Bár már idén várták, csak jövőre érkezhet a Mozilla webes mobil operációs rendszer, a Firefox OS. Ugyan működés közben még nem láthatta a közönség, a legtöbben máris lesajnálják.
A Mozilla 2011-ben jelentette be, hogy Boot2Gecko néven olyan mobil operációs rendszert fejleszt, amely nyílt, webes megközelítése miatt akár belépő szintű okostelefonokon is tökéletesen és gyorsan működhet, valamint kifejezetten egyszerű lesz rá alkalmazást fejleszteni. A B2G név azóta Firefox OS-re változott (ezzel is erősítve a hasonló elgondolás alapján működő Chrome OS párhuzamot), ám az idei évre tervezett megjelenést 2013-ra tolták. A késlekedés, valamint a rendszerről kiszivárgó hírek alapján máris megszülettek az első negatív előrejelzések.



A legbutább okos, vagy a legokosabb buta? Az új rendszer a Firefox böngészőben is megismert Gecko motorra épül, amelyre egy Gonk nevű rendszerplatform és egy Gaia névre keresztelt felhasználói felület kerül. A rendszerfunkciókkal felruházott Gecko annyival tud majd többet egy hagyományos böngészőnél, hogy a rajta futtatott webes alkalmazások képesek lesznek a telefonok hardvereszközeivel is kommunikálni, így a fejlesztők és a elhasználók által is jól ismert és megszokott webes megoldásokat könnyen át lehet alakítani telefonos használatra. Eközben a Firefox OS kifejezetten kevés saját alkalmazással érkezhet, a tárcsázó, üzenetküldő funkciókon kívül állítólag csak böngészőt, alkalmazásboltot, képgalériát, médialejátszót és fotógalériát tartalmaz, minden mást webalkalmazások formájában használhatunk.

A nemzetközi médiában már ezt is erősen kiritizálták a szakértők, akik szerint már a netbookok kiváltására szánt Chrome OS elterjedésének is ez a megközelítés a legfontosabb gátja. Az okostelefonokat legtöbb esetben nem programozáshoz, internetes technológiákhoz értők használják, viszont a webes appokat nehéz olyan szinten leegyszerűsíteni, hogy azok mindenki számára érthetők legyenek.

Pozicionálási problémák Másrészt az sem épp a webes felhasználásnak kedvez, hogy az első Firefox OS-alapú telefonokat a fejlődő országokban jelentetnék meg - a hírek szerint a rendszert támogató egyik első szolgáltató a spanyol Telefónica lesz, amely viszont Brazíliában próbálkozna először belépő szintű készülékekkel. Az erősen webre épülő rendszer viszont szegényesen teljesíthet olyan környezetekben, ahol gyenge az internet-lefedettség, kicsi a sávszélesség, bizonytalan az elérés.

A 2013-as megjelenés sem segít túl sokat a Firefox OS indulásán, hiszen a mobil operációs rendszerek piacán már most is erős repedések mutatkoznak. A lassan beinduló Chrome OS, a bázisát vesztett BlackBerry OS, a hamvába holt webOS és a folyamatosan kipusztuló Symbian esetei nem épp azt erősítik, hogy bárki is beleszólhat az iOS és az Android csatájába a nemsokára érkező Windows Phone 8-on kívül. A negatív véleményezők a fenti okokon kívül többek között megemlítik még a tabletstratégia hiányát, valamint azt a tényt is, hogy maga a Mozilla is lejtmenetbe került a népszerűségéből lassan veszítő Firefox böngésző miatt, amely a mobil rendszerre is rossz hatással lehet.

Gyakorlatilag vége a BlackBerry gyártójának
Chrome OS: most már jöhet az áttörés?
Windows Phone 8: jól áll a határozottság a Microsoftnak

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.