Sem a PlayBook táblagép, sem a BlackBerry okostelefonok nem fogytak úgy, ahogy várták. A Research In Motion a lefelé módosított várakozásokat is alulmúlta.

A Research In Motion (RIM) nyilvánosságra hozta 2012-es pénzügyi éve első eredményeit. A Q1-es számok röviden elmondva rosszak lettek, kicsit bővebben kifejtve pedig nagyon rosszak.

A Blackberry okostelefonokkal, elsősorban a vállalati vezetőket megnyerve, jó ideig igen kedvező pozícióban volt a kanadai gyártó, ám ütemet tévesztett. Az utóbbi időszakban egyre távolabb került a megváltozott igényektől, és késve vagy rosszul reagált az Apple és a Google támasztotta kihívásra.

A vártnál is rosszabb A most publikált pénzügyi adatok közvetlen előzményeként jó egy hónappal ezelőtt a RIM már kiadott egy közleményt. Ebben arra hívta fel a figyelmet, hogy korábbi saját célkitűzéseinél szerényebb számokat tart reálisnak a május végén lezárult első negyedévben. Ennek fényében az elemzői konszenzus is mérséklődött, de még ezt is sikerült alulmúlni.

A bevételek 4,9 milliárd dollárt tettek ki, ami jó pár millióval elmarad a várt 5,1-es szinttől. Szalmaszálként abba kapaszkodhatnak a RIM-nél, hogy a 695 millió dolláros nettó profittal a forgalom kisebb szintje mellett is sikerült elérni az elemzői várakozásokat. De hogy mennyire nincs minden rendben, azt jól mutatja, hogy még a pénzügyi jelentéssel egy időben költségcsökkentő programot harangozott be a cég két társvezetője. Azaz többek között nagyszámú elbocsátásokkal próbálják majd menteni a menthetőt. A gyenge indításra és a vállalat irányítói szerint is "kihívásokkal teli" Q2-re való tekintettel a RIM éves kilátásait ismételten lefelé módosították.



A PlayBook - és ami elsőre kimaradt belőle

Eljátszott lehetőség A mostani vesszőfutás egyik okozója a későn és több, rosszul kezelt problémától szenvedő PlayBook táblagép. A korábbi értesüléseket megerősítve most a cég közölte, hogy az április közepe óta elérhető termékből 500 ezer darab kelt el. Ez eltörpül a rivális és piacvezető Apple iPad 2-es nyitányához képest. Az új almás tabletből az első két hét alatt körülbelül 2,5 millió fogyott. A RIM táblagépének elkövetkező hónapjai sem lesznek rózsásak, mivel kiderült, késni fog a 4G-s változat, és nyár helyett majd ősszel érkezik. Ráadásul a legtöbb kritikát kiváltó problémát, a beépített levelező program hiányát is csak valamikor a nyár folyamán ígérik orvosolni.

Ám a táblagépes gondok apró kellemetlenségnek tűnnek a cég zászlóshajójának tekinthető BlackBerry okostelefonok problémáihoz képest. A jelentés szerint 13,2 millió készüléket szállított a RIM az első három hónapban, ami szintén jócskán elmarad például az iPhone eladásaihoz képest. Az Apple telefonjaiból a legutóbbi negyedévben 18,6 millió kelt el. A számokon túl nagyobb fejfájást okoz a BlackBerry gyártójának az a tény, hogy egyre több szereplő, egyre agresszívebben csíp ki magának darabokat a RIM erős bástyájának tartott üzleti szegmensből. Az iPhone mellett a komolyabb androidos készülékek is mind gyakrabban tűnnek fel vállalati környezetben.

A gödörben álló RIM még méllyebre áshatja magát azzal is, hogy késedelmet szenved az új operációs rendszerrel, a BlackBerry 7-tel szállított telefonjai piacra dobása. A hírek szerint a mobilszolgáltatók engedélyezési procedúrája tart a szokásosnál tovább, ami azt jelenti, hogy a RIM nem tud profitálni a nyár végén, ősz elején jellemzően megélénkülő vásárlói kedvből.

Nem minden táblagépet vesznek, mint a cukrot
Senki sem szereti a PlayBook tabletet

Menekülnek a befektetők A hírek következtében a cég papírjai természetesen elindultak a mélybe. Néhány óra alatt közel 15 százalékot esett a részvényárfolyam. Ami amúgy sem volt csúcson, hiszen a mostani zuhanással együtt körülbelül a felére csökkent a papírok értéke az elmúlt négy hónap alatt.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.