Két gyártó is csattanós választ adott arra a kérdésre, hogy még az igazi felfutás előtt véget ér-e a Chrome OS-alapú mobil eszközök életciklusa. A HP új Chromebookot, az Acer pedig meglepő kijelentést villantott a témában.
Hirdetés
 
Néhány éve a mobil számítástechnika hatalmas újdonságaként robbant be a köztudatba a Google böngészőjén alapuló operációs rendszer, a Chrome OS, és az arra épülő Chromebookok notesz. Akkoriban az átlagos notebookok vagy nagyok és nehézkesek voltak, hogy teljes pompájában futtathassák a Windows 7-et, vagy kicsik és elegánsak, viszont döcögősen működtek a desktop gépekre optimalizált rendszerrel.

Tündöklés helyett bukás... Éppen ezért hangzott nagyon jó ötletnek a Chrome OS, amely egyfajta "szoftveres vékonykliens" megközelítéssel működik: webről futtatott szoftverszolgáltatásokra épül a saját alkalmazások helyett, így kifejezetten támogatja a kicsi, ultramobil, gyengébb hardverrel felszerelt gépek kiadását. A Chromebook PC-ket 2011 májusában mutatták be, és az első példányok még a nyáron a boltokba kerültek.





Igen ám, csak közben eltelt némi idő, megérkeztek az ultrabookok, amelyek vékonyak ugyan, de erősek, sokáig bírják, és tudásban – igaz, árukban is – sok szinten verik a Chromebookokat. A másik oldalon pedig ott van az elmúlt években kifejezetten megerősödött tablet és hibrid kategória, amelyek az ultrahordozhatóság mellett már elérhető áron kínál különféle modelleket. A Chromebookok hírei egyre ritkábban csordogáltak, elmaradt a bankrobbantás, és azt hihettük, hogy a lufi már felfújás előtt kidurrant. A mostani hírek azonban mást sugallnak.

...vagy mégsem?
A HP-tól a napokban szivárogtak ki egy új, ultrahordozható modell specifikációi, és lássunk csodát, egy Chromebookról van szó. A Pavilion Chromebook 14-c010us kevesebb, mint 20 dekagrammot nyom, a burkolat alatt pedig többek között egy 1,1 gigahertzes Celeron 847 processzor és egy 16 gigabájtos SSD dolgozik, 14 hüvelykes kijelzője 1366×768 képpont felbontású. A készülékházon USB 2.0 csatlakozókat és webkamerát találunk, viszont érdekes módon a RAM mennyiségéről nem ad tájékoztatást a HP oldaláról azóta már letörölt pdf fájl.



Fontos jelzés, ha a PC-piac vezető gyártója (vagy épp második – az állapot percről percre változik) fantáziát lát egy újabb Chromebook megjelentetésében. Az eszköz néhány héten belül debütálhat hivatalosan, mivel – még a valószínűleg figyelmetlenségből korábban feltöltött tájékoztató letörlése előtt – a szemfülesek a február 17-i hirdetési embargóról is tudomást szereztek.

Bennük van még a szusz A HP Chromebookjának akaratlanul korai bemutatkozásával egy napon jelentek meg olyan hírek, amelyekben az Acer elnöke, Jim Wong kommentálja a gyártó viszonylag gyenge Windows 8-as eladásait. Az idézetek között azonban a Chromebookokkal kapcsolatos érdekes információ is megbújik. Habár a Windows 8-cal szállított ultrabookok és notebookok kifezjezetten rosszul fogytak az Acer elvárásaihoz képest, a tajvani gyártó meglepő növekedést lát a Chromebook kategóriában, amely 2013 elejére a gyártó amerikai PC-forgalmának már 10 százalékát teszi ki az egy évvel korábbi 5 százalék helyett.

A kommentárok nem győzik hangsúlyozni: ez annak fényében kifejezetten érdekes, hogy a Windows 8 megjelenését dollármilliárdokkal megtámogatott médiakampány kíséri, míg a Chromebook szinte "fű alatt" próbálkozik.

Megcsúszott az Intel a tabletek miatt
A Gartner szerint is haldoklik a PC-piac
Erősen eltaktikázták magukat a PC-gyártók


Hamisítóként is megállja a helyét az OpenAI képgenerátora

A nemrégiben elérhetővé tett funkcióval a jelek szerint nemcsak szerzői jogokat feszegető képregénykockák, hanem elfogadható minőségű hamisított dokumentumok is készíthetők.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.