Az Apple az első iPhone generáció megjelenése óta azt a furcsa módszert követi, hogy apránként adagolja a sokak által már a legkorábbi verzióktól elvárt fejlesztéseket az iPhone operációs rendszer újabb generációiba. A legutóbbi változat megjelenéséig például az MMS-ek kezelése, vagy épp a máshol már triviális másolás és beillesztés is elérhetetlen volt az Apple divattelefonok felhasználói számára.
Ablakos, de mégsem Windows | A napokban több megbízható nemzetközi forrás, többek között a valóban bennfentesnek számító AppleInsider is hírül adta, hogy az Apple multitasking rendszeren dolgozik az iPhoneOS negyedik generációja számára. A közönség eddig is az iPhone egyik legnagyobb hátrányának tartotta, hogy nem lehet rajta párhuzamosan futtatni alkalmazásokat - hiszen a technológiát a legtöbben a Windows 95 óta ismerik, de persze a gyökerei még az 1995-ös évnél is régebbre nyúlnak vissza.
A cupertinói gyártó természetesen eddig is szolgált magyarázattal arra, miért maradt ki ez a funkció a telefonjaiból. Az, hogy egy alkalmazást a háttérbe helyezünk és egy másikat kezdünk el futtatni "fölötte", míg az előző is készenlétben várakozik a háttérben, természetesen sokkal jobban megdolgoztatja a telefonok processzorát és egyéb erőforrásait, ezért bizony megnő a készülék fogyasztása és csökken az akkumulátor élettartama is.
Tény, hogy a versenytársak sem tudták eddig maradéktalanul megoldani a multitasking problémáját, a mobil Windowsok felhasználói élményének egyik nagy rákfenéje, hogy az ott engedélyezett folyamatos alkalmazásfuttatást képtelenek igazán felhasználóbaráttá tenni - Windows Phone felhasználóknak bizonyára ismerős lehet, hogy a telefon nyomkodása után minden alkalommal be kell menniük az eszközkezelő alkalmazásba és egyenként leállítani a háttérben felejtett programokat.
Technikai akadálya nincs | Az Apple egyébként gyakran hangsúlyozta is, hogy nem technikai akadályai vannak a multitasking bevezetésének. Ők már a jelenlegi iPhone OS-t is "multitasking megengedő rendszernek" nevezik, melyben tulajdonképpen csupán letiltják a párhuzamos programfuttatás lehetőségét. Ráadásul a 3.x verziókban már bizonyos - szigorúan az iPhone legfontosabb részét képező - alkalmazások már futhattak párhuzamosan, de más gyártók programjaival már nem ennyire engedékeny a rendszer.
Egyrészt a már említett energiagazdálkodási okokra hivatkoztak, másrészt felhívták a figyelmet arra is, hogy a háttérben, "félgőzzel" futó alkalmazások kedvelt célpontjai a rosszindulatú kódoknak, hackereknek, a sérülékenységek felfedezőinek.
A kényelmi szempont | Fontos az is, hogy elkerüljék a már említett Windows Phone-ra jellemző nehézkes kezelhetőséget. A legvalószínűbb egy képernyőnként lapozható megoldás, ahol könnyű lesz számon tartani, mi fut éppen a telefonon, és igen egyszerű lesz ezeket átváltani vagy kikapcsolni is. A pletykák szerint a Mac OS X rendszerekből ismert Dock specializált változata kezeli majd a telefonos multitasking megoldást.
Természetesen a párhuzamos futtatás engedélyezése erősebb hardvereket is kíván majd. Processzorerő kell a szimultán folyamatok gyors kezeléséhez, és jelentős memória a "háttérbe húzódó" programok tárolásához. Arról viszont nem szól a fáma, hogy az Apple tervezi-e izmosabb telefonok megjelentetését az új operációs rendszer mellé.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak