Az okostelefonok piaca nem éppen a kéz a kézben típusú barátságról és a békés egymás mellett élésről szól. Az iPhone annak idején turbó sebességre kapcsolta az addig útkereső piaci szegmenst, és bár azóta folyamatosan bővül a piac, az Apple továbbra is vasakarattal halad egy olyan úton, amely az okostelefon-biznisz összes többi résztvevőjét egyre jobban irritálja.
Fenn, héjazás | Steve Jobs és csapata természetesen nem nézi ölbe tett kézzel, hogy lassacskán minden telefongyártó és alternatív operációs rendszer az Almát harapdálja a mobilpiacon, így minden lehetőséget megragadnak a versenytársak bosszantására. Pár hónapja például beperelték a HTC-t, mivel a tajvani gyártó a vádak szerint húsznál is több iPhone-ban használt szabványt alkalmazott saját készülékeikben. Bár alperesként a HTC neve szerepel, a szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy az Apple nem is annyira a készülékgyártó, mint az Android mobil operációs rendszer sikereit próbálja nyesegetni.
Jobs máskülönben egyre lazább (mások szerint közönségesebb) módon reagál saját készülékük és a versenytársak megoldásainak viszonyára. Egyre többen vetik az Apple szemére például a merev elzárkózást az Adobe Flash technológiája elől, és a hivatalos iPhone alkalmazásokat összegyűjtő AppStore túlzottan szigorú cenzúrázását is sok kritika éri. Ezekre a felvetésekre a garbót újból divatba hozó Apple-vezér kifejtette, hogy morális kötelességük a kétes tartalmak távol tartása, majd így összegezte véleményét: "Aki pornót akar, vegyen Androidos telefont".
Az ellenségem ellensége a barátom | Szép lassan azonban a piac többi szereplője is megelégeli az Apple egyre nyilvánvalóbb arroganciáját. A Microsoft például nyilvánosságra hozta, hogy újfajta szövetséget köt a HTC-vel - ez önmagában nem lenne nagy hír, hiszen a távol-keleti gyártónak jó pár Windows Mobile alapú készüléke van. A lényeg a bejelentés egyik mondatában rejtőzik: "A Microsoft és a HTC a szabványok terén köt új megállapodást, mely szerint a Microsoft felhasználhatóvá teszi szabványait a HTC Androidos telefonjai számára". Vagyis a Microsoft egyfajta eszközként vagy közvetítőként használja a HTC-t, mert még a nagy ellenséggel, a Goolge-lal is képes egységfrontot alkotni, ha az Apple bosszantásáról van szó.
A Google egyébként más fronton is támad, hiszen Andy Rubin, a vállalat alelnöke hivatalosan is bejelentette, hogy az Android új, 2.2 verziójában teljes körű Flash 10.1 támogatás lesz. Rubin kiemelte, hogy bár az Apple szerint a HTML5 a jövő technológiája, a Google a jelent sem hagyja figyelmen kívül. Azzal együtt, hogy a vállalat minden megoldását felkészíti a HTML5-re, a Flash jelenlegi elterjedtségét és népszerűségét nem hagyhatja ki a számításból. Ez szintén üzenet, mégpedig a hezitáló okostelefon-felhasználóknak: az Apple merev és elzárkózó, az Android viszont nyitott, és valóban azt nyújtja a felhasználóknak, amit használni szeretnének.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak