Bár a Consumer Electronics Show csak január 8-án kezdődik, de sokan már akarva vagy épp akaratlanul megszellőztették a kiállításon bemutatandó újdonságaikat. Néhány kiszivárgott fotót és információt mi is összegyűjtöttünk.
Az új év kezdete után mindössze pár nappal kezdődik az a rendezvény, ahol a nagy informatikai, elektronikai cégek legtöbbje igyekszik bemutatni legfrissebb termékeit, és kisebb vagy nagyobb mértékben befolyásolni az éves divatot és trendeket. Persze idén is lesznek nagy kimaradók, így az Apple és a Microsoft: előbbi már évek óta a saját eseményeket preferálja a CES helyett, a redmondi vállalat pedig idén először marad távol – tavaly év elején a bejelentés kapcsán összefoglaltuk a cég és a CES dicsőséges 12 évét –, és csak hardvergyártó partnereink keresztül képviselteti magát. Több szereplőről viszont már nem csak a részvétel tényét lehet biztosan tudni, de a kihozott újdonságok egy részéről is fellebbent a lepel. Az első fecskék alapján telefonok egyre nagyobbak és erősebbek lesznek, és újra célkeresztbe kerül a tévé is.

Az idei okosok Az Ericsson-válás után tavaly még kissé lassan magára találó Sony két friss készüléke jelent meg néhány promó-fotón. Az Xperia Z Yuga és a valamivel kompaktabb Xperia ZL Odin egyaránt 5 hüvelykes, 1080p felbontású (halló, iPhone 5!) kijelzővel érkezik, a négymagos, 1,5 gigahertzes Snapdragon S4 Pro processzorokat 2 gigabájtnyi RAM és Adreno 320 grafikus vezérlő támogatja. Mindkét modell 13 megapixeles Exmor RS szenzorral szerelt kamerát kap, tehát a különbség egyelőre mindössze a két eszköz külsején látható: az Odin tömörítettebb elrendezése például olyan érdekes megoldást is kínál, mint a frontoldali kamera jobb alsó sarokba helyezését.



A Huawei a már tavaly is tapasztalható intenzitással támad, sok új modelljüket várják a kiállításról író szakértők. Itt debütál a kínai gyártó első Windowsw Phone 8-as készüléke, az Ascend W1, amelynek hardveres részleteiről még nem sokat tudni. Nem úgy az Ascend D2-ről, amelyet Richard Yu alelnök egyszerűen álomtelefonként aposztrofált. A kijelző itt is 1080p felbontású, a motor lelke pedig a Huawei saját K3V2 rendszerchipje, amely négy 1,5 gigahertzes órajelű magot állít csatarendbe. A készülékben 13 megapixeles kamerát és erős, 3000 mAh kapacitású akkumulátort találhatunk.



A kínai vállalat a Samsung Note-okkal elindított "phablet" méretkategóriába is belép, az Ascend Mate 6,1 hüvelykes, 1080p felbontású kijelzője alatt szintén saját gyártású, négymagos rendszerchip dolgozik, a K3V3 órajele 1,8 gigahertz. Az óriástelefon akkumulátora sem kicsi, 4000 mAh kapacitású.

A nagy kínai rivális, a ZTE is már jó előre megszellőztette egyik CES-re időzített újdonságát. A Grand S névre hallgató készüléket a világ legvékonyabbjának kiáltották ki a maga 6,9 milliméterével (bár persze ki tudja, lesz-e olyan versenytárs, amely legalább ilyen vékony, csak még nem szivárgott ki róla információ). Az 5 hüvelykes, 1920×1080 képpontos kijelző alatt a hírek szerint négymagos, 1,5 gigahertzes Qualcomm Snapdragon S4 processzor,m 2 gigabájt RAM, valamint egy 2500 mAh kapacitású akku dolgozik majd, a kerámia és a műanyag tulajdonságait ötvöző borításon pedig egy 13 megapixeles kamera kukucskál kifelé.



Az LG-től érdekes módon nem új okostelefon modell terve szivárgott ki, a kisebbik koreai gyártó a kijelzők terén villant az előzetes információk szerint. Legújabb megjelenítőik között egy 1080p felbontású, kifejezetten jó képpontsűrűségű, 5,5 hüvelykes okostelefon-kijelzőt, egy 7 hüvelyken 1920×1200 képpontot tömorítő tabletes megjelenítőt ígérnek, valamint a retinás MacBook Air-ek 2560×1600 pixeles felbontását is überelő, 2560×1700 képpontos notebook-kijelzőt is bemutatnak.

Nagy képernyő minden szinten Az LG a mobil eszközök mellett a nagyobb monitorok és televíziók szegmensében is nagyot ígér: 55, 66 és 84 hüvelykes UHD paneleket demóznak majd, melyek 3840×2160 képponttal kápráztatnak, de érkezik egy 30 hüvelykes modell is, amely már az úgynevezett 4K4K kategóriában versenyez: felbontása 4096×2160 képpont lesz.



A Samsung viszont semmi konkrétat nem árult el új óriás-kijelzőiről, viszont az tény, hogy a hangulatkeltéshez nagyon értenek. Először egy pár mondatos kedvcsináló került ki a nemzetközi híroldalakra, amely egy kifejezetten újfajta formatervezésű, szokatlan alakú okostévét emlegetett, mellette ezzel a képpel:



Ezután pedig egy kifejezetten a CES-re felkészítő reklámfilm következett, melyben a világ összes tévéje és monitora "megszökik", hogy Las Vegasba vándorolva hódolhasson az új király előtt.



A televíziózás terén azonban nem csak az egyre nagyobb, részletesebb és okosabb megjelenítők jelentenek majd újdonságot. Bár az Apple TV és a Google TV kezdeti fellángolását egyelőre nem követte tömeghisztéria, 2013-ban újabb nagyágyú lát fantáziát az okos tévézésben. Az Intelről derült ki, hogy egy új set-top boxon dolgozik, amelynek prototípusa valószínűleg a CES-en is bemutatkozik. A kábeltévék és internetes tartalomforrások vételére, videós és audió-tartalmak streamelésére, rögzítésére és egyéb online tevékenységekre képes egység terítését ráadásul Amerikában még az Apple legújabb tévés megoldása előtt szeretné elkezdeni az Intel, gyakorlatilag városról városra haladva a helyi kábelszolgáltatók segítségével.



Az Apple színre lépését egyébként az LG és a Samsung is igyekszik leelőzni. Az LG új okostévéinek egy részében Google TV "motor" dolgozik, de saját megoldás is érkezik, a Samsung pedig már meglévő Smart TV platformjából ígér új, bővebb funkcionalitású változatot.

Samsung: törhetetlen, hajlékony kijelző már januárban
Másodszor utazik Las Vegasba a Leonar3Do
Mit tudnak a 2013-as okostelefonok?


Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.