Számos mobilon elérhető ma már a navigációs szolgáltatás is, nem mindegy azonban, milyen minőségben, illetve milyen áron.
Navigációs megoldást keresve, pár éve még a kifejezetten erre fejlesztett eszközök közül választhattunk csupán. Azóta viszont, az okostelefonok elterjedése nyomán, platformot váltottak a térképszolgáltatások is: 68 százalékkal nőtt azon felhasználók száma, akik – a legnagyobb nyugat-európai elektronikai piacokon – navigációra (is) használják mobiljukat.
A ComScore nemzetközi felmérése egy itthon is egyre inkább észrevehető trendet támaszt alá: a nagy érintőkijelzővel szerelt, GPS modullal rendelkező okostelefonok lassacskán kiváltják a navigációs céleszközöket. Nem közömbös azonban, milyen platformon, és milyen szoftverrel próbálkozunk. Hiszen nem csak a pontosság vagy felhasználóbarát működés terén, de például a helymeghatározáshoz és térkép-letöltéshez kapcsolódó adatforgalmi díjak tekintetében is nagyok a különbségek.
Nem a hardver a lényeg ■ A navigációra képes okostelefonok működésének hardveres alapjai gyakorlatilag ugyanazok, mint amilyenekre néhány évvel ezelőtt a személyi navigációs asszisztensek (personal navigation assistant – PNA) épültek. Egy GPS modul figyeli az elérhető geostacionárius műholdak jeleit, amelyek segítségével képes megjeleníteni aktuális földrajzi pozíciónkat. Kiegészítésként a telefonokban elérhető egy olyan funkció is, amely műholdas lefedettség, rálátás hiányában képes betájolni minket, mégpedig a GSM-cellák alapján. A készülék ilyenkor beméri az adott körzethez tartozó mobil adótornyot, s ennek alapján megadja azt a körülbelül 1 kilométeres sugarú kört, amelyben tartózkodunk.
A navigációs kütyük persze már rég nem csupán a hardverről szólnak. A legtöbb felhasználó számára sokkal fontosabb a kezelőszoftver minősége, a térképek részletessége, a navigáló algoritmus pontossága. A választást nem könnyíti meg, hogy ahány platform, annyiféle navigáció létezik (a fontosabbakat lásd alább). Sőt, még ennél is több, hiszen egyes fejlesztők és forgalmazók több telefonos operációs rendszerre is elérhetővé teszik saját megoldásukat. A döntést nyilván nem csak az befolyásolja, miféle funkciókat kínál a szoftver, illetve mennyire szemet gyönyörködtető a megjelenése, hanem a használat költségvonzata is.
Sokba kerülhet az adatkapcsolat ■ Amikor a GPS hardver a műholdak segítségével pozícionálja a készüléket, ezt egy térképre kell ráhelyeznie, és a költségek tekintetében messze nem mindegy, ez honnan és hogyan kerül a kijelzőre. Egyes megoldásoknál folyamatosan működő adatkapcsolat kell ahhoz, hogy a térkép egyáltalán megjelenjen, és a haladásunknak megfelelően frissüljön is. Ilyenek például az androidos készülékeken és sok más telefonon automatikusan megtalálható Google Maps alapú navigációk, vagy az újonnan bemutatott Windows Phone 7 alatt a Bing Maps.
Ilyenkor semmilyen térkép nincs telepítve a telefon memóriájában, az aktuális helyzetünknek megfelelőt a kütyü mindig az aktív adatkapcsolaton keresztül tölti le. Egy átlagos (havi 100–200 megabájtos adatforgalmat lehetővé tevő) előfizetést pillanatok alatt lemerít, ha folyamatosan így tájékozódunk, különösen külföldön.
Operációs rendszerek és navigációs lehetőségekAndroid ■ A Google operációs rendszerén alapértelmezetten a Google Maps navigációs alkalmazását használhatjuk, amely ingyenes, de a térképeket csak folyamatos adatkapcsolattal képes megjeleníteni és frissíteni.
■ Az iGo elvben létezik Androidra is, azonban ezt közvetlenül megvásárolni nem tudjuk, csupán gyártók által előtelepítve botolhatunk bele; Magyarországon eddig csak a Samsung Galaxy Spica készülékeken jelent meg
■ Akad más program is az Android Market kínálatában (TomTom, Sygic), a fizetős alkalmazások viszont sajnos itthonról hivatalosan még nem érhetőek el.
■ Több gyártó előre telepít teljes értékű megoldásokat; legutóbb például a HTC új készülékein, a HD és Z modelleken jelent meg a TomTom testre szabott verziója.
iPhone ■ Az Apple slágertelefonjára megannyi navigációs alkalmazás elérhető; hazai, és egyre inkább nemzetközi kedvenc is az iGo My Way, de az iTunes Store kínálatában megtalálható például a Navigon, a Sygic, a TomTom és a Co-Pilot is. ■ A fentiek mindegyike a telefonra telepített térképekkel rendelkezik, az iGo ráadásul negyedévente ingyenesen frissül is.
Symbian ■ A Nokia által terelgetett operációs rendszer egyik nagy ütőkártyája a nemrég teljesen ingyenessé tett Ovi Maps.
■ A szolgáltatáshoz rendelhető térképeket PC-s szinkronizációs szoftverrel, mobil adatkapcsolat nélkül is feltehetjük a telefon memóriakártyájára
■ A készüléken letilthatjuk a mobilnet navigációs használatát, így plusz díjak nélkül, zéró befektetéssel használhatunk teljes értékű szoftvert a tájékozódásra.
BlackBerry ■ A Garmin vagy a TomTom már egy ideje nem támogatja a BlackBerryket, így az AppWorld kínálatában is csak kisebb nevek által készített megoldásokat találunk, amelyek legtöbbször régiónkra nem is kínálnak térképeket. ■ A beépített BlackBerry Maps vagy a Google Maps itt is jól működő szolgáltatás, de élő adatkapcsolatot igényel.
Windows Phone 7 ■ A Microsoft új rendszeréhez egyelőre nem érhető el fontosabb gyártótól származó navigáció.
■ A beépített Bing Maps nem tárol el térképeket a készüléken, tehát élő adatkapcsolatot igényel.
BLACKBERRY. ● A Garmin vagy a TomTom már egy ideje nem támogatja a BlackBerryket, így az AppWorld kínálatában is csak kisebb nevek által készített megoldásokat találunk, amelyek legtöbbször régiónkra nem is kínálnak térképeket ● A beépített BlackBerry Maps vagy a Google Maps itt is jól működő szolgáltatás, de élő adatkapcsolatot igényel