön említést kapott a bemutatón az, hogy a telefon kesztyűvel is kezelhető, amit a Nokia a Lumia 920 bemutatóján már ellőtt, vagyis nem feltétlenül eredeti, bár rendkívül hasznos az ötlet.

A belső tárhely 16/32/64 GB–os a kiviteltől függően, és ez még tovább bővíthető microSD-kártyával. Noha erről egy szót sem esett a táncbetétekkel és musical részletekkel megtámogatott bemutatón, de az Android 4.2.2-vel ellátott telefon kétfajta SoC-vel érkezik attól függően, hogy mely piacra kerül. Az egyik az 1,9 GHz-es négymagos, a másik pedig az 1,6 GHz-es nyolcmagos variáns, de utóbbi esetében a nyolc mag sosem dolgozik egyszerre; az erősebb (Cortex-A15) kiosztás akkor lép csak működésbe, ha erőforrás igényes feladatot kell elvégeznie a telefonnak.
 


A New York-i bemutatón volt tánc, móka és kacagás

Hazánkba várhatóan a négymagos, Qualcomm Snapdragon 600-as, LTE-verzió érkezik majd valamikor május elején, abban azonban az összes készülék hasonlít, hogy az energiát egy 2600 mAh-s akkumulátor szolgáltatja, bár arról egyelőre nincs hivatalos információ, hogy ezzel az akkuval milyen készenléti és beszélgetési időre lehet számítani. A vezeték nélküli modulok, antennák tekintetében minden van, mit szem szájnak ingere: kapunk 3G-t, 4G-t (LTE Cat 3 100/50Mbps-os elméleti sebesség mellett), NFC-t, a Wi-Fi a/b/g/n/ac-t, és meglepetésként a GS 4 is rendelkezik egy infravörös érzékelővel, ami távirányítási képességekkel ruházza fel a telefont. Sajnos a vezeték nélküli töltés nem alapfelszereltség, ami egy kissé érthetetlen, bár ha valaki mindenképpen erre vágyik, akkor egy speciális hátlap megvásárlásával a későbbiekben ezt is megoldhatja.

Szolgáltatás özön  A kamerát ezért hagyjuk erre a blokkra, mert a Samsung szerint nem a hardver, a megahertzek, a gigabájtok és a frekvenciák adják el a terméket, hanem az, ha minél érdekesebb, különlegesebb funkciókat kínálnak mellé. E stratégia mentén a Galaxy S 4 egy sor hasznos, illetve kevésbé hasznos, vagy hasznosítható szoftveres újdonsággal szolgál, aminek nagy része a kamerához köthető. Az egyik ilyen funkciócsoport a 13 megapixeles hátlapi és a 2 megapixeles előlapi kamerák felvételi képének kombinálásán alapszik. A Dual Shot/Dual Recording/Dual Video Call mind azt a cél szolgálja, hogy a felvétel, vagy akár videótelefonálás közben mindkét kamera képe megjelenjenek a kijelzőn, és ezeket tudjuk variálni. 


Ennyire vékony a Galaxy S 4 (a kép nagyítható)

A kamera sorozatrögzítő képességét használja ki a Drama Shot, aminek segítségével egy pillanat alatt rengetett állóképet készíthetünk, amiből a szoftver egy, a képekből összeillesztett új képet alkot. És a sornak még mindig nincs vége, mert itt az Eraser, amivel a nem kívánatos részleteket törölhetjük a képekről (ehhez hasonlót már láthattuk a Lumia 920-nál), a Sound & Shot, amivel a képek mellett háttérhangokat is felvehetjük a jobb hatás érdekében, sőt, a Blurb nevű szolgáltatónak hála a készülék segítségével a fotókat elküldhetjük előhívásra, amely szolgáltatás információnk szerint Magyarországon is igénybe vehető lesz.

A Samsung folytatta a kéz nélküli vezérlés lehetőségeinek kibővítését, aminek eredménye az, hogy az ujjunkat a kijelző fölött tartva megjelenik egy-egy fotó előnézeti képe (AirView), a panel fölött végzett kézmozdulatokkal navigálhatunk a menüben (AirGesture), vagy ha egy weboldalt böngészünk és az oldal aljára értünk, akkor a telefon ezt érzékeli és továbbgörgeti az olvasnivalót (ez a gyári böngészővel működő SmartScroll). Új elem az írott szöveget hanggá, illetve a hangot szöveggé alakító S Translator, ami az utazóknak lehet segítségére az idegen nyelvvel való boldogulásban. A rendszer 10 nyelvet támogat (pl. kínai, francia, német, japán), amiben értelemszerűen a magyar nem szerepel és valószínűleg a jövőben sem fog belekerülni. Végül érdemes kiemelni még a Share Music funkciót, aminek a segítségével egyszerre akár 8 készüléken játszhatjuk le ugyanazt a zenét, illetve a Smart Pause-t, ami videónézés közben megállítja a felvételt, ha tekintetünket elvesszük a kijelzőről.
 


A böngésznivaló funkciólista (a kép nagyítható)

Mire lesz ez elég? 
A Samsung a Galaxy S III-al ráérzett arra a receptre, ami tetszik a felhasználóknak, így ezen az úton megy tovább. A külalakon alig változtattak, viszont még a korábbiaknál is több plusz funkcióval tömték ki a soron következő modellt. A Galaxy S 4 két színben (fehér és fekete) lesz elérhető (a technikai részletek itt olvashatók el), a piacra bocsátás pontos menetéről egyelőre nem sokat lehet tudni. A gyártó hazai munkatársai annyit árultak el, hogy hazánkban május elején számíthatunk a telefon megjelenésére, az ár pedig szintén bizonytalan, bár az aránylag könnyen megjósolható, hogy csúcskészülékhez illő, bőven 150 ezer forint feletti kezdőárra (függetlenül) számíthatunk.

Egy hónapon belül érkezhet a Samsung új csúcsmobilja 
A Samsung beelőzheti az Apple-t
Idén már a Samsung lesz az okostelefon-piac királya

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.