A szoftvercég igyekszik eltakarítani minden akadályt a Windows Phone 7 terjedésének útjából, legújabb lépése azonban így is meglepő: függetlenítő csomag kiadását tervezi mobil operációs rendszeréhez.
A Windows Phone 7-hez tavaly novemberben bukkant fel az első olyan alkalmazás (unlocker), amely lehetővé tette a saját készítésű appok futtatását. A ChevronWP7 nevű program készítői akkor nem győzték hangsúlyozni, hogy a fejlesztők munkáját kívánják segíteni, ám a Microsoft nem sokkal később elérte, hogy a hackercsapat felhagyjon a szoftver terjesztésével. Bár a jailbreaking teljesen legálisnak számít, a Microsoft az Apple modelljéhez hasonlóan kizárólag saját alkalmazás-piacteréről, a Windows Marketplace-ről származó appokat engedte fel a WP7-es okostelefonokra.
Ennek a felhasználók szempontjából az az előnye, hogy – elvileg – nem kell tartaniuk a kártékony kódoktól vagy a rosszul programozott alkalmazásoktól. Ugyanakkor attól a lehetőségtől is elesnek, hogy saját appokat töltsenek telefonjukra és szabadon módosítgassák azokat, ami pedig a magán- és céges felhasználók körében is fontos szempont lehet.
Egy csepp Android ■ Úgy tűnik, ezt időközben a Microsoft is mérlegelte. Korábbi szokásától eltérően párbeszédet kezdett a hackerekkel, akik immár ChevronWP7 Labs néven bejelentették: a Microsoft áldását adta rá, hogy fizetős szolgáltatás keretei közt ismét nekilássanak az alkalmazás terjesztésének. A hírek szerint a szoftvercég is együttműködött velük a program fejlesztésében, ami nemsokára "alacsony áron" elérhetővé is tesznek.
A lépés nyilvánvalóan új távlatokat nyit a független szoftverfejlesztők előtt, akik úgy árulhatják majd alkalmazásaikat, hogy nem feltétlenül kell végigmenniük a Marketplace-jóváhagyás procedúráján. Valószínű, hogy ezek után a Windows Phone 7 elsősorban az Android rendszerrel szemben válhat versenyképesebbé, megragadva a nyílt platform lehetőségeit.
Ahogy a Nokiával kötött megállapodás nyomán közeledik a WP7-es Nokia okostelefonok megjelenése, a Microsoftnak minden lehetőséget meg kell ragadnia, hogy saját platformja mellé gyűjtse a fejlesztőket, hackereket és általában a "power user" felhasználókat. Persze a Microsoft továbbra sem adja fel hardvergyártók szigorú szabályozását, ami külön érdekessé teszi a vállalat elképzeléseit
a termékfejlesztés hibrid megközelítéséről.