Érdekes nevet kapott a pletykákban következetesen BlackPad-nek emlegetett RIM táblagép. Hogy milyen megfontolásokból lett végül PlayBook a neve a 7 hüvelykes, kapacitív kijelzővel szerelt új versenyzőnek, az kicsit homályos. Bár a cikkünkben is látható reklámban szép számmal bukkan fel otthoni használatban az eszköz, mégis erős hangsúlyt kap a hivatalos kommunikációban, hogy a PlayBook az első „vállalatképes” táblagép.
Mindenki próbálkozik | Ezzel a kijelentéssel persze nyilván többen vitatkoznának. Ott van például a nyáron bemutatott Cisco megoldás, a Cius, amit szintén elsősorban üzleti célra ajánl a gyártó. Az elsőség ettől még akár valóban lehet a RIM-é, hiszen a Cisco is 2011 első hónapjaiban tervezi piacra dobni a Ciust.
A RIM a korábban felvásárolt QNX fejlesztőcég tudását kihasználva készített teljesen új operációs rendszert a táblagépére. A BlackBerry Tablet OS a hírek szerint jó alap lehet arra, hogy a közeljövőben a gyártó okostelefonjain is erre a rendszerre épülő megoldások fussanak.
A PlayBook mindössze 400 grammot nyom, ami még ebben a kategóriában is kifejezetten könnyűnek számít. Egy gigaherzes, kétmagos processzora könnyen megbirkózik a nagyfelbontású videókkal, vagy éppen a multitasking műveletekkel. Az eszköz HTML5-kompatibilis és Flash 10.1-es támogatással is rendelkezik.
Internetes elérésre egyelőre vagy a beépített wi-fi, vagy egy segítségül hívott BlackBerry telefonnal képes, de tervezik, hogy a későbbi modellekben már 3G-vezérlő is lesz.
Mi van az étlapon? | Mobil eszközöknél elterjedt nézet, hogy az applikációk mennyisége és minősége alapvető fontosságú a termék sikerében. Bár ezt egy, az okostelefonok tulajdonosai között végzett kutatás cáfolni látszik, azért ártani biztosan nem árt, ha a felhasználók bőséges menüről csemegézhetnek.
Ennek érdekében a szoftverfejlesztői készletet (SDK) már a hetekben elérhetik az érdeklődő programozók, akiknek így lesz elég idejük arra, hogy a termék bevezetésére kész alkalmazásokkal gazdagítsák a PlayBook eszköztárát. Hogy minél vonzóbb felület legyen a táblagép, a RIM egy nyílt forráskódú, webes fejlesztői környezetet is bemutatott a konferencián. A vállalat vezetője, Mike Lazaridis szerint a WebWorks segítségével akár órák alatt lehet új alkalmazásokat készíteni.
A PlayBook áráról egyelőre nem közöltek információkat, pedig az egyre sűrűbb táblagépes piacon nyilván nem lesz utolsó szempont az, mennyit kell kiadni a fekete tabletért.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak