A megfizethető kategóriában induló, Windows Phone 8-cal ellátott 620-as nem rengeti meg a világot, viszont korrekt csomagot kapunk a pénzünkért.

Az utóbbi időszakban nem telt el úgy hét, hogy ne emlékeztünk volna meg a finnekről, a Lumia modellekről, valamint arról, hogy a Nokia egyre szélesebbe nyitja a termékpalettát. A nyitásra szükség is van, mert míg a konkurens gyártók lefedik az egész piacot, addig a Lumia termékcsoport egy bizonyos minőségi, és hardverszint alá nem nagyon fog menni, amit azt androidos mobilok könnyedén meglépnek. A kétmagos processzor adott, így más területeken kell kissé visszafogni az olcsóbb Lumiákat – ennek a stratégiának egyik aránylag jól sikerült példája a 620.

Plasztik, fantasztik  A Lumia 620 kézbe fogva rögtön egy rébusszal indít, mivel a hátlapot le kellett vennem a SIM kártya behelyezéséhez, de az nem ment a legkönnyebben. A használati utasítás szerint a hátlapon, a kameránál meg kell ujjal támasztani a házat, majd finoman elválasztani a hátsó részt a többitől. Ekkor azt hittem, hogy a nehezén túl vagyok, de mivel nem találtam a (micro) SIM kártya helyét, ezért újra puskáznom kellett, ami már egyenesen a ciki kategória, főleg ennyi év mobiltesztelés után.


 

A képernyő alatt a három megszokott érintőgomb található (a kép nagyítható)

Aki frissen vásárol 620-at, az lehetőleg ne a hátlappal együtt lekerülő jack csatlakozó helyére igyekezzen beerőltetni a kártyát, hanem vegye ki az akkumulátort, és ott a SIM feliratú szalagot húzza el a nyíl irányában, így fog jól járni. Itt található meg egyébként a microSD nyílása is, amiből akár 64 GB-ost is feldolgoz a 620, így a 8 gigabájtos háttértár combosan megnövelhető. A színes, cserélhető hátlap (nálunk a klasszikus "Nokia kék" járt) és a 60 ezer forint körüli kártyafüggetlen ár is azt mutatja, hogy a gyártó elsősorban a fiatal közönségre számít, és a tapasztalataim szerint menni is fog ez a dolog.


 

Szappantartóra hajaz, de egy pillanatig sem csúszik (a kép nagyítható)

De még mielőtt rátérnék a konkrét funkciókra és tudásra, nézzük meg azt, hogy miért is nagyszerű az, ha egy mobil nem lépi át a 4 colos képernyőméretet. Azért, mert így kompakt, könnyen zsebre vágható marad. Nem ez a 620 egyetlen látványossága, de aki elzárkózik a hatalmas kijelzőktől (sokan vannak így), annak ez jó választás lehet. A kezelőszervek nagy része a jobb oldalra szorult: a hangerőállító, bekapcsoló és kameragomb a sorrend fentről lefelé.


 

A jobb alsó lyukon árad a hang (a kép nagyítható)

Felül a már emlegetett, 3,5 mm-es jack csatlakozó található, alul a microUSB-vel tölthetjük a mobilt, hátul (alul) a külső hangszóró, felül az 5 megapixeles kamera kapott helyett egy LED villanó közvetlen szomszédságában. A Lumia 620 szappantartó dizájnt kapott, nehéz lenne ezt tagadni, de szerethető formákkal rendelkezik, a konstrukció masszív, jól kézre álló a mobil, a fogásával nincs gond.

És akkor mivel van gond?  Az operációs rendszerrel biztosan nem, mivel nem a megcsonkított WP 7.8, hanem a Windows Phone 8 áll a rendelkezésünkre, amiből az egyszeri felhasználó alapvetően azt fogja észlelni (amennyiben már használt korábbi verziókat), hogy a kijelző teljes felületére kipakolhatja a csempéket (ami 3,8 colon kifejezetten hasznos), illetve azok méretét több lépcsőben állíthatja. Ezenkívül takkra ugyanazt kapjuk, ami egy Windows Phone esetében szokásos, persze a Nokia alkalmazásokkal megfejelve.


