A Nokia hazament, az Intel menti, ami menthető, Európába jön a Motorola Droid Pro, és továbbra is nagy erővel támad a ZTE. A készülékek mellett a háttéripar is mocorog: összefoglaló a Mobile World Congress hétfői napjáról.
Brutális mobiltúltengés várható a napokban a világ tech-sajtójában, és itt a Bitporton is, hiszen már zajlik a barcelonai Mobile World Congress: az első bejelentésekről és az MWC előttre időzített bejelentésekről már írtunk, ám a hétfői nap sem volt ingerszegénynek nevezhető. Okostelefonok és alsóbb kategóriás mobilok, tabletek és kiegészítő technológiai bejelentések egyaránt jutottak erre a napra.

A MeeGo még él A kiállítás érdekessége, hogy Stephen Elop kissé furcsán sikerült előadását követően a Nokia gyakorlatilag hazament a show-ról, hivatalos képviselettel nincsenek jelen az MWC-n. Groteszk módon azt is mondhatná a külső szemlélő, hogy az Intel haragja elől futottak, akik alaposan hoppon maradtak: pont akkor mutatják be első MeeGo alapú tabletjüket, amikor a Nokia szinte teljesen kihátrál a platform mögül.


Most épp így néz ki az Intel MeeGo alapú táblagépe, de ez nem
feltétlenül jelenti azt, hogy ilyen is marad (forrás: Engadget)

Az Intel tablet egyébként még kifejezetten kezdeti prototípus, a végleges változat minden bizonnyal sokban különbözik majd a kiállított készüléktől, amelyben jelenleg Intel Atom processzor működik. A 8 hüvelykes kijelzővel szerelt táblagépen egyelőre a szoftverkörnyezet is eléggé puritán, hiszen a MeeGo sincs még teljesen készen. Annyi már látható, hogy a Windows Phone 7 elvéhez hasonlóan funkciók szerinti gyűjtésekben, téglalapokba rendezve érhetjük el az alkalmazásokat. Az operációs rendszer végleges változatának kiadásáról és a tablet megjelenéséről sincs még pontos információ, de az erősen munkaverziónak nevezhető kiállított eszköz láttán nem holnapra várható...

Táblahegyek A Research In Motion az MWC-n jelentette be, hogy az idei évben az első generációs modellen túl még négy PlayBook tabletet jelentet meg. Egyikük csak Wi-Fi segítségével kommunikál majd, ám a másik három az újgenerációs mobilhálózatok valamelyikét célozza meg: választhatunk majd LTE, WiMax és HSPA+ kompatibilis modell közül. A gyártó a mobilnet nélküli modell árát mindenképpen az 500 dolláros határ alatt tartaná: a BlackBerry OS-szel felszerelt új tabletek az Egyesült Államokban már tavasszal megjelenhetnek, ám Európába csak a második félévben jönnek.

A ZTE mobilos termékeit egyre nagyobb érdeklődés övezi (ezt mi is saját bőrünkön érezzük, a belépő kategóriás, androidos ZTE Blade tesztünk a Bitport egyik legolvasottabb, folyamatosan keresett cikke). A kínai gyártó két tabletet is villantott Barcelonában, V9 és V9+ néven. A V9-ben 800 megahertzes processzor dolgozik, 7 hüvelykes kijelzője 800x480 képpont felbontású. A V9+ ugyancsak 7 hüvelykes kijelzőt kapott, ám ennek felbontása már 1280x600, és a processzor is jóval erősebb, egy 1,2 gigahertzes Qualcomm Snapdragon.


ZTE V9 - 7 hüvelyk "olcsóért"

Az egyelőre 2.2-es Androidot futtató eszközökre állítólag a hazai bevezetés környékére elérhető lesz a Honeycomb frissítés, ezzel együtt már nem a Blade-ben is megszokott "fapados" Android felületet tapogathatjuk majd, hanem lesz saját, ZTE-s felhasználói interfész is. Sajnos Magyarországon a ZTE tabletek megjelenésére is várni kell, legkorábban nyáron érdemes keresgélni őket a hazai boltokban, ám árszintjük a Blade-hez hasonlóan kifejezetten alacsonynak ígérkezik.

