Az észak-amerikai kutatók által létrehozott, hajlékony kézi számítógép mindössze papírlap vastagságú, mégis rendelkezik az okostelefonoktól elvárt funkciókkal.
A PaperPhone-nak keresztelt eszköz egy kicsi, interaktív papírcetlire hasonlít. Reagál a hajlítgatásra, amellyel például a lapozás vagy a hívások indítása is megoldható. A felület ezen kívül érintőképernyőként működik, sőt írni is lehet rá, akárcsak egy hagyományos papírdarabra. A prototípus 9,5 centiméteres képátlójú e-ink kijelzővel készült, amelyhez hasonlót az e-könyvolvasókban is találhatunk, és a hívásindítástól a könyvolvasáson át a zenehallgatásig egy okostelefon alapfunkcióival rendelkezik. Üveg helyett azonban az Arizona State University által fejlesztett könnyű, hajlékony műanyagot használja.

Papírhalmok helyett e-papírhalmok A hajlékony kézi számítógép kanadai és amerikai egyetemi kutatók együttműködésével készült el, hivatalos bemutatójára május 10-én kerül sor egy ember-gép interakcióval foglalkozó nemzetközi konferencián. A projektet vezető Roel Vertegaal, az Ontarióban található Queen's University intézeti igazgatója nem kevesebbet állít, mint hogy a technológia öt-tíz éven belül széles körben elterjedhet, és a gyakorlatban is megalapozza majd a papírmentes irodák megvalósítását.




A hajlékony, papírvékony eszközök nagyobb méretű változata valóban érdekesnek tűnik, amennyiben lehetővé teszi a dokumentumok praktikus tárolását és kezelését. Ezzel együtt a papírmentes iroda régóta csak a reklámszlogenek szintjén létezik, és nehéz elhinni, hogy ezen egyhamar bármi is változtatna. A PaperPhone is sokkal ígéretesebbnek tűnik az interaktív számítástechnikai fejlesztések szempontjából. Ezek ugyanis - többek között - elősegítik a papíralapú hordozók használatára jellemző, "természetes" felhasználói gesztusok értelmezését, ami számos területen alkalmazható.

Fél szavak és gesztusok Ahogy a PaperPhone esetében a lap sarkának behajtásával lapozhatók az oldalak, úgy alkalmazhatók lehetnek a térképekkel, noteszekkel vagy bármi egyébbel kapcsolatos, ösztönös mozdulatok is. Így a valós idejű érzékelés, illetve a dinamikus adatbevitel és gesztus-felismerés valóban megteremtheti azt az újfajta platformot, amelyre a PaperPhone az egyik legelső példa. Azt érintőképernyőt egyébként Vertegaal is a jövő technológiájának tartja, ám az a professzor szerint még jelentős finomításra szorul.

Hajlékony kijelzők a jövő irodájából
Beindult a világ legnagyobb érintőképernyője

A vékony, rugalmas hordozó egyszerűbben kezelhető, mint bármely jelenlegi mobil számítástechnikai eszköz, sőt még a zsebek formájára is alakítható. A "papírszámítógép" további előnye, hogy használaton kívül egyáltalán nem fogyaszt energiát. Vertegaal példája szerint egy iPhone 4 méretű példány tömege az Apple készülékének hatoda, ráadásul az anyag kifejezetten strapabíró, akár kalapáccsal is csapkodhatnánk.

Az iPhone 6 még törni fog A PaperPhone természetesen messze van a sorozatgyártástól. Egy, a jelenlegi prototípushoz hasonló példány 7 és 10 ezer dollár közötti összegbe kerülne, így a fejlesztésekre még rengeteg időt és pénzt kell fordítani. Roel Vertegaal biztos benne, hogy ez a technológia fog a mai iPhone-ok helyére lépni, ám ő is tisztában van vele: ilyesmi csak akkor történhet meg, ha egyszer az Apple is profitábilisnak látja majd az új megoldást.

Tény, hogy az észak-amerikai kutatók mellett számos oktatási projekt és specializált vállalkozás is dolgozik a hajlékony kijelzők tökéletesítésén. Valószínű, hogy a papírszámítógépek előbb-utóbb megjelennek majd egyes területeken, ám a ma is használt megoldások helyét még sokáig nem veszik át.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.