Amióta az iOS 5-tel együtt bemutatkozott az Apple hangfelismerő virtuális titkára, a Siri, az Android felhasználók lázasan kutatnak a saját rendszerükön használható hasonló megoldás után. Találtunk egyet és ki is próbáltuk: a teszt alapján az Omega ugyanannyira hasznos és ugyanannyira buta is tud lenni, mint iPhone-os kollégája.
A Siri legnagyobb újdonsága már szintén nem volt igazi újdonság: mind a hangfelismerés, mind pedig az adatbázisok alapján összedrótozott mesterséges intelligencia terén voltak már elődei, de ebben az egybegyúrt formában az iPhone vásárlóközönsége azonnal rástartolt a divatosnak látszó megoldásra. Persze gyorsan kiderült, hogy a rendszer jó pár gyerekbetegségtől szenved a szövegértési nehézségektől a félresikerülő válaszokig.
Alfánál jobb, de még nem Omega ■ Az Android alá
már többen próbáltak a Sirihez hasonló rendszereket fejleszteni, de eddig leginkább csak valamilyen részmegoldás született.
Az Android Marketen jelenleg 1571 forintért elérhető Omega viszont első látásra már kellően felnőtt az iPhone-os vetélytárshoz. Hallgat, keres, beszél és néha cseveg is.
Igaz, a Sirihez hasonlóan hibák is ugyanúgy előfordulnak. A legnagyobb probléma, hogy egyelőre csak angolul ért a rendszer, ami még akkor is kényelmetlen, ha jól beszélünk angolul. Az Omega ugyanis elvben képes lenne például szöveges üzenetet küldeni a telefonkönyvben található kontaktoknak, de nyelvi kiegészítő hiányában a Gyula vagy a Sebestyén nevek semmiképp sem mennek át a gépagyán, és bizony még az Anna vagy a Pál is virtuális fejvakarásra készteti az Omegát. Ugyanígy, ha például Tatabányára szeretnénk megtudni az utat, meghasonlik szegény alkalmazás, ugyanis a hallott szavakat mindenáron a legközelebbi hangalakú angol szótöredékekre próbálja felbontani, Sopronból így lett Shop Ram.
Ennek ellenére az androidosoknak többé semmiképp sem kell szégyenkezniük: ha minden tekintetben nem is kifogástalan az Omega, a hasonlóan tökéletlen Siri mellett ugyanúgy megállja a helyét az összehasonlításban.