Több megbízható forrás is tudni véli, hogy egy rég esedékes fejlesztés, vagyis a feladatok párhuzamos futtatásának képessége kerül az Apple telefonok új operációs rendszerébe.

Az Apple az első iPhone generáció megjelenése óta azt a furcsa módszert követi, hogy apránként adagolja a sokak által már a legkorábbi verzióktól elvárt fejlesztéseket az iPhone operációs rendszer újabb generációiba. A legutóbbi változat megjelenéséig például az MMS-ek kezelése, vagy épp a máshol már triviális másolás és beillesztés is elérhetetlen volt az Apple divattelefonok felhasználói számára.

Ablakos, de mégsem Windows | A napokban több megbízható nemzetközi forrás, többek között a valóban bennfentesnek számító AppleInsider is hírül adta, hogy az Apple multitasking rendszeren dolgozik az iPhoneOS negyedik generációja számára. A közönség eddig is az iPhone egyik legnagyobb hátrányának tartotta, hogy nem lehet rajta párhuzamosan futtatni alkalmazásokat - hiszen a technológiát a legtöbben a Windows 95 óta ismerik, de persze a gyökerei még az 1995-ös évnél is régebbre nyúlnak vissza.

A cupertinói gyártó természetesen eddig is szolgált magyarázattal arra, miért maradt ki ez a funkció a telefonjaiból. Az, hogy egy alkalmazást a háttérbe helyezünk és egy másikat kezdünk el futtatni "fölötte", míg az előző is készenlétben várakozik a háttérben, természetesen sokkal jobban megdolgoztatja a telefonok processzorát és egyéb erőforrásait, ezért bizony megnő a készülék fogyasztása és csökken az akkumulátor élettartama is.

Tény, hogy a versenytársak sem tudták eddig maradéktalanul megoldani a multitasking problémáját, a mobil Windowsok felhasználói élményének egyik nagy rákfenéje, hogy az ott engedélyezett folyamatos alkalmazásfuttatást képtelenek igazán felhasználóbaráttá tenni - Windows Phone felhasználóknak bizonyára ismerős lehet, hogy a telefon nyomkodása után minden alkalommal be kell menniük az eszközkezelő alkalmazásba és egyenként leállítani a háttérben felejtett programokat.

Technikai akadálya nincs | Az Apple egyébként gyakran hangsúlyozta is, hogy nem technikai akadályai vannak a multitasking bevezetésének. Ők már a jelenlegi iPhone OS-t is "multitasking megengedő rendszernek" nevezik, melyben tulajdonképpen csupán letiltják a párhuzamos programfuttatás lehetőségét. Ráadásul a 3.x verziókban már bizonyos - szigorúan az iPhone legfontosabb részét képező - alkalmazások már futhattak párhuzamosan, de más gyártók programjaival már nem ennyire engedékeny a rendszer.

Egyrészt a már említett energiagazdálkodási okokra hivatkoztak, másrészt felhívták a figyelmet arra is, hogy a háttérben, "félgőzzel" futó alkalmazások kedvelt célpontjai a rosszindulatú kódoknak, hackereknek, a sérülékenységek felfedezőinek.

A kényelmi szempont | Fontos az is, hogy elkerüljék a már említett Windows Phone-ra jellemző nehézkes kezelhetőséget. A legvalószínűbb egy képernyőnként lapozható megoldás, ahol könnyű lesz számon tartani, mi fut éppen a telefonon, és igen egyszerű lesz ezeket átváltani vagy kikapcsolni is. A pletykák szerint a Mac OS X rendszerekből ismert Dock specializált változata kezeli majd a telefonos multitasking megoldást.

Természetesen a párhuzamos futtatás engedélyezése erősebb hardvereket is kíván majd. Processzorerő kell a szimultán folyamatok gyors kezeléséhez, és jelentős memória a "háttérbe húzódó" programok tárolásához. Arról viszont nem szól a fáma, hogy az Apple tervezi-e izmosabb telefonok megjelentetését az új operációs rendszer mellé.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.