A Research in Motion kevesebb mint két nap alatt 15 ezer tétellel növelte a január végén érkező BlackBerry 10 platformra benyújtott alkalmazások számát, és várhatóan tekintélyes választékkal várja majd az első vásárlókat.
Sokan már előre isznak a Research In Motion, illetve az új BlackBerry operációs rendszer és az arra épülő készülékek kudarcára, abban pedig a mérsékeltebbek is megegyeznek, hogy a kanadai gyártó nagyon nehezen kapaszkodhat vissza a piacon néhány évvel ezelőtt elfoglalt pozíciójába. A többség mindenesetre érdeklődéssel várja a BlackBerry 10 január végi bemutatkozását, amelynek már nem elég egyszerűen jónak lennie: ha nem sikerül markánsan megkülönböztetnie magát riválisaitól, a vállalat visszavonhatatlanul az egyre növekvő mobil piac perifériájára szorulhat.
Darabra meglesznek ■A BlackBerry 10 jövője szempontjából már a "kilövéskor" is nagyon fontos kérdés, hogy a leendő vásárlók és a mobil appok fejlesztői milyen alakalmazás-ökoszisztémával találkoznak. A RIM tavaly még azt jósolta, hogy 100 ezernél is több terméket lehet majd letölteni a BlackBerry App World kínálatából. Ebből időközben 70 ezer lett, de még így is figyelemreméltó mennyiségről van szó: a Microsoft szerint például az októberben kiadott Windows Phone 8 is csak az év első három hónapjában lépi át a 100 ezres küszöböt, a több mint két éve működő Windows Phone Store pedig összesen tartalmaz 120 ezer tételt.
A RIM legutóbb alig több mint 37 óra leforgása alatt újabb 15 ezerrel növelte a BB10-es alkalmazások számát, miután a vállalat a különböző nyereményeken felül darabonként 100 dollárt ígért mindazoknak a fejlesztőknek, akik már meglévő appokat fordítanak át az új rendszerre. A Port-A-Thonnak nevezett akciót a következő hétvégén is megrendezik, és annak ellenére, hogy az alkalmazásokat a társaság ígérete szerint szigorúan szűrik majd, a legkeresettebb appok legnagyobb része január végén valószínűleg már ott lesz az App World választékában.
Az appokon (is) múlik ■A BlackBerry gyártója a kínálat bővítése érdekében még egy rendhagyó garanciát is felajánlott a tavaszi BlackBerry World rendezvény kezdetéig elkészülő appok fejlsztőinek: amennyiben alkalmazásukkal több mint ezer, de kevesebb mint 10 ezer dollárt keresnek egy év alatt, a vállalat kifizeti nekik a különbözetet. Ez nyilván komoly terhet jelent majd a BB10 sikertelensége esetén, de ebben az esetben a Research In Motionből sem marad sokkal több, mint egy vaskos szabadalmi portfólió és a BlackBerryket kiszolgáló infrastruktúra.
A BlackBerry 10 előtt álló egyik legnagyobb kihívás valószínűleg nem az lesz, hogy az új rendszer gyakorlatilag nulla felhasználóval indul útnak. Ennél fontosabb, hogy a más rendszereken már stabilan jelenlévő, tömegesen letöltött alkalmazások, mint amilyen a Dropbox, a SkyDrive vagy mondjuk az Instagram, elérhetők lesznek-e a BB10-es készülékek első szállítmányain. Jó hír, hogy a RIM az interneten fellelhető bemutató videók alapján – szemben az előző generációs PlayBookokkal – ebben a tekintetben is felkészültebben várja a két hét múlva esedékes rajtot.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.