Olcsódroidok A ZTE egyébként okostelefonok szintjén sem fukarkodott a bejelentésekkel. Felső középkategóriás (ám állítólag ehhez képest kifejezetten olcsóra árazott) készülék a Skate, amely 800 megahertzes processzorra épül, kijelzője 4,3 hüvelyk átmérőjű, melynek felbontása 400x800 képpont. A 2.3-as Androidot futtató készüléken 5 megapixeles kamera is helyet kap, a megjelenítést pedig külön grafikus gyorsító segíti, a boltokban tavasz végével lesz elérhető.

Másik modelljükön egyelőre 2.2-es Androidot láthatott az MWC közönsége: az Amigo kisebb méretű (3,2 hüvelykes, 320x480 képpontos kijelző, 3 megapixeles kamera), ám kicsúsztatható QWERTY billentyűzetet kapott.


ZTE Skate és Amigo

Az Alcatel belépő szintű androidos készülékeket promózott, és az okostelefon-bizniszre fittyet hányva azokra is gondolt, akik számára a telefon továbbra is a könnyű, kicsi, hagyományos felépítésű (és persze olcsó) készülékeket jelenti. A OneTouch sorozatba tartozó készülékek egy részén QWERTY, másokon hagyományos telefonbillentyűzet található, és szerény funkcióikkal (2 megapixeles kamera, kis kijelző) egyértelműen a hiperolcsó kategóriát célozzák meg.

A Motorola visszatér Az amerikai gyártó az elmúlt években nem igazán kényeztette el az európai piacot, ám most kifejezetten hangsúlyozták, hogy az új Droid Pro okostelefon a nagy vízen áthajózik az öreg kontinensre is (bár ennek pontos dátumát még nem árulták el). Az egyelőre 2.2-es Androidot futtató készülék érdekessége, hogy fizikai QWERTY billentyűzettel rendelkezik, ám ez nem becsúsztatható vagy behajtható, hanem fixen a kissé nyújtott készülék előlapján található.


Munkára kihegyezett hirdetés a munkára kihegyezett okostelefonról

A Texas Instruments 1GHz-es processzorával, 512MB RAM és 2GB ROM segítségével hajtott telefon kijelzője 3,1 hüvelykes (320x480 képponto felbontással), és a hagyományos funkciók mellett céges környezetre is kihegyezték: könnyen kiépíthető vele a biztonságos VPN (virtuális magánhálózat), és titkosítható az összes adata, akár a memóriakártya tartalma is.

Milliárdokért adta el magát a Nokia?
MWC: Okostelefon- és tablettúltengés Barcelonában
Mobilon is gyorsabb lesz a Flash

Fortyogó lombikok A "kész készülékeken" kívül más fontos bejelentéseket is a barcelonai kiállításra időzítettek. A Qualcomm például brutális teljesítményű mobil processzort mutatott be: a 2,5 gigahertzes lapkák két, három, illetve négy magos változatban is elérhetőek lesznek 2011 második felétől: ezzel több mint kétszeresére növelik a manapság általános mobilprocesszorok órajelét, nem is beszélve a magok számának emeléséről. A processzorok egyes konfigurációi tartalmazzák majd a grafikus gyorsítót, az NFC (Near Field Communication) vezérlőjét, a különböző vezeték nélküli hálózati vezérlőket, FM rádiót, vagy akár 3D-s fotós és videós egységeket is. A gyártó ráadásul a teljesítménynövekedés mellett akár 65 százalékkal kisebb fogyasztást ígér.

A Hitachi eközben a kijelzőket bűvöli, megirigyelve az iPhone Retina Display-ét. A gyártó egy olyan 4,5 hüvelyk átmérőjű IPS kijelzőt mutatott be, amelynek felbontása 1280x720, és kontrasztaránya is 1000:1, amely állítólag a legextrémebb fényviszonyok mellett is jól látható és színtelített marad.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.