Az Apple és a Microsoft fémjelezte konzorcium 4,5 milliárd dollárért szerezte meg a csődeljárás alá vont Nortel 6 ezer szabadalmát, túllicitálva a Google ajánlatát.
A 2009 januárja óta csődeljárás alatt álló Nortel vezeték nélküli és vállalati hálózati megoldásokkal foglalkozó üzletágra már korábban lecsapott az Ericsson és az Avaya, rendre 1-1 milliárd dollár körüli áron. A telekommunikációs vállalat hasonlóan értékes portékája volt az a több mint 6 ezer tételből álló szabadalmi portfólió, amelyet most a 4,5 milliárd dollárért vásárolt meg egy hat cégből álló konzorcium, amelynek soraiban ott találjuk az Apple-t és a Microsoftot is.
A csomagban többek között a negyedik generációs mobilhálózatokkal kapcsolatos szabadalmak is akadnak, mint amilyen például a Long Term Evolution (LTE) vagy a Service Architecture Evolution (SAE). A
kereskedelmi 4G-szolgáltatások a következő években nagy számban indulnak majd el világszerte, így valószínű, hogy a vásárlók a következő évek telkópiacát meghatározó kulcstechnológiákat kaparintottak meg.
Egységfront az Android ellen ■ A szabadalmak az Apple-n és a Microsofton kívül a Research In Motionhöz, az EMC-hez, az Ericssonhoz és a Sonyhoz kerültek, ami a lehető legrosszabb hír a Google számára. A vállalat még hónapokkal ezelőtt 900 millió dolláros ajánlatot tett a Nortel 1-1,5 milliárdra értékelt portfóliójára, amit kezdetben a Nokia és az Intel is kinézett magának, de a versenytársak közös úthengerével szemben nem sok esélye volt. A vállalat óvatos viccet csinált esélytelenségéből: egyik ajánlata 3,14159 milliárd dollárról szólt, ami a pi közelítő értéke, de a licitálás során 1,902160540 milliárdot (ikerprím-konstans) és 2,614972128 milliárdot (Meissel-Mertens-állandó) is bedobott.
Bár a Google gyakran támadja a jelenlegi szabadalmi rendszert, saját bevallása szerint is nagy szüksége lett volna licencportfólójának megerősítésére, hogy sikeresebben védekezhessen a mobiliparban az utóbbi időben elharapózó jogi ütésváltások során. Az Apple például jelenleg is keresztbe-kasul perli a HTC-t és a Samsungot, az androidos tábor legfontosabb gyártóit, és a Nortel szabadalmainak segítségével még több eszköze lesz a konkurens mobil operációs rendszer ellehetetlenítésére.
A jogi csatározások ugyanis eddig sem a gyártók, hanem az Android rendszer ellen irányulak, hogy lelassítsák annak terjedését. Ha a Nortel valóban olyan szellemi tulajdonnal rendelkezett, amely megkerülhetetlen lesz a következő generációs adatátviteli technológiák szempontjából, akkor az androidos telefonok árába újabb licencdíjak épülnek majd be, tovább erodálva a Google rendszerének legfontosabb terméktulajdonságát, az olcsóságot.