A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) novemberi gyorsjelentése szerint mintegy 20 ezerrel csökkent a mobil előfizetések száma októberhez képest.
Novemberben ismét zsugorodott némileg a magyarországi mobilpiac: az előfizetések száma 20 ezerrel, az aktív, legalább az utolsó három hónapban forgalmat generáló SIM-kártyáké pedig 16 ezerrel csökkent: így száz főre 115,4 SIM-kártya jutott.

A T-Mobile erősödget Októberhez képest egészen elenyésző az elmozdulás a piaci viszonyokban, de az mindenképpen figyelemre méltó, hogy a zsugorodó piacon a T-Mobile piacot tudott nyerni, igaz mindössze 3 ezrelékkel növelte piaci részesedését: az októberi 46,14 százalékról 46,17 százalékra. A két konkurens részesedése egyaránt csökkent: a Vodafoné 22,77-ről 22,76 százalékra, a Telenoré pedig 31,10-ről 31,07 százalékra.

Mást mutat azonban a kép, ha csak azokat a havi díjas előfizetéseket és pre-paid kártyákat nézzük, amelyekkel az utolsó három hónapban hívást indítottak vagy fogadtak: itt a T-Mobile és a Vodafone piaci részesedése csökkent – előbbié az októberi 46,12 százalékról 46,05 százalékra, a Vodafoné 22,44-ről 22,42 százalékra –, ellenben a Telenoré emelkedett, 31,44-ről 31,53 százalékra.

Mikor hat az adó? Az aktív SIM-kártyákat tekintve sem szembetűnő, hogy nagy hatása lenne az előfizetőkre a telefonadó. Mint azzal többször is foglalkoztunk, a telekom szektorra több lépcsőben vetett ki adót a kormányzat. 2011-ben vezették be távközlési különadót, amely miatt az Európai Bizottság még tavaly márciusban eljárás is indított Magyarország ellen. Akkor elsősorban a fejlesztések elmaradásától féltek a szakértők – és ezzel riogattak a szolgáltatók is arra hivatkozva, hogy az adó elviheti a nyereségüket.

Idén áprilisban szivárgott ki, majd júliustól be is vezették az újabb adóterhet, minek hatására – bár nem feltétlenül arra hivatkozva – végül is mindhárom szolgáltató árat emelt. Egyes szakértők akkor a mobil-előfizetések csökkenését várták. Ha látványos csökkenés nem is következett be – és ez némi optimalizáláson túl – talán nem is várható, a szolgáltatások igénybevétele valószínűleg erőteljesebben változik. Ennek csak egyik módja, hogy például Wi-Fi-képes okostelefonok terjedésével a kommunikáció az alternatív csatornák intenzívebb használata felé terelődhet.

Kormányzati ellenszélben a telkók
Nem lassítanak a telenoros mobilnetezők

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.