A kínai piacra szánt új rendszertől a tajvani gyártó a piaci részesedésének növekedését reméli.
Firefox,
Ubuntu,
Tizen,
Jolla: a gyártók és a fejlesztőstúdiók aktívan keresik a kiutat az Android csapdájából, és igyekeznek olyan új platformot találni, amellyel szakítani tudnának a Google-lel. A
Wall Street Journal információi szerint a HTC is erre készül, és ahogy a többiek a specializálódásra, illetve a bizonyos piacok kiszolgálására készülnek az új rendszerekkel, úgy a HTC a kínai piacra szeretne lőni.
Android nélküli élet ■ Egyelőre nem lehet sokat tudni a korai fázisban lévő rendszerről, így még az sem tiszta, hogy az Android alapjaira épülne, vagy egy teljesen új ökoszisztéma kiépítésére készül a tajvani gyártó. Annyi viszont már biztos, hogy év végéig el szeretnének készülni az új operációs rendszerrel, ami az olyan helyi, közösségi szolgáltatók funkcióit ágyazná be mélyen, mint például a Twitterhez hasonló kínai mikroblog, a Weibo. A HTC nem véletlenül tekinget keletre, hiszen az onnan származó bevételei az első negyedéves 2,6 százalékról Q2-re 6 százalékra ugrott.
A HTC CEO-ja és a HTC First: kell valami az Android után
A törekvés mindkét oldalról erősen támogatott, hiszen a gyártó számára létfontosságú a kínai jelenlét, de a projekt rímel Kína abbéli törekvéseire is, hogy minél kevesebb szál fűzze az országot az Egyesült Államokhoz tartozó szolgáltatásokhoz és cégekhez. A HTC munkatársainak nagy része beszél kínaiul, így az üzleti kapcsolatok szélesítése nem jelentene problémát, amire viszont nagy szükség van, hiszen a gyártó ezzel a névvel mindössze 2010 óta van jelen az országban, előtte a Dopod névvel ellátott termékeket forgalmaztak.
Szabadulnának a zöld robottól ■ Kína komolyan gondolja a Google- és Apple-függőség megszüntetését, valószínűleg ezért is döntött a HTC a kínaiaknak szánt rendszer fejlesztése mellett. Kína informatikáért felelős minisztériuma már márciusban kiadott egy tanulmányt, amiben kritikával illette az Androidot, és magasztalta a helyi alapítású Alibaba, illetve Baidu vállalkozásokat, amelyek a Google segítsége nélkül építették ki saját rendszereiket.
Mindezt elősegítették azok az idők, amikor Peking és a Google harcban álltak, hiszen utóbbi keresési találatait a kínai kormány cenzúrázta, a Google bizonyos szolgáltatásai és alkalmazásai nem voltak elérhetők a felhasználók számára, így kialakulhatott egy olyan piac, ami könnyen meglenne akár Android nélkül is. Mindez jó táptalajt adott a helyi fejlesztőknek, akik így sokkal könnyebben tudtak saját közösségi és egyéb szolgáltatásokat elindítani, idézi a WSJ
Teck Zhung Wong, az IDC elemzőjének szavait.
A Wall Street Journal HTC-hez közel álló forrásai azt is jelentették, hogy a gyártó elsősorban politikai és üzleti előnyöket remél a törekvés eredményeként, hiszen azt maguk a tajvaniak sem gondolhatják komolyan, hogy
az Android túlerejét képesek lennének még csak megközelíteni is. Sokkal inkább a kínai kormánytól kapott kedvezmények, előnyök mozgathatják a vállalatot, amelynek fejlesztői az első prototípusokat már el is készítették és azokból többet átadtak a kínai hivataloknak.