Egy év alatt megduplázódott a mobiljukat vásárlásra is használók száma a nagy európai piacokon, ahol nyolc okostelefon tulajdonosból egy már vett is valamit ezen a módon. Itthon is hasonló arányban terjednek a különféle mobilvásárlási formák, van olyan hazai szolgáltató, amelyiknél az erre fordított havi összeg már eléri a 2500 forintot.
Az okostelefonok ugrásszerű terjedésének és a gyorsabb adatátvitelt lehetővé tévő hálózatoknak köszönhetően az előfizetők körében megnőtt az érdeklődés a mobilon bonyolítható vásárlási tranzakciók (m-commerce) iránt. Ezt támasztja alá az a felmérés amelyet az amerikai comScore piackutató cég készített az öt legnagyobb európai országban - Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Nagy-Britanniában.
A kutatás rámutatott, hogy ezeken a piacokon ma már minden hatodik okostelefonos ügyfél használta a mobilját különféle vásárlási lehetőségek felkutatására, minden nyolcadik pedig ténylegesen is vásárolt valamit mobilja segítségével.
Ruhát a "mobil boltból" ■ A vizsgált piacok közül Spanyolország mutatja a leggyorsabb feljődést, egy év alatt 141 százalékkal közel kétmillióra nőtt azon ibériai ügyfelek száma, akik a mobiljukon is keresik a kiskereskedelmi ajánlatokat, rendszeres látogatói az Amazon és az eBay mobilos felületeinek. Miközben a legnagyobb egyedi piacnak számít, a mintegy 6,5 millió okostelefonos mobil vásárlóval Nagy-Britanniában mutatható mégis ki a leglassúbb, 74 százalékos növekedés ezen a téren. Ezüstérmes Németország, 5,8 millió mobil vásárlóval.
Ami az egyes termékkategóriákat illeti, a nagy európai piacok mobilelőfizetői főként ruhaneműket vesznek mobilon keresztül, ez jellemzi az okostelefonnal rendelkezők 4,3 százalékát, második helyen szerepelnek a könyvek 3,2 százalékkal, de dobogós termékeknek számítanak még e tekintetben a háztartási és a szórakoztató elektronikai cikkek is, 3,1 százalékkal.
Hazai tapasztalatok ■ Az okostelenok és a mobilvásárlás terjedésével kapcsolatban a Bitport megkérdezte a hazai mobilszolgáltatókat. Az új eladásoknak, valamint a készülékcseréknek ma már több, mint a 60 százaléka okostelefon. Egyre több feltöltőkártyás is ezeket a modelleket választja. A Vodafone tapasztalatai szerint az eszközök árának lélektani felső határa ebben az ügyfélkörben a 20 ezer forint.
A T-Mobile kutatása szerint az ügyfeleinek körében az okostelefonnal rendelkezőknek a nagy európai országok átlagának megfelelően mintegy a 12 százaléka használja a mobilját online vásárlásra, illetve termékek és szolgáltatások online megrendelésére. A Telenornál az m-commerce lehetőségek 2005-ös indulás óta több mint 10 millió sikeres vásárlást hajtottak végre. Utóbbi szolgáltató kimutatása szerint az előfizetők havi átlagban 2500 forintot fordítanak mobilos vásárlásra, illetve fizetésre.
Variációk egy témára ■ A mobil vásárlásra és fizetésre már többféle megoldás is van. Ezek egyelőre egymást kiegészítve léteznek a piacon. A mobil vásárlás olyan, mobiltelefonnal kezdeményezhető vásárlási tranzakció, amelyben a vásárlás SMS-(ek) elküldésével lebonyolítható, nincs szükség előzetes regisztrációra. A vásárlás ellenértékét – a szolgáltatáshoz tartozó tranzakciós díjjal együtt– az előre feltölthető egyenlegből vonja le a szolgáltató, vagy a havi elszámolásban számlázza .
A mobil vásárlás kategóriájában mindhárom szolgáltatónál a legnépszerűbb termékek a MobilParkolás, a Mobil Lottó, illetve az autópályadíj. A T-Mobile-nál ezek jelentik a teljes tranzakciószám mintegy 95 százalékát. Az ügyfelek átlagosan havi 3-3,5 ilyen jellegű tranzakciót bonyolítanak. A T-Mobile Mobil Vásárlás alkalmazását eddig mintegy 11 ezer ügyfél töltötte le,akiknek – a cég becslései szerint – 90 százaléka aktívan használja is az egyes funkciókat.
A Vodafone-nál ennek kapcsán kiemelték még a digitális tartalom vásárlást is, ezen belül a zenék és a mobil készüléken használható játékok a legelterjedtebbek. A digitális tartalomfogyasztásban ezer forint körülire teszi a Vodafone azt az összeget amit ilyen célra havonta elköltenek el az előfizetők, míg az egyéb vásárlásokra havi átlagban ennél valamivel kevesebbet fordítanak. Várakozásaik szerint azonban a vásárlásra fordított összeg a következő időszakban növekedni fog.
A távoli fizetés kategóriájában a T-Mobile a Sparral, a Telenorral és az FHB Bankkal a néhány éve bevezetett MobilFizetés szolgáltatás működik együtt. Itt az FHB-nál nyitott számla áll a fizetés hátterében. Az ügyfél a nap24 órájában fizethet a mobiljával FHB bankszámlája, vagy hitelkerete terhére.
A MasterCard Mobile mobilfizetési alkalmazás a MasterCard, vagy Maestro bankkártyákat kezeli, és három, távoli fizetési területen alkalmazható: a mobil egyenlegfeltöltésben, az online vásárlásban az erre szerződött kereskedőknél, illetve a QR kódos számlafizetésben. A T-Home és T-Mobile sárga csekkes számlái QR kóddal vannak ellátva, ezek a számlák a MasterCard Mobile alkalmazásból lefényképezve fizethetőek ki. A MasterCard Mobile-t tavaly októberi indulása óta több, mint 25 ezren töltötték le, és több, mint 9 ezren fizettek telekomos számlát QR kóddal – tájékoztatták a Bitportot a T-Mobile-nál.
Jön az NFC ■ A távoli fizetés mellett hamarosan a bolti vásárlásra is lesz mobil fizetési megoldás, az NFC (Near Field Communication) alapú mobiltárca szolgáltatás révén. A hazai szabványok kialakítására alakult a Mobiltárca Szövetségnek mindhárom mobilszolgáltató, valamint a MasterCard és a SuperShop a tagja.
A mobiltárca szolgáltatással az NFC-képes okostelefonokba költözhet majd az összes plasztik kártya, ami most a pénztárcánkban van. Várhatóan kezelni tudjuk vele a pontgyűjtő kártyáinkat, kuponjainkat,bankkártyáinkat, de érvényesíthetjük ezen keresztül a belépőjegyeinket, a tömegközlekedésben használt menetjegyünket, bérletünket is.