Árverésen dőlhet el a szélessávú mobilfrekvenciák sorsa
Bitport2011.03.28.
A Népszabadság értesülése szerint várhatóan árveréssel értékesíti a kormány a mobil szélessávú szolgáltatások további elterjedését lehetővé tevő, az európai GSM-irányelv hatálya alá tartozó frekvenciákat.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter március elején azt nyilatkozta: hamarosan döntenek a kilencszáz megahertzes frekvenciák értékesítéséről; az értékesítés ideje és rendszere azonban mindeddig kérdéses volt. A mostani bejelentés alapján a szolgáltatók a harmadik negyedévben juthatnak hozzá a spektrumhoz – értesült a Népszabadság a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól (NFM).
A minisztérium reményei szerint a döntés következtében a mobilpiacon fokozódhat a verseny, mérséklődni fognak a szolgáltatások árai, miközben az igénybe vehető sávszélesség és a szolgáltatási választék is fejlődik. A frekvenciákra a tervek szerint új sávdíjas rendszert vezetnek be.
Nem lesz negyedik szereplő? ■ A múlt héten mutatta be független tanulmányát a Capitol Consulting Group, amely több lehetséges forgatókönyvet - köztük a frekvenciaaukciót - vázolt fel arra vonatkozóan, hogy miként lehetne hasznosítani a szabad frekvenciákat. Turi Ferenc, a magyar tulajdonú, stratégiai tanácsadással foglalkozó cég ügyvezető partnere akkor amellett - a világon máshol még nem alkalmazott - modell mellett érvelt, miszerint az államnak a szabad frekvencia-csomag átadása mellett az állami gerinchálózat bérbe adásával is szerepet kellene vállalnia abban, hogy a magyar piacon a jelenlegi három mellett megjelenjen egy negyedik szereplő; ez akár több virtuális mobilszolgáltatónak is nagykereskedelmi szolgáltatást nyújthatna.
A tanácsadó cég szerint az állami szerepvállalással létrejövő negyedik hálózat elősegítené azt is, hogy az európai uniós követekményeknek megfelelően néhány éven belül teljes legyen az országban a széles sávú mobilinternet-lefedettség.
A Népszabadság kérdésére, miszerint a tanulmányban foglaltak mennyire fedik le a kormányzat szándékait, az NFM úgy válaszolt: egy esetleges állami szerepvállalás módjának és mértékének kérdése egyelőre nem időszerű.
Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.
a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
LÁSSUNK NEKI!