Az okostelefon-eladásoknál csak a mobil adatforgalom bővül gyorsabban, lepipálva az internet másfél évtizeddel ezelőtti növekedési ütemét is. Tavaly a gyártók 577 milliárd dollár értékben szállítottak internetképes, "okos" eszközöket.
A interneten átutazó adatok 1997-es, havi 5 petabájtos mennyisége 2003-ra elérte a havi 681 petabájtot, vagyis a globális forgalom éves átlagban 127 százalékkal növekedett. A "digitális forradalom" soha nem látott tempóban zajlott, így még érdekesebb, hogy egyetlen évtizedre rá megérkezett egy annál is gyorsabban terjedő hullám, amit sokan "mobil forradalomnak" neveznek. A mobil IP-forgalom 2006-ban havi 4 petabájtra rúgott, amiből tavaly év végére 885 petabájt lett, így az előzőhöz hasonló időszakra vetítve az éves növekedés üteme 146 százalékot mutat.
Változik a nagyságrend ■ A havi adatmennyiség még az idén átlépi az 1000 petabájtot (szemléletesebben: az 1 milliárd gigabájtot), és a jövőben is ugyanilyen sebesen bővül, köszönhetően az okostelefonok vagy táblagépek adaptációjának, elsősorban pedig a nagy sebességű hálózatok kiépülésének. A februárban közzétett
Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint év végére 1,6 exabájt körül áll majd, amiből 2017 végére akár 11,2 exabájt is lehet. Ezen belül néhány érdekesség a hálózati eszközgyártó 2017-es prognózisai közül:
» A globális mobil adatforgalom a teljes évre vonatkozóan eléri a 134 exabájtot (134 milliárd gigabájt): ez nagyjából annak felel meg, mintha a Föld összes lakosa naponta 10 képet küldene el MMS-ben, vagy mindennap feltöltene egy videót a YouTube-ra
» A mobil adatforgalom kétharmad részét a videófolyamok adják majd
» A forgalom 45 százalékát alternatív útvonalakra terelik (offloading) a hálózatok tehermentesítésére
» A táblagépek a mobil adatforgalom 12 százalékáért lesznek felelősek
» A forgalom 45 százaléka zajlik a 10 százaléknyi 4G kapcsolaton keresztül
» A hálózatok átlagos sebessége a hétszeresére növekszik
A tabletek darabszámukat tekintve már ebben az évben túlnövik az asztali PC-ket, jövőre pedig várhatóan a laptop számítógépeket is maguk mögött hagyják, bár a két szegmens együttesen még 2017-ben is nagyobb volumenű szállításokat generál majd – derül ki az
IDC Smart Connected Device Tracker előrejelzéseiből. Az okostelefonok már két évvel ezelőtt a PC-ket; a gyártók tavaly 722 millió darabot adtak el belőlük, és jövőre minden bizonnyal az egymilliárdos határt is sikerül átlépniük, ami újabb fontos mérföldkő lesz az okosnak nevezett mobileszközök történetében.
Ha az egymilliárdos küszöböknél tartunk, az IDC szerint a tavaly szállított "hálózatra csatlakozó eszközök" teljes volumene már tavaly is kilenc számjegyű volt, értékük pedig 576,9 milliárd dollárt tett ki. A fejlődő piacok 41,3 százalékos növekedést produkáltak, ami 111,3 százalékos volt a tabletek és 69,7 százalékos az okostelefonok szegmensében. A fejlett piacok ezzel szemben 15,6 százalékos bővülést tapasztaltak, elsősorban a PC-k iránti kereslet zuhanása miatt. Az okostelefonok kategóriájában az IDC a legnagyobb potenciált értelemszerűen a fejlődő országokban látja, ahol a PC-k életciklusának további kitolódására számít.
A piackutató 2017-es előrejelzése globálisan 2,2 milliárdos darabszámot és jóval 800 milliárd dollár fölötti forgalmat valószínűsít az internetképes számítástechnikai eszközök területén, ahogy az otthoni és céges felhasználók is egyre inkább az olyan, egymáshoz kapcsolódó gépek láncolatában gondolkodnak, amelyeket tulajdonképpen csak a képernyő mérete differenciál, alkalmazkodva a különféle felhasználási helyzetekhez. Ez az IDC szerint olyan új lehetőségeket tartogat, amelyek jótékony hatással lesznek majd az okos eszközök fejlődésére.