Az előfizetések száma fél év alatt közel a háromszorosára nőtt. A 4G hálózatok telepítésében egyértelműen az USA vezet, Dél-Koreával és Japánnal a nyomában, de az utóbbi hetekben felgyorsult az első magyarországi LTE- hálózat kiépítése is.
A mobil adatforgalmat új alapokra helyező, negyedik generációs (4G) mobilhálózatok, ezen belül is a meghatározó LTE (Long Term Evolution) hatása a világ mobilpiacára még viszonylag szerény, de rendkívül gyorsan növekszik azokban az országokban, ahol a szolgáltatók ráéreztek a benne lévő üzletre. Az LTE-előfizetések száma a világon a múlt év végén még csak 10 millió volt, idén június végére viszont már elérte a 27 milliót. Ennek 87 százalékát három ország, az USA, Dél-Korea és Japán adta – derül ki a Wireless Intelligence friss jelentéséből.
Az Egyesült Államokban már 12,7 millió LTE-ügyfél van, vagyis az amerikaiak adják a globális piac majdnem felét. Élő LTE-hálózata három nagyobb és számos kisebb szolgáltatónak van, de az üzlet meghatározó részét a Verizon Wireless képviseli: az operátornak egymagában több, mint 10 millió előfizetője van. Ez a szolgáltató volt az első a tengerentúlon, amely 2010. decemberében elindította
LTE-rendszerét, míg nagyobb riválisai közül az AT&T és a Sprint csak e hónap elején startolt a 4G-vel.
Felzárkózik a Távol-Kelet ■ A japán NTT DoCoMo is élvezheti a korai, 2010-es piacra lépés gyümölcseit. LTE-ügyfeleinek a száma júliusban lépte át a négymilliós küszöböt, ezzel a szigetország összes 4G-előfizetőjének a felét tudhatja magáénak. Helyi versenytársai, a Softbank Mobile és az eMobile csak idén indította el élesben is új generációs szolgáltatását. A rivalizálás Dél-Koreában még szorosabb: az SK Telecom LTE-ügyfeleinek a száma 4 millió, az LG-hez tartozó Uplusé 3 millió, míg a Korea Telecom 4G-s előfizetőinek a száma 1,4 millió.
Ami 4G-technológiát szállító cégeket illeti, a Gartner felmérése szerint az Ericsson a piac meghatározó szereplője. A skandináv cég lépett elsőként a piacra az LTE-vel, és 2011 végére már mintegy 60 százalékos részesedéssel rendelkezett. A svéd társaság szállította egyebek mellett az egyetlen magyarországi LTE-hálózat eszközeit is a T-Mobile megrendelésére, a világ tíz legnagyobb mobilszolgáltatója közül pedig hét választotta ezt a technológiát a hálózatához.
Hazai fejlesztések ■ Magyarországon, mint már többször is megírtuk, az utóbbi két évben mindhárom mobilszolgáltató tesztelte a negyedik generációs technológiát, de elsőként a Magyar Telekom csoporthoz tartozó T-Mobile döntött a kereskedelmi LTE-szolgáltatás beindításáról, amire ez év január elsejével került sor. A legfrissebb hírek szerint július közepére már nemcsak Budapesten, hanem nagyobb vidéki városokban, valamint a balatoni régióban is elérhetővé vált a szolgáltatás. Az utóbbi néhány hétben kötötték be Kecskemétet, Szombathelyet, Győrt és Debrecent a 4G-hálózatba.
A szolgáltatást egyelőre kétféle eszközzel lehet igénybe venni: egy 4G-s USB-modemmel, vagy a Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE táblagéppel. A szolgáltató honlapján viszont már megrendelhető az az új generációs router, amely a 4G/LTE hálózatra csatlakozva osztja el a technológia által nyújtott nagy sávszélességet a wifi-képes eszközök között. Így egy lakásban vagy irodában több gépen (notebook, tablet, okostelefon) is lehet egyszerre LTE-kapcsolaton internetezni.
A 4G/ LTE technológia az eddiginél jóval nagyobb le- és feltöltési sebességet tesz lehetővé, aminek köszönhetően az online alkalmazások és játékok mobilhálózaton keresztüli használata még könnyebb, a nagy felbontású, akár HD minőségű videofilmek le- és feltöltése jelentősen gyorsabb, valamint több program is futtatható egyszerre.