Az észak-amerikai kutatók által létrehozott, hajlékony kézi számítógép mindössze papírlap vastagságú, mégis rendelkezik az okostelefonoktól elvárt funkciókkal.
A PaperPhone-nak keresztelt eszköz egy kicsi, interaktív papírcetlire hasonlít. Reagál a hajlítgatásra, amellyel például a lapozás vagy a hívások indítása is megoldható. A felület ezen kívül érintőképernyőként működik, sőt írni is lehet rá, akárcsak egy hagyományos papírdarabra. A prototípus 9,5 centiméteres képátlójú e-ink kijelzővel készült, amelyhez hasonlót az e-könyvolvasókban is találhatunk, és a hívásindítástól a könyvolvasáson át a zenehallgatásig egy okostelefon alapfunkcióival rendelkezik. Üveg helyett azonban az Arizona State University által fejlesztett könnyű, hajlékony műanyagot használja.
Papírhalmok helyett e-papírhalmok ■ A hajlékony kézi számítógép kanadai és amerikai egyetemi kutatók együttműködésével készült el, hivatalos bemutatójára május 10-én kerül sor egy
ember-gép interakcióval foglalkozó nemzetközi konferencián. A projektet vezető
Roel Vertegaal, az Ontarióban található Queen's University intézeti igazgatója nem kevesebbet állít, mint hogy a technológia öt-tíz éven belül széles körben elterjedhet, és a gyakorlatban is megalapozza majd a papírmentes irodák megvalósítását.
A hajlékony, papírvékony eszközök nagyobb méretű változata valóban érdekesnek tűnik, amennyiben lehetővé teszi a dokumentumok praktikus tárolását és kezelését. Ezzel együtt a papírmentes iroda régóta csak a reklámszlogenek szintjén létezik, és nehéz elhinni, hogy ezen egyhamar bármi is változtatna. A PaperPhone is sokkal ígéretesebbnek tűnik az interaktív számítástechnikai fejlesztések szempontjából. Ezek ugyanis - többek között - elősegítik a papíralapú hordozók használatára jellemző, "természetes" felhasználói gesztusok értelmezését, ami számos területen alkalmazható.
Fél szavak és gesztusok ■ Ahogy a PaperPhone esetében a lap sarkának behajtásával lapozhatók az oldalak, úgy alkalmazhatók lehetnek a térképekkel, noteszekkel vagy bármi egyébbel kapcsolatos, ösztönös mozdulatok is. Így a valós idejű érzékelés, illetve a dinamikus adatbevitel és gesztus-felismerés valóban megteremtheti azt az újfajta platformot, amelyre a PaperPhone az egyik legelső példa. Azt érintőképernyőt egyébként Vertegaal is a jövő technológiájának tartja, ám az a professzor szerint még jelentős finomításra szorul.
A vékony, rugalmas hordozó egyszerűbben kezelhető, mint bármely jelenlegi mobil számítástechnikai eszköz, sőt még a zsebek formájára is alakítható. A "papírszámítógép" további előnye, hogy használaton kívül egyáltalán nem fogyaszt energiát. Vertegaal példája szerint egy iPhone 4 méretű példány tömege az Apple készülékének hatoda, ráadásul az anyag kifejezetten strapabíró, akár kalapáccsal is csapkodhatnánk.
Az iPhone 6 még törni fog ■ A PaperPhone természetesen messze van a sorozatgyártástól. Egy, a jelenlegi prototípushoz hasonló példány 7 és 10 ezer dollár közötti összegbe kerülne, így a fejlesztésekre még rengeteg időt és pénzt kell fordítani. Roel Vertegaal biztos benne, hogy ez a technológia fog a mai iPhone-ok helyére lépni, ám ő is tisztában van vele: ilyesmi csak akkor történhet meg, ha egyszer az Apple is profitábilisnak látja majd az új megoldást.
Tény, hogy az észak-amerikai kutatók mellett számos oktatási projekt és specializált vállalkozás is dolgozik a hajlékony kijelzők tökéletesítésén. Valószínű, hogy a papírszámítógépek előbb-utóbb megjelennek majd egyes területeken, ám a ma is használt megoldások helyét még sokáig nem veszik át.