Bár a Research In Motion táblagépe csak ezen a héten kerül a boltokba, tesztelők és újságírók már kipróbálhatták a BlackBerry tablet néven is emlegetett PlayBookot. Nem elég, hogy irtózatos késéssel érkezett, de szinte minden kritika lesújtó véleménnyel van róla.
Már az első iPad megjelenése után kezdte hangoztatni a RIM, hogy egy olyan versenytárssal támadják vissza az Apple tabletjét, ami biztosan jól megszorongatja majd. Azóta egy év is eltelt,
a második iPad-generáció is megjelent, nem is beszélve az androidos versenyzőkről. A PlayBook névre keresztelt (és ezzel az üzleti felhasználást kissé megkérdőjelező) táblagép azonban egyre csak váratott magára. A megjelenés előtti héten aztán elkezdtek ömleni a tesztelők beszámolói, és ezek bizony cseppet sem szívderítőek.
Ez vagy valami, vagy megy valahová ■ A kritikusok legnagyobb problémája az, hogy a versenytársak egyszerű és rugalmas felhasználásához képest a PlayBook egy félkész terméknek tűnik, ami leginkább csak akkor lehet kedvünkre, ha van BlackBerry telefonunk, és nem zavar az alkalmazások csekély száma és gyenge minősége.
A PlayBook a "nagy testvér" mellett. Nem csak méretben kellene felnőni...
Persze nem szabad elmenni a jól sikerült részek mellett sem: a tesztelők kiemelik a jó minőségű kijelzőt és a HD videó lejátszást, az érzékeny érintőkezelést, valamint a jól elhelyezett sztereó hangszórókat. A multitasking megoldása is tetszett többeknek, amelyet a képernyő szélén jobbra-balra "söpréssel" lehet elérni. Igaz, mások itt már azt írták, gondjuk akadt azzal, hogy néha egy-egy alkalmazás használata közben véletlenül váltottak át egy másikra a túl széles gesztikuláció következtében. Azt is csak részben tartották pozitívnak, hogy semmilyen fizikai gomb nincs a frontoldalon, az alapvető funkciókat is érintéssel lehet vezérelni.
Most jön a PlayBukás? ■ A leghangosabb kritikák az alkalmazásokkal kapcsolatosak. Az elérhető appok száma riasztóan kicsi, és a választék is kifejezetten hiányos. Nincs Facebook vagy Twitter app, de natív email- vagy naptáralkalmazást is hiába keresnénk. Az AppWorld pedig butácska játékokkal próbálja meg betömni a lyukakat. A RIM szerint hamarosan Androidra írt appok is futnak majd a PlayBookon, de a "majd" szócska azért kellemetlen, és azt se tudni, hogy ezek a futás közben átkonvertálódó alkalmazások mennyivel lesznek lassabbak, mint saját környezetükben. Ikonok persze vannak Gmailre, Twitterre, Facebookra és egyebekre, de ezek semmi mást nem tesznek, mint megnyitják az aktuális szolgáltatást a beépített böngészőben.
A tablet első bekapcsolásakor automatikusan letölt egy masszív frissítést, amelynek megérkezése és feltelepülése akár fél óránál is többet elvehet a felhasználó életéből. Ezek után kötelezően regisztrálnunk kell egy BlackBerry fiókot, és vágigkattintgatni egy idegesítő oktatóanyagot. Ha valaki az iPad szigorúságai és kötöttségei helyett keres más tabletet, itt sem jár jobban a beszámolók szerint.
A tablet önmagában nem képes a 3G kommunikációra. Ehhez meglévő BlackBerry telefonunkhoz kell kapcsolódni Wi-Fi segítségével. Az email szintén csak BlackBerryvel együtt használható, tehát akinek másfajta telefonja van, egyelőre elfelejtheti a levelezést és a mobilhálózatok használatát. Nyáron állítólag érkezik a 3G-képes változat is, de addig elég karcsú a kommunikációs lehetőségek száma - még a BlackBerryken megszokott üzenetküldő, a BlackBerry Messenger is hiányzik az opciók közül.
Minden nagyon szép, minden nagyon jó... ■ Ahogy egyre több lesújtó értékelés és elemzés látott napvilágot, természetesen többen megkérdezték a RIM illetékeseit, mit is gondolnak a fogadtatásról és mit gondolnak a tablet további sorsáról. Az alábbi videón a Bloomberg riportere faggatja
Jim Balsillie elnök-vezérigazgatót, aki nem nagyon tud mit kezdeni a kérdések özönével. A láthatóan feszengő vezető egyelőre csupán azt hajtogatja, hogy mennyire jó is ez a tablet, és úgyis mindenkinek van BlackBerry telefonja, ezen kívül hamarosan érkezik az Android-támogatás. De vajon elég lesz ez az egyre izmosodó tabletpiaci versenyben? Aligha.