Már nem kell a BKV, a MÁV vagy a Volán ügyfélszolgálatát bombáznunk, vagy papír alapú menetrendeket bogarásznunk, ha kéznél van egy okostelefon.
Pár éve a mai módszerekhez képest csupán „kőkori” megoldásaink voltak arra, ha valamilyen tömegközlekedési eszköz menetrendjét próbáltuk megszerezni. A megadott információs telefonszámokon kisebb csodával ért fel élő embert találni, így nem volt más hátra: személyesen kellett elzarándokolni a megállókba vagy a pályaudvarokra. Ma ehhez elég a mobil: annyi a különbség, hogy már nem telefonálnunk kell vele, hanem az „okos” funkcióit használnunk.
Böngészőből ■ Az egyik kézenfekvő lehetőség, az okostelefonok esetében is, a böngésző. Itt sem érdemes azonban rögtön a BKV, a MÁV vagy a Volán honlapjára navigálnunk, van ugyanis egy ezeket összefogó, jól használható szolgáltatás. Az Útvonalterv.hu oldalon csak megadjuk az indulás és érkezés helyét (ezeket a rendszer automatikusan segít pontosítani), majd azt is megmondhatjuk, mikorra tervezzük az utazást.
A webes rendszer a fenti tömegközlekedési szolgáltatók adatbázisát felhasználva pár másodperc alatt kiszámolja nekünk az ajánlott útvonalakat. Ezek között választhatunk aszerint, hogy a leggyorsabbat, a legrövidebbet vagy éppen a legkevesebb átszállást igénylőt részesítjük előnyben. Ezután szöveges és térképes formában is végignézhetjük, milyen jármű mikor érkezik, hol szállhatunk át, és a legutolsó megállóból még merre kell gyalogolnunk a célpontig.
Az időzítő használata pluszsegítséget nyújt, hiszen az adatbázisok összehangolásával akár percre pontosan is megtervezhetjük utunkat. Nem árt persze vigyázni. A szoftver a főváros környékén néha 10 kilométeres gyalogtúrákat is beiktat, ha nem a legelső ajánlatot választjuk…
iPhone-ra ■ Persze a böngészésnél vannak testre szabottabb megoldások, már csak az a kérdés, milyen telefonunk van hozzá. iPhone-ra többen kezdtek menetrend-alkalmazások fejlesztésébe, a legnagyobb sikere a BpMenetrend nevű szoftvernek van. Az App Store-ból ingyenesen letölthető segédlet a hagyományos menetrendnézeten kívül megmutathat általunk keresett megállókat is, és a telefon óráját használva zölddel kiemeli a következő jármű érkezésének időpontját.
A folyamatosan frissített megoldásba időközben bekerültek az éjszakai járatok is, működéséhez pedig nem feltétel az aktív internetes kapcsolat, így mobilnetes kvótánkat sem meríti feleslegesen.
Androidra ■ Egy ingyenes hazai fejlesztéssel Android alapú készülékek révén is könnyebbé válhat a tömegközlekedés. Az Okosan Utazom – SmartCity Bp elnevezésű alkalmazással is böngészhetjük offline módban a menetrendeket, s az indulási és a célállomás közötti utat szintén összehangolja számunkra. A kisebb kijelző kihasználásában is jeleskedik, mert a térkép fölött mindig a következő fázis leírását mutatja szövegesen, ezek között pedig egyenként lapozhatunk. Az eredetileg Androidra írt alkalmazás nemrég iPhone-ra is megjelent.
Minden telefonra ■ A MobilMenetrend.hu oldalon egy olyan univerzális, Java programnyelven alapuló alkalmazás információit találhatjuk meg, amely gyakorlatilag szinte minden okostelefon-típuson futtatható. Nem a szépségével hódít, de fontos előnye az egyre bővülő járatlista a Budapesten kívüli városokról, és más helyközi menetrendekről. Az alkalmazást a honlapján bárki letesztelheti egy virtuális mobiltelefonon is. A kis segédet megtalálhatjuk Symbianra az Ovi Store kínálatában. A BlackBerry App Worldről néha eltűnik ugyan, de az internetről könnyen beszerezhető a RIM platformjára is.
(Megjelent a Figyelő 2010/49. számában.)