Bár megítélése ellentmondásos, az Android sikere egyértelmű. Az IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker jelentése szerint 2012 harmadik negyedévében négy mobilból hármon Android fut, azaz a világszerte eladott 181,1 millió készülékből 136 millión.
Miközben az okostelefonok piacán a nagy áttörést mégis csak az Apple-nek köszönhetjük azzal, hogy a régóta ismert technológiát, az érintőképernyős vezérlést meg tudta tölteni tartalommal, 2008 óta mégis az Android az okostelefonok piacának a hajtómotorja. Ezt hangsúlyozta Ramon Llamas, az IDC kutatásvezetője is, aki szerint ennek hátterében elsősorban az áll – sok más tényező mellett –, hogy a vendorok, az operátorok és a felhasználók egyaránt találnak előnyöket a platformban, ami a piac bővülésénél nagyobb mértékű növekedést biztosított az Androidnak.

Jól működő ökoszisztéma Úgy tűnik, a Google jó lóra tett a nyílt platformmal: ami nem sikerült annak idején a Linuxnak a Windows ellenében a PC-ken, megvalósulni látszik az Android esetében többek között a RIM BlackBeryje és az Apple iOS-e ellenében a mobil eszközökön. A számok legalábbis ezt mutatják.

Az Android egyik legnagyobb előnye sokak szerint épp a nyíltságában, a rugalmas fejlesztési és customizálási lehetőségeiben, de legfőképpen a Google által biztosított gazdag technológiai ökoszisztémában rejlik. A mobilok ugyanis, hangsúlyozzák a Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker kutatásban dolgozó elemzők, nem elszigetelt termékek, hanem egy ökoszisztéma részei, amely minél kiterjedtebb, annál sokoldalúbbá teszi az adott készüléket. Ugyanakkor épp az ökoszisztéma működésének, jövedelmezőségének zavarai hívja fel a figyelmet az, hogy miközben a platformra letölthető alkalmazások számában az Adroid és a iOS fej-fej mellett halad, pénzt ebből elsősorban az Apple kasszíroz.





Elhúznak az élen állók Az Android miután átlépte a 100 milliós álomhatárt, az utolsó negyedévben új rekordot állított fel. Csak a harmadik negyedévben több Android-alapú készüléket értékesítettek világszerte, mint ahány okostelefont összesen szállítottak 2007-ben, abban az évben, amelynek novemberében az Androidot mint mobil operációs rendszert hivatalosan is bejelentették. A 2011-es 71 millióhoz képest az idei harmadik negyedévben 136 millió androidos készüléket értékesítettek, ami 91,5 százalékos növekedést jelent. Ezzel együtt az Android piaci részesedése a 2011-es hasonlói időszaki 57,5 százalékról 75 százalékra nőtt.

A tabletek piacán mintha nehezebben találna magára a Google operációs rendszere. De ott is dinamikusan növekszik. Egy a Journalism.org-on megjelent kutatás szerint a tabletet használó amerikai felnőttek körében csökkent az Apple dominanciája. 2011-ben még a megkérdezettek 81%-a használt iPad-et, míg az idei felmérésben a arányuk már csak 52 százalék volt, az Android felküzdötte magát 15-ről 48 százalékra (melynek majd' felét teszi ki a Kindle Fire).

Bár az iOS-é a második hely, de az Adroid mellett az egyetlen, amely két számjegyű piaci részesedést tud felmutatni a negyedévben. Az erőviszonyokat nyilván torzítja, hogy vizsgált időszak vége felé jelent meg az iPhone 5. Ráadásul a piackutatók szerint az 5-ös verzió nagyobb képernyője és az LTE-képesség nem feltétlenül vonzóbb, mint például a 2011-es újdonság, a Siri.





Futottak még? Nagyot bukott a BlackBerry, az ide harmadik negyedévben eladott darabszám 34,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, 11,8 millióról 7,7 millióra. Így a piaci részesedése alig haladja meg a 4 százalékot. Az új reménység a BlackBerry 10, melyet már több szolgáltató is tesztel, de a bevezetése csak 2013-ban várható, igaz, már az első negyedévben. Ugyanakkor még mindig vannak elkötelezett hívei a platformnak, a BlackBerry BlackBerry Messenger szolgáltatás továbbra is nagyon népszerű, és nő az előfizetőinek a száma.

A Symbian egyértelműen veszélyeztetett fajjá vált. A tavalyi hasonló időszakh 18,1 milliójára az idei harmadik negyedévben 4,1 millióra zuhant az értékesített symbianos készülékek száma. A Nokia ugyan továbbra támogatja, ahogy a Fujitsu, a Sharp és a Sony is, de az IDC úgy véli, 2013-ban mindegyik gyártó leállítja Symbian-alapú okostelefonok gyártását 2013-ban.



Windows Phone viszont hasított – már ami a növekedés mértékét illeti. Igaz, volt honnan emelkedni. Csakhogy az egy évvel korábbihoz viszonyított 140 százalékos eladás-növekedés is arra volt elég, hogy 3,6 millió Windows Phone/Windows Mobile készüléket adjanak el világszerte 2012 harmadik negyedévében. Ez még mindig félmillióval kevesebb készülék értékesítését jelenti, mint amit a leszálló ágba került Symbian produkált ugyanebben az időszakban. Az így kialakult 2 százalékos piaci részesedés persze változhat, akár ez év negyedik negyedében – már ha a Windows Phone 8 és az azt futtató okostelefonok beváltják a hozzá fűzött reményeket.

Belépett a 700 ezres exkluzív klubba az Android
Ledőlt a Nokia-híd mindhárom pillére
Viszik az iPhone 5-öt, a tőzsde mégsem örül

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.