Még egy hónap és befejeződhet a Telenor mintegy másfél éve elhatározott teljes körű hálózatmegújítása. A mobilszolgáltató egyelőre nem gondolkodik a negyedik generációs technológia (LTE) élesítésén, de üzletet lát a minibázisállomásokban, a femtocellákban.
Több hónappal az eredetileg tervezett határidő előtt március végére már befejeződik a teljes hálózatfelújítás aTelenornál – jelentette be
Huszlicska József a mobilszolgáltató szerdai háttérbeszélgetésén. A szakember, aki eddig műszaki vezérigazgatóhelyettesként felügyelte a projektet, a társaság norvég anyacégének fornebui központjában kap hamarosan új feladatot.
A Telenor 2010 nyarán határozta el a nagyszabású hálózatfejlesztést, amelynek kivitelezésére a kínai ZTE-vel kötött 200 millió eurós listaáron szerződést. A két cég közötti megállapodás a hálózati eszközök cseréjén kívül egy öt éves műszaki támogatási megbízást is magában foglal, opciónak hagyva a hálózatüzemeltetést is. A teljes összeg 60 százalékát fordítják magára a hálózatcserére.
Több lépésben ■ A hálózatfelújításban, amely a Telenor több,mint 3 ezer bázisállomásából eddig 2400-nak a cseréjét és 200 új beállítását jelentette. Az első nagy szakaszt decemberben zárhatták le, akkorra készültek el a 3G hálózati elemek cseréjével, a HSPA+ technológia bevezetésével. Ez utóbbi révén az adatforgalom névleges letöltési sebessége 42 megabit/sec-re nőhetett. Jelenleg a legrégebben épült 2G-s hangalapú hálózat cseréje zajlik.
A hálózatfejlesztés nehézségei kapcsán elhangzott, hogy vannak olyan helyek, ahol minden igyekezet ellenére még nem sikerült a bázisállomásokat lecserélni. A berendezéseknek helyet adó ingatlanok tulajdonosai, amelyek többsége cég, egyelőre ugyanis különböző okokra hivatkozva nem engedték be a területükre a cserét végző szakembereket. A kifogások között szerepelt időközbeni tulajdonosváltás, de volt olyan is, amelyik ezt az alkalmat akarta kihasználni arra, hogy a szerződésben szereplő bérleti díjat felsrófolja – sorolták a Telenor szakemberei. Hozzátették, ha nem sikerül megállapodni, adott helyen más helyet keresnek a berendezéseknek.
Újabb generációváltás ■ A negyedik generációs (LTE) fejlesztések időzítésével kapcsolatban a Bitport kérdésére Huszlicska József elmondta, az új technológia bevezetése kizárólag kereskedelmi kérdés, a piaci kereslettől teszik majd függővé. Ennek kapcsán megjegyezte még, hogy az ügyfeleket a szolgáltatás minősége és nem a mögötte álló technológia érdekli, a jelenlegi hálózati kapacitások kihasználtsága alapján pedig úgy látja, hogy nagyjából három év múlva lenne indokolt a generációváltás. A társaság ettől függetlenül jelenleg is több LTE-s tesztprojektet is működtet.
Ha az LTE-ben még nem is nagyon látnak üzletet, a helyi mini bázisállomásokban, a femtocellákban viszont igen. Huszlicska József elmondta, mostanában kezdték el vizsgálni a hazai lehetőségeket. Az anyacég is támogatja a technológiát, a közelmúltban választották ki az eszközök szállítóit. Mint ismert a femtocellákat a szolgáltatók az ügyfelek igényei alapján olyan helyekre telepítik, ahol a központi hálózattal nem érhető el megfelelő térerő, mélygarázsok, pincék stb. tartozhatnak ebbe a kategóriába. Magyarországon a három mobilszolgáltató közül egyedül a Vodafone árulja ezt a technológiát.
Piaci kilátások ■ A háttérbeszélgetésen elhangzott továbbá, hogy noha a válság a mobilpiacon jó ideje ellenébe megy már a korábbi ambíciózus piacbővülésnek, a mobilinternet dinamikus növekedésére itthon is építhetnek a szolgáltatók. Tavaly a mobilnetpiac mintegy megduplázódott, elérte a kétmilliót. Világméretekben a 2010-es közel egymilliárdos előfizetői szám után 2015-re 2,6 milliárddal számolhatnak a mobiloperátorok.