Megszülettek az első tesztek és értékelések a Microsoft-Nokia páros legújabb okostelefonjáról: ezek alapján a Lumia 900 sem váltja meg a világot. Többek szerint az utolsó esély is elszállhat, hogy igazán háromszereplőssé váljon az okostelefonos rendszerek piaca.
A Lumia 900 első értékeléseiből már a szalagcímek is sokat elárulnak. "A Windows Phone utolsó reménysége a legnagyobb jóindulattal is középszerű" - írja a Business Insider. "Bár nem mondanánk bukásnak, semmiképpen nem nevezhetjük a fejlesztések királyának sem" - véli az Engadget, míg a TechRepublic tesztelője így fogalmaz: "Szeretem a Lumia 900-at... de számottevően nem jobb az Androidos telefonoknál vagy az iPhone-nál ahhoz, hogy megérje átváltani rá." Redmond, van egy kis probléma.



Innen kéne felállni A Lumia 900-ra pedig hatalmas feladat várna: a Nokia ettől várja, hogy újra képes legyen terjeszkedni Amerikában, ahol időközben már közkeletű viccet csináltak a Nokia nevéből. A Microsoft szintén hatalmas reményeket fűz az új csúcskészülékhez, mivel a Windows Phone rendszernek nem sikerült nagyot villantania, és részesedése lassan de biztosan csúszik a statisztikai hibahatárnak számító egy százalék felé.

Amikor 2007 januárjában bejelentették az első iPhone-t, az akkor aktuális Windows Mobile 14 százalékos részesedést birtokolt az okostelefonos operációs rendszerek versenyében. Az Apple telefonja hihetetlen gyorsan ellopta a show-t a Microsoft elől, az Android érkezése pedig még jobban megharapdálta az elaggott telefonos Windows tortáját. Három évet kellett várni, hogy a Microsoft érdemi választ adhasson a Windows Phone 7 képében: ekkorra már csak az okostelefonok 3 százalékán futott valamilyen mobil Windows.



2007-ben Redmondban látványos iPhone-temetést rendezett a Microsoft, a mobil Windows sikerében bízva. Azóta teljesen megfordult a helyzet...

Ugyan azóta a redmondi vállalat egyáltalán nem közöl pontos eladási számokat, a Canalys szerint 2011 végére mindössze 1,4 százalék maradt a mobil Windows részesedése. Nos, ennyire mélyről kellene hatalmasat ugrania a Windows Phone-nak az életben maradáshoz, ám a Lumia 900 az első vélemények szerint "átlagosan jó" telefon lett. Ahogy a Business Insider összefoglalja, "a Microsoftnak öt éve volt arra, hogy csattanós választ adjon az iPhone-ra. Ez még most sem sikerült."

Szórvány taps A Lumia 900 első látásra az egyetlen MeeGo alapú Nokia telefon, az N9 formavilágát örökölte. A vonalvezetés és a kidolgozás valóban a finn gyártótól megszokott magas színvonalat hozza, bár egyes vélemények szerint a polikarbonát borítás néhol érdekes módon nyikorog, mintha a panelek illesztése nem lenne mindenhol tökéletes.



A 4,3 hüvelykes képátlójú kijelző 480x800 képpontos, amely a középkategóriánál egy fokkal jobb, ám a legújabb iPhone-ok, vagy épp a HTC One X felbontásától már elmarad. Az egymagos, 1,4 gigahertzes processzor pedig még akkor is gyengének számít, ha a Windows Phone önmagában hardverkímélőbb, és a versenytársaknál kisebb erőműveken is elfut. Mindezek mellett a piacon már a kétmagos processzorok alapvetésnek számítanak a csúcskészülékekben, és idén már a négymagos invázió is beindul. A processzort 512 megabájt RAM támogatja, amely szintén inkább a mai középkategória színvonala.

A hátoldalon található 8 megapixeles, Carl Zeiss kamerával nem volt gondja a tesztelőknek, az elkészült fotók és videók kontrasztosak és viszonylag zajmentesek. A kijelzővel kapcsolatban szintén pozitívan értékelték a Nokia új ClearBlack AMOLED megoldását, amely a fényerő és kontraszt tekintetében végre felveszi a versenyt a Galaxy S II eddig egyedülálló teljesítményével (csak az a fránya felbontás...).

Windows helyett MeeGo: megjelent a Nokia N9
Egymillió windowsos telefont szállított 2011-ben a Nokia
Minden téren bekeményít a Windows Phone 8

Felemás számok Érdekes módon a különféle hardveres benchmark programok tesztjein még windowsos társaihoz képest sem teljesít túl jól a Lumia 900: a WP bench általános tesztjén és a főként mobil böngészési teljesítményt vizsgáló SunSpider teszt során a HTC Titan magabiztosan veri el, és sok esetben a Lumia 800 teljesítménye is csak kicsivel marad el tőle. Az egyetlen tesztérték, amiben egyértelmű király az új készülék, az akkumulátoros üzemidő: átlagos használat mellett 4 és fél óráig bírja a telefon, az energiaigényesebb LTE ellenére.

Bár a Lumia 900-ról kezdetben annyit lehetett tudni, hogy kizárólag az Egyesült Államokban jelenik meg, a legújabb hírek szerint Európába is áthajózik majd, de csak hónapokkal az amerikai bevezetést követően. Kérdés, hogy addigra a tengeren túl sikerül-e legalább nüansznyit visszahozni a mobil Windows (és a Nokia) régi dicsőségéből, vagy hozzánk már az eladási számok javításáért, utolsó mentsvárat keresve jut el a készülék.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.