A Samsung első ultrabookja olyan, mint egy rossz gyerek, akiről kiderül, hogy nem rosszalkodásból olyan, amilyen, csak a szabályok határait tolja ki a lehető legjobban, hogy amennyire csak lehetséges, egyéni és különleges lehessen.
Az Intel ultrabook szabványa némileg ugyan enyhült az idők folyamán, ám még mindig kifejezetten szigorúan korlátozza le a gyártók mozgásterét a MacBook Air ellen csatába induló szupervékony noteszgépek tervezésekor. Sokak szerint pont ezért nem is szabad csodálkozni
az ultrabook kategória eddigi harmatos sikerén, hiszen a gyártók a megfelelőség határain belül mozogva kevés egyediséget tudtak belevinni saját modelljeikbe.
A Samsung tervezői úgy gondolták, a határok legszéléig merészkednek, hátha így már belefér valami igazán markáns megkülönböztethető jelleg saját megoldásukba. Ezzel persze valamennyit feláldoztak az Intel által kitalált szupervékony, extra hosszú ideig üzemképes gép koncepciójából, mégis pozitív az összkép.
Plus size modell ■ Szerkesztőségünkben az 530U4B modell járt, amely 14 hüvelykes képátlójú HD LED kijelzővel rendelkezik. Ebben a kategóriában már elvben lehetséges dedikált grafikus vezérlő alkalmazása az Intel szabálykönyve szerint, ezért a Samsung bele is passzírozott egy AMD HD7550M modellt a vékony házba, amelyet 1 gigabájtnyi memória támogat. A notebook rendszermemóriája 4GB, processzora pedig az 1,6/2,3 gigahertzen ketyegő Core i5 2467M.
A grafikus vezérlővel felturbózott notebook épphogy belefért a szabvány által előírt 21 milliméteres vastagságába, konkrétan egy tized milliméterrel vékonyabb a lehetséges maximumnál. Felemelve az 1,84 kilós össztömeg is furcsa lehet más ultrabookokhoz képest, azonban tény, hogy több olyan alkotóelemet is belezsúfoltak az 530U4B-be, amelyről a többi ultrabook-tulajdonos lemondani kényszerült a vékonyságért cserébe. A grafikus vezérlőn kívül például a Samsung modelljében van teljes értékű DVD író is - ez ugyan érdekes módon nem sima kiadónyílásos változat, ám a tálca kialakítását ügyesen és stílusosan alkalmazták a vékonyított gépházhoz.
Apropó, gépház. A legtöbb ultrabook bizony úgy próbál kinézni, mint egy MacBook Air, csak épp a gyártó logója más. A Samsung ehhez képest viszonylag radikálisan mert hozzányúlni a külső jegyekhez a lekerekített, kissé hullámos hatású oldalsó kiképzéssel. Jobb oldalon a már említett furcsa, de stílusos optikai meghajtó mellé egy USB 2.0 csatlakozó és egy kártyaolvasó fért el, míg a bal szegélyen két USB 3.0 port, egy kipattintható ajtóval védett Ethernet-aljzat, D-Sub és HDMI csatlakozó, jack fülhallgató aljzat és a töltő foglalata is megtalálható. A vékony elülső szegélyen találhatók a hardver működésének részleteit jelző kék ledek, ami kifejezetten jó döntés - a billentyűzet fölött megszokott karácsonyfa-érzés ezúttal elmaradt, használat közben a perifériás látásunkba nem villog bele semmi zavaró elem.
Az ultrabookoknál megszokott "szigetes" billentyűzet stílusos, bár némi megszokást igényelhet a hagyományos PC-billentyűk vagy üzleti notebookok használóitól. Az egeret helyettesítő érintőpad multitouch vezérlést is kezel, ráadásul szerencsére a Samsung elkerülte azt a dizájnos, ám gyakran használhatatlan megoldást, hogy a két gombot is a tapi-felületbe építi. Használat közben kissé vissza kellett fognunk, hogy kezünkkel rátehénkedjünk a notebook felületére, a felhasznált anyagok vékonysága miatt kissé sérülékeny, puha érzetet kelt a borítás.
Visszafogott erővel ■ Az általunk tesztelt kiépítésben még az Intel második generációs Core i5 processzora dolgozik, ebből viszont a lehető legkisebbre szabott fogyasztással (17 wattal) működő változat. A már említett dedikált grafikus vezérlő mellett természetesen az Intel integrált HD 3000 chipje is jelen van, és a szigorú energiahasználati szabályok miatt alapértelmezésben ez dolgozik általános használat (irodai munka, levelezés, böngészés) közben, az AMD vezérlő a nagyobb grafikai igényű szoftverek indulásakor automatikusan veszi át a hatalmat.
A 4 gigabájtnyi DDR3 rendszermemória átlagosnak számít, ám a rendszer gyorsaságát az 500 gigabájtos merevlemezzel összekapcsolt mini (16 gigabájtos) SSD tudja némiképp fokozni - a felhasználó persze nem lát két meghajtót, az SSD csupán adatátvitelt gyorsító cache-ként üzemel. A gigabit Ethernet csatlakozó mellett kétsávos, 802.11 a/b/g/n WiFi és Bluetooth áll rendelkezésünkre, ha nem csak önmagában szeretnénk használni a notebookot. Az átlagos ultrabookoktól elütő, ám kifejezetten üdvös módon a merevlemez (és az SSD) könnyen cserélhető egy külön leszerelhető panel alatt.
A kijelző szabványos TN paneles, LED háttérvilágítással ellátott modell, amelynek viszonylag erős fényereje kültéri használatra is alkalmassá teszi, bár a színek intenzitása és a betekintési szög terén csak középkategóriásnak mondható az 1366x768 képpontos megjelenítő.
Csitt, kicsim! ■ Alapesetben egy átlagos ultrabook fogyasztását és üzemidejét hozza az 530U4B, ám azok számára, akiknek minden akkumulátoros perc számít és a ventillátor hangerejét sem szeretnék folyamatosan hallgatni, egy beépített "visszafogott" üzemmódot kínál a gép. A funkcióbillentyű és az F11 lenyomásakor a rendszer beáll a lehető legkisebb energiafelvételű módba, a legalacsonyabb teljesítményre kényszeríti a processzort, így a kevesebb hőkibocsátás miatt a ventilátort is szinte teljesen leállíthatja. Ekkor persze ne kezdjünk el a legújabb 3D-s játékokkal játszani, ám egy hosszú repülőút közben nyugodtan körmölhetjük jegyzeteinket egy Word fájlba csendben, sokáig.
Ebben az üzemmódban viszonylag sokáig, körülbelül 7 óráig elvegetált az ultrabook, ám egy HD film lejátszásakor (természetesen nem a csökkentett módot használva) már csak 3 óráig bírta töltő nélkül. Érdekes módon a legnagyobb nyári kánikulában, teljes terhelésen sem melegedett számottevően a gép burkolata, bár első látásra alig fedezhetünk fel rajta szellőzőnyílásokat.
Az 530U4B-re feltelepített Windows 7 jól idomul az ultrabookhoz, a mini SSD-t külön Diskeeper szoftver kezeli, és több egyéb segédprogramot is előre installálnak.
A bemutatott modell jelenleg 250 ezer forint környékén szerezhető be itthon, amely kissé borsosabb árszint az átlagos ultrabookoknál. Ám a külön grafikus vezérlő, optikai meghajtó, valamint a MacBook Air koppintás helyett alkalmazott sajátos dizájn miatt megérheti azoknak, akik ultrabookot keresnek - de nem olyat, ami másoknak is van, csak épp másmilyen logóval...