Kiderültek a Nokia-Microsoft összeborulásának pénzügyi részletei: egymilliárd dollárt fizet a redmondi szoftveróriás a finn mobilgyártónak azért, hogy a Nokia a mobil Windows evangelistájává válhasson.
A Bloomberg belső informátorokra hivatkozva szellőztette meg a hírt, amelyre már eddig is sokan keresték a választ: vajon mennyiért "állt át" a Symbian kizárólagossága után a Microsoft mobil platformja mögé a Nokia. Szép nagy összeg a végeredmény: a források szerint több mint egymilliárd dollárról van szó.

Odaadom, visszakapom A Bloombergnek névtelenül nyilatkozó bennfentesek szerint ez a pénzmozgás tette lehetővé a Nokia számára, hogy egyáltalán belekezdhessen valami másba a Symbian^3 késői és enyhén szólva is mérsékelt sikerrel járó bemutatása után. Az egymilliárd ugyanis részletenként visszacsorog a Microsofthoz, hiszen a Windows Phone 7 felhasználásáért hivatalosan minden készülékgyártónak egyfajta jogdíjat kell fizetnie a redmondi vállalat felé.



Két boldog ember. A háttérben nem látszanak a kevésbé boldogok...

A most nyilvánosságra került hír arról rántja le a leplet, hogy a Nokia saját kutatás-fejlesztési költségvetéséből nem akarta (vagy nem tudta) volna a készülékek darabszáma után számolt díjat kifizetni, ám a Microsoftnak szüksége volt a Nokia átállításával járó stratégiai előnyre, így egyfajta "óriáskölcsön" jelleggel számolták ki a megállapodás pénzügyi feltételeit.

(Majdnem) mindenkinek jó Bár hivatalosan nem erősítették meg, ám az informátorok tudni vélik, hogy az együttműködési szerződés öt évre szól. A két vállalat számára az előnyök nyilvánvalóak: a Microsoft nagy csinnadrattával útnak indított mobil operációs rendszere egyelőre nem épp rakétasebességgel robog az iOS vagy az Android után, ezért szüksége volt egy olyan nagy és neves készülékgyártóra, amely az eddigiekkel ellentétben nem csak marginálisan foglalkozik a Windows Phone 7-tel.

Mindent a Windows Phone 7-re tesz fel a Nokia
SOS, itt a Nokia vezetője beszél!
Nokia N8 teszt: Symbian harmadik nekifutásra

A Nokia természetesen egy pénzzel kipárnázott menekülési útvonalat keresett és talált a Microsoft ajánlatában, hiszen az iPhone és az androidos készülékek divatját túl későn vették észre, és az N8 okostelefonnal bemutatott Symbian^3 kis túlzással észrevétlen maradt a globális okostelefon-piacon.

Egyedül a Nokia részvényeseinek egy része nem boldog: persze nem feltétlenül arról van szó, hogy ők a Symbian elkötelezettjei és a Nokia által felkarolt operációs rendszert tartják a világ legjobbjának. Inkább arról, hogy szerintük túl nagy összeg vitorlázott el a Symbian fejlesztésének zászlaja alatt, amelyet most egy tollvonással semmissé tett a finn gyártó vezetősége (illetve csaknem semmissé, hiszen hivatalosan nem állnak le a Symbiannal kapcsolatos fejlesztések sem, csak épp nem ezeken lesz a hangsúly).

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.