 

Trükkös SIM kártya hely és hátlap a jack csatlakozóval (a kép nagyítható)

A Lumiák legnagyobb erőssége itt is használható, ez pedig a teljesen ingyenes, akár online kapcsolat nélkül is működő, hangutasítással kiegészülő térkép- és navigációs szolgáltatás, amit most HERE Drive+ Beta néven kell keresni az alkalmazáslistában. Ez hatalmas nyeremény, ezen a területen a Nokia nemcsak a WP-alapú konkurenciát veri, hanem szinte az összes platformot és gyártót, mivel ilyen egységes és kiforrott szolgáltatáscsomagot senki más nem nyújt ingyen. 

Emellett több appot kapunk a fotózással (Smart Shoot), a tájékozódással (HERE City Lens, HERE Maps), és a produktivitással, munkával (Office) kapcsolatban. Aki Microsoft-alapú termékeket használ, annak nyálcsorgató érzés beköltözni ebbe a kis készülékbe, aki azonban Google-ről érkezik, annak tartogat majd némi meglepetést. A Gmail fiók hiba nélkül letölthető naptárral, kontaktokkal együtt, a Skydrive- és a Facebook-integráció is példás, de az alkalmazások terén még mindig sok a lemaradás. Teljesen egyéni dolog, hogy ki mit tart nélkülözhetetlennek munkája vagy élete során, de ha van(ak) ilyen app(ok), akkor azt kötelező jelleggel tessék ellenőrizni, mert nagyon rosszul tud esni, ha kiderül, hogy nincs effektező, képfeltöltő vagy instant üzenetekkel operáló alkalmazás.
 

 

Itt semmi meglepő nem várja a felhasználót

A hang a baj  A kétmagos, magonként 1 GHz-es processzor szépen teszi a dolgát, a műveletek végrehajtását 512 MB RAM segíti, az utóbbi azért megérződik több esetben. Azt nem állítom, hogy akadást, szaggatást tapasztaltam volna a 620 használata közben, de azt igen, hogy egyes appoknál az információk megjelenítésére hosszabb ideig várni kell. A váltások, listák betöltése gyakran okozta ezt a jelenséget, ami nem volt kibírhatatlan, de azt éreztette az emberrel, hogy most nem éppen egy csúcsmodellt markol a kezében. A 3,8 colos, 480×800 képpont felbontású, mezei TFT LCD panel által adott kép meglepően szép és élénk, mivel a Nokia itt is alkalmazta a Clear Black Display technológiát – ez a Lumia 620 egyik nagy előnye.



A teljes nyitóképernyőt kitöltik a csempék (a kép nagyítható)

A legnagyobb problémám a beszélgetések hangminőségével adódott, mivel minden egyes hívásnál vödörszerű, visszhangzó, recsegő effektet kellett elviselnem, ami a sokadik hívásnál már kifejezetten zavaró volt. A tesztelés alatt egy rádiónak telefonos interjút is volt szerencsém adni, amihez óvatlanul a tesztkészüléket használtam. Az interjúval kapcsolatban olyan hallgatói visszajelzések jöttek, hogy a hangom csak nehézségek árán volt felismerhető. A rádiós interjú persze nem mindennapos élethelyzet, de az igen, hogy az ember telefonál, így a Lumia 620 elsődleges feladatát nem tudja maradéktalanul teljesíteni. (Reméljük, csak egyedi problémáról van szó.) Az akkumulátor azonban jól bírta a strapát, és hiába csak 1300 mAh-s, egy napot könnyedén kibírt a társaságunkban.


 

A bal felső sarokban az előlapi kamera, a fény-, illetve távolságérzékelők találhatók (a kép nagyítható)

A hangproblémát leszámítva nem találtunk komolyabb kivetnivalót a Lumia 620-nál. A kb. 60 ezer forintos kártyafüggetlen ár sem tűnik soknak érte, sőt a Telenor és a Telekom előfizetési ajánlatai közt is megtalálható már a mobil, ahol előfizetéstől függően akár 40 ezer forint körüli árért is elérhető. Nagy tolakodás nincs ebben a kategóriában, így egyedül a HTC 8s az a modell, amelyik hasonló tudással és árkategóriában indul a vásárlók kegyeinek elnyerésért. A Lumia 620 (pontos termékjellemzői itt megtalálhatók) korrekten teljesíti azt, amit a gyártó és a vásárló is elvár tőle: elfogadható minőség, visszafogott áron.
 

A héten boltokban lesz a Nokia Lumia 920 és 820 
Nagy harc vár a kis Nokia Lumia 610-re
Csúcstelefon-összehasonlító tavasz végén

 

Konzumer tech

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.