Mégsem jön tavasszal az új generációs BlackBerry. A csúszással a RIM valószínűleg utolsó esélyét is eljátszotta a talpon maradásra.
Elmaradtak az elemzői várakozásoktól a Research In Motion (RIM) napokban nyilvánosságra hozott harmadik negyedéves pénzügyi eredményei. A jelentéshez kötődő konferenciabeszélgetésen kiderült, a közeljövőre vonatkozó célszámok is szerényebbek a piac által elvárt szintnél. Ez a két negatívum azonban gyakorlatilag semmi ahhoz képest, hogy a megváltóként várt új BlackBerry modell a korábbi ígéretek ellenére nem jelenik meg jövő tavasszal, csak valamikor 2012 második felében.

A RIM részvényárfolyama az elmúlt két évben

(Forrás: Yahoo Finance)

A tőzsde a bejelentést hatalmas zuhanással "honorálta". A BlackBerry okostelefonokkal egykor uralkodói pozícióban lévő RIM részvényeinek ára 11 százalékot zuhant a zárás utáni kereskedésben. Ezzel valószínűleg az év legrosszabban teljesítő cégeinek rangsorában igen előkelő helyet foglal el a kanadai gyártó, hiszen január eleje óta 77 százalékot esett a vállalat papírjainak árfolyama.

Arccal a falnak  A pocséknál is rosszabb tőzsdei teljesítmény hűen tükrözi azt a vesszőfutást, ami 2011-ben jellemezte a RIM működését. Tavasszal megkésve és egy rettenetesen sok sebből vérző modellel akartak betörni a táblagépes piacra. A PlayBook már megjelenésekor negatív kritikák özönét volt kénytelen elviselni, amit aztán szerencsétlen vagy éppen hiányos javítási kísérletek követtek. Ennek egyenes következményeként mindössze 200 ezer darab kelt el a tabletből a legutóbbi negyedévben, ami mondjuk az Apple nagyságrendileg 10 milliós iPad-eladásához mérve pusztán egy kerekítési hibának tűnik. A totális táblagépes kudarc beismerésének egyértelmű jele, hogy a nagy rivális árszintjén kiadott PlayBook immár 199 dollárért kínálják az USA-ban és Kanadában.

Persze a tabletes fiaskót akár még el is viselte volna a RIM, ha közben a fő termékcsoport, az okostelefonok szegmensében minden rendben ment volna. A nyáron bemutatott új sorozat azonban csak egy erőtlen ráncfelvarrásnak volt jó. Az évek óta tartó piacvesztés megállítását valószínűleg a gyártónál sem ezektől a telefonoktól várták.
Sokkal inkább a nyáron még jövő tavaszra vizionált BlackBerry Colttól, amelyen a PlayBookot is vezérlő QNX operációs rendszer fut majd.

A megváltónak remélt modellel kapcsolatban az első hírek arról szóltak, hogy a tervezésekor bizonyos kompromisszumokat voltak kénytelenek kötni annak érdekében, hogy minél hamarabb piacra dobhassák, így például csak egymagos processzorral tervezték felvértezni a telefont. A jelek szerint ezek a kompromisszumok túl keménynek bizonyultak, és inkább kivárják a piacra dobással a fejlettebb processzorok megjelenését. Utóbbiakkal valószínűleg úgy tudnak majd teljesítménynövekedést elérni, hogy az nem megy a fogyasztási mutatók rovására.

A jobb hardverért azonban idővel kell fizetni: a korai 2012-es bevezetés így most a jövő év ködbe vésző második felére csúszik. Elemzők szerint ez legjobb esetben is csak a legutolsó hónapokat jelentheti, ami minden bizonnyal már túl késő lesz ahhoz, hogy új energiával pumpálja fel a versenytársak által megrogyasztott (vagy talán már padlóra is küldött) RIM-et.

Góllövők: iPhone, Android, BlackBerry (öngól)  A cég szempontjából külön sajnálatos, hogy a riválisok mellett maguk is sokat tettek azért, hogy ma már a "két bástyában", az USA-ban és a nagyvállalatoknál sem áll túl jól a szénája. Nem mintha a lassú piaci reakció, vagy az elhibázott fejlesztések nem lettek volna elég rombolóak, de azért - biztos, ami tuti - adtak még a kanadaiak maguknak egy jókora pofont azzal, hogy ősszel több napig használhatatlanná vált a cég okostelefonjait kiszolgáló infrastruktúra.

Akármennyire is volt kellemetlen vagy káros idén a sok üzleti, technológiai hiba, és lesz tagadhatatlanul katasztrofális az eredményekre a most bejelentett jó féléves késés, a RIM alapvető problémája mégsem ezekben rejlik. A BlackBerry gyártójának fő gondja az, hogy megváltozott a világ és benne az infokommunikáció, amire képtelen adekvát válaszokat adni. Az informatika általános konzumerizációja és a céges "hozd a sajád eszközöd" (bring your own device - BYOD) trend valószínű még leállások és termékhalasztás nélkül is elég lenne ahhoz, hogy a RIM-nek növekedési kilátások helyett csak szép múltja maradjon.

Nem a hosszú kimaradás nyírja ki a BlackBerryt?
A HTC lepofozta a BlackBerryket a dobogóról

Bagóért szórják ki a PlayBook-ot

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.