Az előfizetések száma fél év alatt közel a háromszorosára nőtt. A 4G hálózatok telepítésében egyértelműen az USA vezet, Dél-Koreával és Japánnal a nyomában, de az utóbbi hetekben felgyorsult az első magyarországi LTE- hálózat kiépítése is.
A mobil adatforgalmat új alapokra helyező, negyedik generációs (4G) mobilhálózatok, ezen belül is a meghatározó LTE (Long Term Evolution) hatása a világ mobilpiacára még viszonylag szerény, de rendkívül gyorsan növekszik azokban az országokban, ahol a szolgáltatók ráéreztek a benne lévő üzletre. Az LTE-előfizetések száma a világon a múlt év végén még csak 10 millió volt, idén június végére viszont már elérte a 27 milliót. Ennek 87 százalékát három ország, az USA, Dél-Korea és Japán adta – derül ki a Wireless Intelligence friss jelentéséből.

Az Egyesült Államokban már 12,7 millió LTE-ügyfél van, vagyis az amerikaiak adják a globális piac majdnem felét. Élő LTE-hálózata három nagyobb és számos kisebb szolgáltatónak van, de az üzlet meghatározó részét a Verizon Wireless képviseli: az operátornak egymagában több, mint 10 millió előfizetője van. Ez a szolgáltató volt az első a tengerentúlon, amely 2010. decemberében elindította LTE-rendszerét, míg nagyobb riválisai közül az AT&T és a Sprint csak e hónap elején startolt a 4G-vel.

Felzárkózik a Távol-Kelet  A japán NTT DoCoMo is élvezheti a korai, 2010-es piacra lépés gyümölcseit. LTE-ügyfeleinek a száma júliusban lépte át a négymilliós küszöböt, ezzel a szigetország összes 4G-előfizetőjének a felét tudhatja magáénak. Helyi versenytársai, a Softbank Mobile és az eMobile csak idén indította el élesben is új generációs szolgáltatását. A rivalizálás Dél-Koreában még szorosabb: az SK Telecom LTE-ügyfeleinek a száma 4 millió, az LG-hez tartozó Uplusé 3 millió, míg a Korea Telecom 4G-s előfizetőinek a száma 1,4 millió.

Ami 4G-technológiát szállító cégeket illeti, a Gartner felmérése szerint az Ericsson a piac meghatározó szereplője. A skandináv cég lépett elsőként a piacra az LTE-vel, és 2011 végére már mintegy 60 százalékos részesedéssel rendelkezett. A svéd társaság szállította egyebek mellett az egyetlen magyarországi LTE-hálózat eszközeit is a T-Mobile megrendelésére, a világ tíz legnagyobb mobilszolgáltatója közül pedig hét választotta ezt a technológiát a hálózatához. 

Hazai fejlesztések  Magyarországon, mint már többször is megírtuk, az utóbbi két évben mindhárom mobilszolgáltató tesztelte a negyedik generációs technológiát, de elsőként a Magyar Telekom csoporthoz tartozó T-Mobile döntött a kereskedelmi LTE-szolgáltatás beindításáról, amire ez év január elsejével került sor. A legfrissebb hírek szerint július közepére már nemcsak Budapesten, hanem nagyobb vidéki városokban, valamint a balatoni régióban is elérhetővé vált a szolgáltatás. Az utóbbi néhány hétben kötötték be Kecskemétet,  Szombathelyet, Győrt és Debrecent a 4G-hálózatba. 

Fénysebességű internet és tévé a Google-től
Spórolnak a szolgáltatók, kapaszkodnak az eszközgyártók

A szolgáltatást egyelőre kétféle eszközzel lehet igénybe venni: egy 4G-s USB-modemmel, vagy a Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE táblagéppel. A szolgáltató honlapján viszont már megrendelhető az az új generációs router, amely a 4G/LTE hálózatra csatlakozva osztja el a technológia által nyújtott nagy sávszélességet a wifi-képes eszközök között. Így egy lakásban vagy irodában több gépen (notebook, tablet, okostelefon) is lehet egyszerre LTE-kapcsolaton internetezni.

A 4G/ LTE technológia az eddiginél jóval nagyobb le- és feltöltési sebességet tesz lehetővé, aminek köszönhetően az online alkalmazások és játékok mobilhálózaton keresztüli használata még könnyebb, a nagy felbontású, akár HD minőségű videofilmek le- és feltöltése jelentősen gyorsabb, valamint több program is futtatható egyszerre. 

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.