Hagyományos okostelefonos alkalmazások és Silverlight alapú játékok mellett többek között Bing fordító is lesz az új mobil Windowsban, amelyet akár hanggal is vezérelhetünk.
A Microsoft Channel 9 nevű fejlesztői blogján felbukkant egy videó, amely a Microsoft újrafaragott mobil operációs rendszerének pár újdonságát mutatja be. Az új rendszerben természetesen helyet kap jó néhány olyan funkció, amely más gyártók okostelefonos megoldásaiból sem maradhat ki (időjárás, tőzsde, bevásárlólista), és akad pár érdekes apróság is, mint a virtuális vízmérték vagy épp a Silverlight alapú "Unite" ügyességi játék. De persze ezeknél jóval fontosabb alkalmazásokra és funkciókra is fény derült.

Do you speak Binglish? |
Az alábbi videón viszonylag sok időt szentelnek a Bing fordító WP7-re optimalizált változatának. A szolgáltatás az új operációs rendszer indításakor öt nyelvet ismer majd, az angolt, a németet, a franciát, a spanyolt és az olaszt. A kezelést a lehető legegyszerűbbre tervezték: csak bepötyögjük a fordítanivalót, és már kapjuk is az írott fordítást, ezután pedig egy újabb gombnyomásra meg is hallgathatjuk "gépi élőszóban" az eredményt.

A szolgáltatás adatkezelése viszont érdekes hibrid, hiszen öt nyelv szavai és egyéb fordítási relációi egyben eléggé nagy méretű adathalmazt jelentenének. Épp ezért minden új kifejezés fordításakor adatkapcsolattal "tölti le" a megfejtéseket a rendszer, ezeket azonban már tárolja, így a következő hasonló fordításnál a már ismert elemek nem merítik a mobilnetes keretünket. A Microsoft egyébként az összes WP7 alkalmazásának forráskódját elérhetővé teszi, így lehetőséget ad arra, hogy külső fejlesztők más megoldásokba illesszék, testre szabják vagy épp kibővítsék azokat. A teljes videó megtekintéséhez kattintson ide!

KITT, hívd fel a központot! |
A New Yorkban tartott SpeechTEK 2010 rendezvényen egy másik WP7 funkcióra is fény derült: Zig Serafin, a Microsoft egységesített kommunikációs részlegének vezetője ugyanis arról beszélt, hogy a beviteli interfész megvalósításában szeretnék egy olyan megoldással is megörvendeztetni a mobil Windows felhasználóit, amilyet hiába keresnek az iPhone-ban vagy az androidos készülékekben.

Serafin elmondása szerint a 2007 óta a Microsoft holdudvarába tartozó Tellme felhő alapú beszédfelismerő rendszerét építik be az operációs rendszerbe. "A többi telefonos operációs rendszer csak egy adag ikon egymás mellett... Olyan, mint a Windows 3.1" - élcelődött a szakember. Szerinte egy okostelefon méretű berendezésen, bármilyen fejlettre is faragják, valamennyire mindig is kényelmetlen marad az érintés alapú vezérlés, főleg szövegbevitel vagy komplex feladatok esetén.

A szóbeli vezérlést a helyszínen demonstrálták is: Ilya Bukshteyn marketing vezető szóban utasította a tesztkészüléket, hogy "hívja fel Pault". A készülék géphangon kért pontosítást, felsorolva a Paul keresztnevű kontaktokat a névjegyzékből. A pontosított név bemondása után a készülék már tárcsázott is.

Hasonlóképpen szóban kapott utasítást a telefon egy fényképalbum megnyitására, amelyben ráadásul nem csupán a saját fotók között lehetett navigálni, hanem az ismerősök közösségi szolgáltatásokban megosztott fotói is elérhetővé váltak. A harmadik próbatételben a Bing is szerepet kapott: a szóbeli utasítás a közeli kínai éttermek felsorolását kérte, a telefon pedig a Microsoft kereső segítségével megjelölte ezeket a térképen.

A szóbeli beviteli interfészre Serafin a NUI, azaz a Natural User Interface megnevezést használta: ezen szóösszetétel alá tartozik a Kinect játékvezérlő mozgásérzékelős megoldása is. A Tellme által kifejlesztett szolgáltatás végrehajtása egyébként szintén hibrid módon történik, a gyakori kifejezéseket a telefon tárolja, másokat pedig a felhőben a Tellme távoli végrehajtó egységei kezelnek. Serafin szerint a kettő között nem érezhető jelentős időbeli különbség, így a felhasználó észre sem veszi majd, mikor milyen módon működik a háttérben a szolgáltatás.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.