Az Asus Magyarországon is bemutatta az Eee Pad Transformer Prime tabletet, amely már az első, felületes ismerkedés alapján is különleges, szerethető eszköznek bizonyult. Ha az ára is olyan vékony lenne mint ő maga, történelmet írna, de még így is megteheti.
Az ismerkedés megkönnyítésére már egy hete cipeljük magunkkal az előző generációs tábla-netbook hibridet, az Eee Pad Transformert. Ezzel szembeállítva aztán végképp feltűnő, mennyire kiforrott modell a most bemutatott utód. Az általunk eddig használt modell szintén egy jól kezelhető, gyors és stílusos tablet, amelynek külön ízt ad a hozzácsatolható billentyűzet-dokkoló. A Transformer Prime viszont konkrétan egy zsebszörnyeteg.

A négy mag az öt mag A Prime egyik legnagyobb fegyverténye, hogy valami olyan erőművet sikerült beleszorongatni, amihez képest egy iPad 2 bájos gyerekjáték szintjére kerül. Az Nvidia Tegra 3 processzornak köszönhetően a tablet egyszerre képes iszonyatos izommunkára, de akár szinte minden áramzabáló funkcióját elaltatva akku-kímélő módra is válthat. A titok nyitja, hogy a négymagos Tegra 3 valójában öt magos. Az ötödik mag egyfajta kisegítő szerepét kapta, de az alapfeladatok (például internetes böngészés, levelezés, jegyzetelés) ellátásakor megfordul a rendszer, "elalszik" a négy processzormag, mivel az energiatakarékos ötödik egymagában is elég az ilyen jellegű működés ellátására.


Elegáns tablet az elegáns terítékek között

Épp ezért maga a tablet úgy bír egyhuzamban 12 órát, hogy ez alatt nem a szokásos "alig kapcsolom be, lehúzom a fényerőt és csak néha érek hozzá" használatra kárhoztatjuk: ezt az értéket folyamatos 720p felbontású videó lejátszása mellett mérték.

A billentyűzetre dokkolható megoldás itt is megmaradt, a tablet innentől egy netbook méretű, de azoknál jóval erősebb teljesítményű, érintőképernyős-billentyűzetes minilaptoppá változik. A dokkolóban szintén található akku, amely közel ugyanakkora, mint ami magában a tabletben dolgozik, így az összekapcsolt, folyamatos működés hossza akár 18 órát is elérhet.


Az előző modell sem volt vastag, az új mellett mégis bumfordinak tűnik

Prémium kategória pro és kontra Az előző Transformert egy jópofán kinéző, ötletes tabletnek tartottuk, a Prime viszont minden porcikájából a felső kategóriát sugározza. A szálcsiszolt fém ház mellett olyan apróságok is szembetűnhetnek, mint a dokkoló belsejének óvatos, szivacsos kialakítása, így a csatlakoztatáskor még minimális esélyt sem adunk annak, hogy sérüljön a táblagép. 8 megapixelesre nőtt a hátoldali kamera, amivel akár 1080p felbontású HD videókat is lőhetünk, a LED vaku pedig a gyenge fényviszonyok leküzdésében segít. A tablet (persze dokkoló nélkül) ráadásul mindössze 8,3 milliméter vastag, és mindössze 586 grammot nyom, így jelenleg a piac legvékonyabb táblagépének számít.

32 és 64 gigabájtos háttértárral rendelhető, amelyhez a tabletben microSD, míg a dokkolóban teljes értékű SD foglalat is hozzáadódhat. Külön figyelmesség, hogy akár mindkettőben használhatunk memóriakártyát egyszerre, így dokkolt állapotban a tabletek tárhely-királyával dolgozhatunk. Jó hír a hazai felhasználóknak, hogy míg a régi Transformer esetében még csak hagyományos, angol billentyűzeten keresgélhettük a betűket, a Prime dokkolója már teljes értékű magyar kiosztással lesz elérhető.


A sok újítás és funkció azonban sajnos nem olcsó mulatság. A bemutatón pontos dátumot hallhattunk a hazai megjelenésre, december 19-től futhat a boltokba mindenki, aki igényes hibridre vágyik... és van más tabletekhez képest némelyest nagyobb pénzügyi kerete a vásárlásra. Az árazás egyszerű, de szigorú, két alapkonfigurációt vehetünk egy áron: a 32 gigabájtos változat dokkolóval együtt, illetve a 64 gigabájtos verzió önmagában 194 900 forintos ajánlott végfelhasználói áron érkezik.

Startjelre vár az első négymagos tablet
Nem zavarja egymást a Kindle Fire és az iPad 2
Brutálisan leárazzák a chromebookokat

Ultrabook, nem mindenkinek A bemutatón szintén lehetőség volt az Asus legfrissebb ultrabookjainak kipróbálására. A korábban szimplán Ultrabook UX21 és UX31 néven beharangozott modellek Zenbook márkanéven érkeznek, és szintén a prémium kategóriát képviselik. MacBook Air szteroidokon - ez az első benyomás, aztán a sokadik is, amikor rácsodálkozunk az Apple modelljénél is kifinomultabb megoldásokra. Az ultravékony dizájn és a szálcsiszolt fém ház mellett ugyanis szintén izmos hardver fogad, olyan apró ötletekkel, mint a "láthatatlan szellőzés", amely a hátlapi lamellák helyett a billentyűzet felső része alól hűti az eszközt.

A legfrissebb generációs Intel Core processzorok, valamint az Asus Super Hybrid technológiája együtt az energiamenedzsment terén is durva eredményeket produkál: készenléti idő terén már a két hetes időtartam sem elképzelhetetlen, ráadásul a hibernálásból mindössze két másodperc alatt éled fel a Zenbook. Mobil eszközeinket egy nagyobb áram-leadásra képes USB portról tölthetjük jóval gyorsabban, ennek mértékét pedig beépített szoftverrel szabályozhatjuk, nehogy a nagy mobiltöltés közben lefárasszuk a notebook saját akkuját.

A minőséget persze itt is meg kell fizetni, mint ahogy a MacBook Air sem az "olcsó igásló" kategóriában indul. A legolcsóbb Zenbook ajánlott ára is 280 ezer forint környékére várható, amely kiépítéstől függően még ezt is jóval meghaladhatja. Az viszont tény, hogy egy ilyen eszközzel leülni egy parkban távmunkázni megfizethetetlen - engedtessék meg nekem, hogy a végére csakazértis leírjam a "csajozós notebook" kifejezést.

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.