4G/LTE-n okostelefonokkal közösségi oldalakat böngészünk és videózunk – ezek lesznek a menők a mobilpiacon, állítja az Ericsson legfrissebb jelentése.
A videózás uralja a következő évek mobil adatpiacát. Növekedése akár évi 60 százalék is lehet. Ennek hátterében az áll, hogy egyre több szolgáltató áll át a 4G-s technológiára, azon belül is főleg az LTE-re: öt év múlva a világ népességének már a hatvan százaléka hozzáférhet – olvasható az Ericsson Mobilitási jelentés című tanulmányában. A kutatók azt jósolják, hogy az LTE előfizetések száma 2018-ra elérheti a kétmilliárdot.



A mobil technológiák lefedettségének várható alakulása 2018-ig
(forrás, Ericsson Mobility Report 2013, a grafikon nagyítható)


Csúcsot dönt az adatforgalom Ennek függvényében nem meglepő, hogy a teljes adatforgalom 2018-ra várhatóan a 12-szeresére növekszik. Az előfizetők azonban nem feltétlenül mobil videózással töltik majd a legtöbb időt: annál is vonzóbbak ugyanis a közösségi oldalak, melyeken naponta átlagosan 85 percet töltenek a felhasználók.
 
A következő évek mobilpiaci fejleményeinek másik meghatározó tényezői az okostelefonok. Tavaly a globálisan értékesített mobilok 40 százaléka volt okostelefon, az idei első negyedévben viszont már közel a felét tették ki az összes értékesített készüléknek.

A kutatók szerint 2018-ban 4,5 milliárd okostelefon lesz használatban, ám nem csak a telefonokhoz kötődnek az előfuzetések: egyre többen kapcsolják be a mobil hálózatba más hordozható készüléküket is, laptopkójukat és/vagy táblagépüket. Ez utóbbiak száma a jelenlegi 300 millióról 850 millióra növekedhet.

A jelenleg még meghatározó hagyományos (buta) mobilok száma fokozatosan csökken, 2018-ban már csak 4 milliárd ilyen eszközzel rendelkező ügyfél lesz a világon.

A népesség 90 százaléka mobilos
A globális mobilpenetráció már 2013 első negyedévében elérte a 90 százalékot.Ez nagyjából 6,4 milliárd előfizetést jelent. A tényleges mobilhasználók száma ennél kevesebb, mintegy 4,5 milliárd. Az eltérés oka az, hogy egyre többen rendelkeznek két vagy több előfizetéssel. Az Ericsson előrejelzése szerint az előfizetések száma 2018-ra meghaladhatja a 9 milliárdot.

A mobilnetes ügyfelek gyarapodása még látványosabb lesz: öt év múlva 7 milliárdan lesznek. Jelenleg a világon 1,7 milliárd mobnilnetes ügyfele van a szolgáltatóknak.

Ami az ügyfelek gyarapodásának a földrajzi megoszlását illeti, nem meglepő, hogy ebben Kína és általában a harmadik világ országai vezetnek. Kína adja a növekedés közel negyedét, ami önmagában 30 millió új előfizetést jelent. Régiónkban ugyan ennél jóval szerényebb a bővülés, mintegy 10 százalékos, de a mobilpenetrációban, ami eléri a 132 százalékot, lekörözik Amerikát, és Nyugat-Európát.



A különböző technológiákra előfizetők számának alalkulása 2018-ig
(forrás, Ericsson Mobility Report 2013, a grafikon nagyítható)

Számít mennyire jó a hálózat
A regionális különbségek a készülékeket illetően is meghatározóak lesznek. A fejlett országokban az előfizetők szinte kizárólag az okostelefonokat vásárolják majd, míg azok aránya Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában nem éri el az 50 százalékot.

A Mobilitási jelentés készítői ezúttal górcső alá veszik a hálózati teljesítmény és a fogyasztói hűség közötti kapcsolatot is. Ezzel kapcsolatban megállapítják, hogy a hálózati teljesítmény ma egyre nagyobb jelentőséget kap a mobilszolgáltatók iránti fogyasztói hűségben, és csak ezt követi a díjcsomagok ár-érték aránya.

Mobil eszközről este netezik a magyar
Milliárdos szinteket ostromol a mobil szegmens

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.