A kommunikátor-jellegű "féltéglák" helyett ma már bármelyik okostelefonnal szerkeszthetjük fájljainkat és akár videohívásokba is bekapcsolódhatunk.
Körülbelül akkora számítási teljesítményre képes egy 2011-es okostelefon modell, mint 6–8 éve egy átlagos asztali számítógép, vagy 4–5 éve egy noteszgép. Az 1 gigahertz környékén ketyegő, újabban akár kétmagos mobiltelefon-processzorok, az 512 megabájtos memóriák legalábbis feljogosítanak erre a kijelentésre, de a képernyőfelbontás sem áll messze egy ezredforduló utáni PC monitorának pixelszámától.
Persze hiába érintőképernyősek a mai mobilok, méretük és kezelőszerveik különbözősége miatt ne várja el senki, hogy majd telefonon készíti a legszebb kördiagramokat a prezentációhoz, vagy éppen ezen rak össze kimutatásokat, jelentéseket. Igaz elvben akár ezt is megteheti, ha van türelme a mini virtuális billentyűköz, és sasszemmel követi az apró karaktereket.
Munka, menet közben: akár céges weboldalunk forgalmát is követhetjük
Fájlok a felhőből ■ A folyvást neten lógó okostelefonok egyik legújabb előnye a számítási felhő alapú, távoli szervereken tárolt fájloknak és alkalmazásoknak köszönhető. Elég például a Gmail vagy a Freemail levelezőrendszerekre gondolni. Eddig "meg voltunk lőve”, ha egy tárgyalásra vagy egy utazásra nem vittük el azt az asztali gépet vagy notebookot, amelyen a legfontosabb dokumentumainkat, fájljainkat tároltuk.
Az olyan alkalmazások azonban, mint a
Dropbox, a
Box.net, vagy a
Windows Live SkyDrive akkor is segítenek, ha nem küldtük el a keresett fájlt levélben. Az okostelefonra is letölthető, magyar fejlesztésű
LogMeIn pedig telepíthető bármely gépünkre, és ezután akár arra is alkalmas, hogy egy másik városban bekapcsoljuk azt, lássuk az otthoni gépünk asztalát, így azután keressünk, másoljunk, elküldjünk fájlokat, vagy futtassunk programokat, bárhol is vagyunk.
A Dropbox szintén képes arra, hogy bizonyos mappák tartalmát automatikusan szinkronizálja a "felhőben lévő", akár több gigabájtos tárhellyel. Ilyen programokkal egy tárgyaláson az okostelefont előkapva mindig a legutoljára szerkesztett változatot láthatjuk egy folyamatosan frissített dokumentumból. Az alapvetően ingyenes alkalmazásoknál a tárhely bővítése kerül csak pénzbe, így érdemes kipróbálni ezeket.
Szerkesztés útközben ■ Akkor sem kell kétségbeesnünk, ha útközben kell megszerkesztenünk egy Word dokumentumot, esetleg újabb sorokat kell hozzábiggyesztenünk egy Excel táblázathoz. Pár éve még az is szenzációnak számított, ha egy telefon képes volt az Office dokumentumok alapszintű megjelenítésére, manapság azonban több olyan alkalmazás érhető el, amely ezek szerkesztésére is tökéletes.
Érdemes megnézni a
Quickoffice Connect Mobile Suite-ot, amely talán a ma elérhető legösszetettebb mobil irodai alkalmazás. Az Office fájlok közül a legfrissebb docx illetve xlsx formátummal is megbirkózik, Word, Excel és PowerPoint dokumentumokat egyaránt kezelhetünk vele. Mindezek mellett az alkalmazásba integrálták a fent említett Dropbox és Box.net szolgáltatást is, így azonnal a felhőbe menthetjük a szerkesztett fájlokat.
A Google Docsszal szintén kompatibilis, így ide is pár mozdulattal exportálható a végeredmény. A Quickoffice beállítható úgy is, hogy az okostelefon levelezőjében a kompatibilis csatolmányokat automatikusan megnyissa, így nem kell beérnünk a beépített, szegényes előnézettel.
Aki a Google Analytics segítségével apránként elemzi a vállalati weboldal látogatottsági adatait, a forgalom forrásait, vagy éppen a legvonzóbb kereső-kifejezéseket, most válthat akár iPhone-ra vagy Androidra is. Az
Analytics Pro alkalmazás összekapcsolható a meglévő Google fiókokkal, és a telefon képernyőjére varázsolja az összes létező kimutatást. Egyszerre akár több fiókot is képes kezelni, valamint óránként vagy naponként összegzéseket is készít.
Konferencia bárhonnan ■ A
Cisco WebEx video-telekonferencia is elérhető már iPhone-on, és Android alapú rendszerekre is hamarosan megjelenik. Itt is működik a képernyőmegosztás és a konferencia közben használható azonnali üzenetküldés. Ráadásul az okostelefonok frontoldali kamerája segítségével minket is láthatnak a résztvevők, ha kellően gyors és stabil a netes kapcsolatunk.
A konferenciákra nem is kell külön betelefonálnunk, ha ugyanis belépünk egy WebEx konferenciába, akkor automatikusan csatlakozunk. A Cisco WebEx Meeting Center iPhone-os felülete ingyenesen letölthető, csupán a fiókért kell fizetni. Ám ezért is csak akkor, ha mi is szeretnénk konferenciákat indítani.
Azonnali infók ■ Sokan dolgoznak olyan munkakörben, amelyben kiemelkedően fontos az azonnali információk megléte. Számítógépeken az RSS olvasók már rég megoldották ezt a problémát, hiszen a legfontosabb webes magazinok, portálok frissítéseire feliratkozva az oldalak folyamatos meglátogatása nélkül láthatjuk a legújabb minket érdeklő híreket.
Ma már gyakorlatilag minden okostelefon operációs rendszerre is elérhetőek jól kezelhető, átlátható RSS olvasók. BlackBerryken a legelterjedtebb a
Viigo, iPhone-on és Androidon a
Byline,
Feeds,
NewsStand vagy a
Doppler szolgál erre a célra. A háttérben is frissülő tartalomból kiválasztott hírt továbbküldhetjük e-mailben, de közösségi oldalakon is megoszthatjuk.
(A cikk a Figyelő 2011/4. számában jelent meg.)