Az NVIDIA bemutatta a mobil eszközökbe szánt processzorcsaládjának jövőjét: a szuperhősök eredeti neveit viselő processzorok irtózatos erővel és teljesítménnyel rendelkeznek majd, tovább mosódik a határ a "mobil" és az "asztali" között.
Az idei mobilos és tabletes felhozatal csúcsait a két magos processzorral szerelt készülékek adják - ehhez képest augusztusban már a négy magos Tegra 3-at jelenteti meg az NVIDIA. Az eddig grafikus vezérlőiről híres gyártó 2014-ig tekint előre, három év múlva a mobilos grafikai vezérlők sebessége nyolcvanszorosa is lehet a maiaknak.

Álarc nélkül Az augusztus végére várható Tegra 3 kódneve Kal-El, ezt jövőre a Wayne, 2013-ban a Logan, majd egy évvel később a Stark kódnevű modellek követik. A képregények világában jártasaknak feltűnhet, hogy a processzorok híres szuperhősök eredeti neveit kapják (sorrendben Superman, Batman, Rozsomák és Vasember "anyakönyvezett" neveiről van szó). Mi is az oka ezeknek az izomtól duzzadó elnevezéseknek? Az előrejelzések szerint felhagyhatunk azzal a nézettel, mely szerint a mobil eszközökbe szánt processzorok az energiatakarékosság oltárán feltétlenül feláldozzák a teljesítményt és a sebességet: a tervezet szerint szilícium-erőgépekre számíthatunk.


A következő, továbbra is ARM architektúrára épülő generáció máris négy processzormagot kap: a dia szerint 1,5 gigahertzes órajelű modell megkétszerezi a Tegra 2 számítási sebességét, ám grafikailag még többet nyújt: a lapkára szerelt grafikus vezérlő 12 magos lesz, így a jelenlegi mobilos csúcsprocesszornál ötször gyorsabb grafikai számításokat tesz lehetővé. A bemutatott "útiterv" szerint ezen a téren a 2012-es Logan már tízszeres eredményt mutat fel, 2013-ban közel ötvenszeresére, a Stark 2014-es megjelenésére pedig nyolcvanszorosára gyorsul a mobil lapkák grafikája.

Zavart érzek az Erőben Az NVIDIA alaposan felkavarta a mobilos hardverek egyébként is zavaros vizét. Kiváló példa erre a Samsung, amely az első Galaxy Tabot saját fejlesztésű processzorral szerelte fel, ám a Barcelonában bemutatott Galaxy Tab 10.1 már a Tegra 2-vel kerül piacra. Az újabb és újabb mobilprocesszorok bevezetésére való igényt jól alátámasztha a Strategy Analytics felmérése is, mely szertint az idén forgalmazott okostelefonoknak már 15 százalékát hajtja több magos processzor, a tavaly értékesített androidos mobiloknak pedig több mint fele legalább 1 gigahertzes lapkát tartalmazott.

A hardvergyártók már a Windows 8-ra izzítanak
A tabletek buktatták meg az AMD vezérigazgatóját
Összeolvad az Android és a Chrome OS?

Az NVIDIA a mobilprocesszorokkal kapcsolatban pontosan ugyanazt a stratégiát alkalmazza, mint a jól bevált PC-s grafikus vezérlők esetén: turbó fokozatra kapcsolja a fejlesztési munkálatokat és villámgyorsan ad ki egyre fejlettebb rendszereket: a versenytársak aztán vagy feladják a költséges és rizikós versenyt, vagy felveszik a kesztyűt, de ebben az esetben is egy részük képtelen lesz tartani az iramot. Az ARM processzorok piacának két másik nagy szereplője, a Qualcomm és a Texas Instrumentspedig valószínűleg kénytelen lesz átértékelni a közeljövővel kapcsolatos terveket, hiszen mindketten csupán 2012 első negyedévére ígértek új generációs processzorokat.

Zavart érzek a Jövőben A mobilos piacról egy kissé magasabbról körbetekintve azonban azt láthatjuk, hogy ez a hír is egy újabb lépcsőfok a hagyományos számítógépek és a mobil eszközök közötti határok elmosódásához. A CES-en megkaptuk a Microsoft bejelentését, mely szerint a Windows 8 már ARM alapú eszközöket is támogat, a mobil eszközök hardveresen pedig egyre erősebbek lesznek, ráadásul a nehézkes mozgatás és az energiaigényes működés korlátai nélkül: ettől a trendtől az olyan, hagyományos PC-architektúrákra építő gyártók fázhatnak leginkább, mint az Intel vagy az AMD.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.