Megszülettek az első tesztek és értékelések a Microsoft-Nokia páros legújabb okostelefonjáról: ezek alapján a Lumia 900 sem váltja meg a világot. Többek szerint az utolsó esély is elszállhat, hogy igazán háromszereplőssé váljon az okostelefonos rendszerek piaca.
A Lumia 900 első értékeléseiből már a szalagcímek is sokat elárulnak. "A Windows Phone utolsó reménysége a legnagyobb jóindulattal is középszerű" - írja a Business Insider. "Bár nem mondanánk bukásnak, semmiképpen nem nevezhetjük a fejlesztések királyának sem" - véli az Engadget, míg a TechRepublic tesztelője így fogalmaz: "Szeretem a Lumia 900-at... de számottevően nem jobb az Androidos telefonoknál vagy az iPhone-nál ahhoz, hogy megérje átváltani rá." Redmond, van egy kis probléma.
Innen kéne felállni ■ A Lumia 900-ra pedig hatalmas feladat várna: a Nokia ettől várja, hogy újra képes legyen terjeszkedni Amerikában, ahol időközben már közkeletű viccet csináltak a Nokia nevéből. A Microsoft szintén hatalmas reményeket fűz az új csúcskészülékhez, mivel a Windows Phone rendszernek nem sikerült nagyot villantania, és részesedése lassan de biztosan csúszik a statisztikai hibahatárnak számító egy százalék felé.
Amikor 2007 januárjában bejelentették az első iPhone-t, az akkor aktuális Windows Mobile 14 százalékos részesedést birtokolt az okostelefonos operációs rendszerek versenyében. Az Apple telefonja hihetetlen gyorsan ellopta a show-t a Microsoft elől, az Android érkezése pedig még jobban megharapdálta az elaggott telefonos Windows tortáját. Három évet kellett várni, hogy a Microsoft érdemi választ adhasson a Windows Phone 7 képében: ekkorra már csak az okostelefonok 3 százalékán futott valamilyen mobil Windows.
2007-ben Redmondban látványos iPhone-temetést rendezett a Microsoft, a mobil Windows sikerében bízva. Azóta teljesen megfordult a helyzet...
Ugyan azóta a redmondi vállalat egyáltalán nem közöl pontos eladási számokat, a Canalys szerint 2011 végére mindössze 1,4 százalék maradt a mobil Windows részesedése. Nos, ennyire mélyről kellene hatalmasat ugrania a Windows Phone-nak az életben maradáshoz, ám a Lumia 900 az első vélemények szerint "átlagosan jó" telefon lett. Ahogy a Business Insider összefoglalja, "a Microsoftnak öt éve volt arra, hogy csattanós választ adjon az iPhone-ra. Ez még most sem sikerült."
Szórvány taps ■ A Lumia 900 első látásra
az egyetlen MeeGo alapú Nokia telefon, az N9 formavilágát örökölte. A vonalvezetés és a kidolgozás valóban a finn gyártótól megszokott magas színvonalat hozza, bár egyes vélemények szerint a polikarbonát borítás néhol érdekes módon nyikorog, mintha a panelek illesztése nem lenne mindenhol tökéletes.
A 4,3 hüvelykes képátlójú kijelző 480x800 képpontos, amely a középkategóriánál egy fokkal jobb, ám a legújabb iPhone-ok, vagy épp a HTC One X felbontásától már elmarad. Az egymagos, 1,4 gigahertzes processzor pedig még akkor is gyengének számít, ha a Windows Phone önmagában hardverkímélőbb, és a versenytársaknál kisebb erőműveken is elfut. Mindezek mellett a piacon már a kétmagos processzorok alapvetésnek számítanak a csúcskészülékekben, és idén már a négymagos invázió is beindul. A processzort 512 megabájt RAM támogatja, amely szintén inkább a mai középkategória színvonala.
A hátoldalon található 8 megapixeles, Carl Zeiss kamerával nem volt gondja a tesztelőknek, az elkészült fotók és videók kontrasztosak és viszonylag zajmentesek. A kijelzővel kapcsolatban szintén pozitívan értékelték a Nokia új ClearBlack AMOLED megoldását, amely a fényerő és kontraszt tekintetében végre felveszi a versenyt a Galaxy S II eddig egyedülálló teljesítményével (csak az a fránya felbontás...).
Felemás számok ■ Érdekes módon a különféle hardveres benchmark programok tesztjein még windowsos társaihoz képest sem teljesít túl jól a Lumia 900: a WP bench általános tesztjén és a főként mobil böngészési teljesítményt vizsgáló SunSpider teszt során a HTC Titan magabiztosan veri el, és sok esetben a Lumia 800 teljesítménye is csak kicsivel marad el tőle. Az egyetlen tesztérték, amiben egyértelmű király az új készülék, az akkumulátoros üzemidő: átlagos használat mellett 4 és fél óráig bírja a telefon, az energiaigényesebb LTE ellenére.
Bár a Lumia 900-ról kezdetben annyit lehetett tudni, hogy kizárólag az Egyesült Államokban jelenik meg, a legújabb hírek szerint Európába is áthajózik majd, de csak hónapokkal az amerikai bevezetést követően. Kérdés, hogy addigra a tengeren túl sikerül-e legalább nüansznyit visszahozni a mobil Windows (és a Nokia) régi dicsőségéből, vagy hozzánk már az eladási számok javításáért, utolsó mentsvárat keresve jut el a készülék.