Még bennfentes helyekről is egyre több pletyka érkezett egy lehetséges Facebook telefonról. Egy friss Mark Zuckerberg-interjúból azonban kiderül, nem lesz se telefon, sem pedig operációs rendszer: ehelyett átkaroló támadás folyik.
A Techcrunch
mikrofonvégre kapta Mark Zuckerberget, hogy megtudakolja, mi is az igazság a Facebook telefonos terveivel kapcsolatban. Ezek ugyanis az utóbbi hetekben pletykaszinten a lehető legváltozatosabb lehetőségeket vázolták fel: a Nexus One mintájára készüléket fejlesztenek, az operációs rendszerek versenyébe szállnak be - mindenki bennfentesekre hivatkozott, de úgy tűnik, egyelőre egyik "nagy elmélet" sem bizonyult valósnak.
Ebben a formában nem | Egy közel fél órás beszélgetésben a fiatal sikergyáros gyorsan tisztázta: sem telefont, sem pedig operációs rendszert nem terveznek a közeljövőben. "Hogy operációs rendszert fejlesztünk-e? Nem. Ha megkérdezik, mit jelent telefont építeni, ez mindenkinek mást és mást jelent - talán így lehetett, hogy a hírekben elkezdtek Facebook-telefonokról beszélni" - magyarázta Zuckerberg. "Az Apple-féle megközelítés az, hogy a hardvertől kezdve minden fejlesztést maga csinál - persze nem feltétlenül mindent, de nagyon közeli együttműködésben dolgoznak a Foxconn-nal, a chipeket pedig házon belül építik - ilyesmit egyáltalán nem tervezünk. De ha csak egy operációs rendszer kifejlesztését nézzük, ez is hosszú évekbe telik, a Google ezt az utat választotta. Ha megnézünk egy Motorola Droidot, azt nem a Google készítette, mégis sokan hivatkoznak rá úgy, mint Google-telefon. A lényeg azonban az, hogy amit mi tervezünk, az a hagyományos megközelítés szerint mindkét példánál szerényebbnek tűnhet".
A fiatal milliárdos persze nem zárkózott el attól, hogy eljöhet az idő arra, hogy ebben a világban is kipróbálják magukat, de a félreértések érdekében gyorsan pontosított is, egyúttal meghatározva saját mobilos terveiket is: "Persze, tíz év múlva lehet, hogy majd kipróbáljuk, milyen egy saját operációs rendszer, ki tudja? De az több idő még, mint amennyit az egész vállalat megélt, szóval nehéz olyan messzire tervezni. Most azonban minden más tervet elhomályosítanak az integrációs törekvéseink - ezek fontosabbak, mint valamilyen rendszert az alapoktól megírni".
Facebook mindenhol | Az interjú során Zuckerberg többször is felvázolta, mit jelent számukra a mobilos világ. Egy olyan közeljövőt képzel el, amelyben a Facebook és az alá integrálódó szolgáltatások (mint például ma a Farmville-szerű játékok, vagy épp az Instant Personalization segítségével csatlakozó lájkolható, Facebookon kommentelhető weboldalak) gyakorlatilag operációs rendszertől és telefongyártóktól függetlenül hálózzák be a felhasználókat. Ma a legtöbbet az iPhone-os fejlesztésekre költenek, de folyamatosan zárkózik fel az Android támogatása is, ha pedig megjelenik a Windows Phone 7, erre a rendszerre is megindulnak a fejlesztések.
Zuckerberg szerint a siker lényege az egyszeri bejelentkezéssel elérhető teljes közösségi élmény: a telefonokon még a számítógépes világnál is intenzívebben használhatják nemsokára a közösségi szolgáltatásokat, hiszen maga a telefon is kommunikációs, kapcsolattartó eszköz és módszer. A cél tehát az, hogy integrálják a Facebookot és azon keresztül az összes hozzá kapcsolódó egyéb lehetőséget. Ha egy felhasználó megnyitja a mobilja kontaktlistáját, ne csak a nevek és telefonszámok, esetleg e-mail címek látszódjanak, de az összes kapcsolati lehetőség, legfrissebb státuszüzenet is.
Ugyanúgy a telefonból lehetne elérni a hely-alapú szolgáltatásokat, kedvenc és mások által ajánlott tartalmakat - és mindezt egyetlen bejelentkezéssel. Zuckerberg a HTC által az Android rendszerre "ráhúzott" speciális felhasználói felületet, a Sense-t említette példaként. Külön alkalmazás, mégis beépül az operációs rendszer egyes funkcióiba, és olyan plusz szolgáltatásokat ad, amelyek az eredeti rendszerben nem, vagy nem így találhatóak meg.
Hívj fel Facebookon! | Milyen tehát a jövő telefonja Mark Zuckerberg szerint? A mobil azonnal tudná, ki a felhasználója, milyen kapcsolatai vannak, informálná a tulajdonost az ismerősök állapotáról, az őket érdeklő webes tartalmakról, de akár földrajzi helyzetükről is. Persze a beszélgetés egy része kitér a Google közösségi törekvéseire is. "Ilyesmit az alapoktól kell megtervezni és összeállítani" - foglalta össze a véleményét, mely szerint a közösségi funkció nem csak valami extra réteg, amit bármire rá lehet húzni. Ez tökéletesen rímel a Google nemrég elhangzott nyilatkozataira, ahol Eric Schmidt pontosan így harangozta be a Google Me-t: szerinte az ő szolgáltatásuk nem központosított megoldás lesz, hanem meglévő oldalakra ráhúzott plusz réteg.
Hogy ki nyer a közösségi háborúban, nehéz megjósolni. Az viszont biztos, hogy a Facebooknak komoly telefonos tervei vannak, amely valóban a közösségi élmény még fontosabb alapja lehet, mint a számítógépek. Ha csalódnak is most azok, akik Karácsonykor már Facebook logós telefonnal szerettek volna villogni az utcán, a közösségi szolgáltatások felhasználói mindenképp reménykedhetnek abban, hogy még több helyen, még változatosabb formában élhetik virtuális életüket.