Hét hónappal a Windows Phone 7 startja után a Microsoft hivatalosan is bejelentette a telefonos operációs rendszer átfogó frissítését. Több mint 500 újdonságot ígérnek, amelyekből az előzetes bemutatón is sokat megszellőztetek.
A Mango nevű új változat fejlesztéseit a Microsoft három csoportba sorolta: a kommunikáció, az alkalmazások kezelése és az internetes tevékenységek terén várhatunk előrelépéseket. Az új kiadás idén ősszel jelenik meg, a starthoz legalább húsz új készülék várható. Természetesen minden meglévő Windows Phone 7 készülék számára is elérhető lesz a Mango egy ingyenes szoftverfrissítés formájában, legfeljebb olyan új funkciókat nem lehet majd használni, amely a régebbi készülékeken hardveresen nem támogatott (például a gyorsulásmérő).

A magyar sajtóesemény azonban nem csak az őszi Mango indulását hirdette meg, sokkal hamarabbi és közelebbi hír is akadt. A napokban Magyarország is bekerül azon országok körébe, ahonnan hivatalosan felkerülhetnek az alkalmazások az online piactérre, és a hazai fejlesztők számára is elérhetővé válnak a fejlesztőeszközök.


Személyre szabott felhasználói csoportok: egyszerűbb kommunikáció

Egyedül nem megy A Microsoft szerint a Mango fejlesztésénél a Windows Phone 7-nek azt a tulajdonságát vették alapul, hogy ez a rendszer nem egy "programindító felület", amelyen egymástól elszigetelt alkalmazások futnak. Az új mobil Windows még inkább támaszkodik az egyes alkalmazások és alkotóelemek átjárhatóságára.

A bemutatón és demonstrációs videókon többek között erre a gondolatmenetre is láthattunk példákat. A rendszer több alkotóelemének együttműködése segítségével a telefon könnyen felismeri a készülék kamerája elé helyezett könyvet, erre az információra támaszkodva automatikus webes keresés indul el, melyből megtudhatunk mindent az adott könyvről, de akár azt is kiválaszthatjuk, megvásároljuk-e digitális formában valamelyik online áruházból. Összekapcsolódik tehát a vizuális, automatikus felismerés, a keresés és a webes vásárlás, ráadásul anélkül, hogy a különféle alfunkciókért egyenként kellene appokat elindítanunk.


Könyvet a könyvesboltból... vagy kamerával, automatikusan, online

A Windows Phone 7 "intelligens ikonjai" is továbbfejlődnek, ezeken  akár az alkalmazás valós idejű információit láthatjuk anélkül, hogy megnyitnánk a teljes appot. Beállíthatunk például ikonként egy olyan terméket, amelyet meg szeretnénk vásárolni: a telefon figyeli, ha jártunkban-keltünkben olyan hely környékére érnénk, ahol az adott termék készleten van, a "csempe" felületén automatikusan megjelenik az információ, hogy az áru pár kilométeres körzetben fellelhető.

Fejlődött a multitasking és az alkalmazások közötti váltás is: a demonstrációból kiderült, hogy valóban, szinte teljesen akadásmentesen indult el az új alkalmazás, és került háttérbe a régi. Az épp nem használt appok ráadásul az ígéretek szerint kímélik az akkumulátort és nem akasztják meg a rendszer teljesítményét sem.


Helyre szabott ajánlatok

Irányított hangzavar Egységesedett a kommunikációs lehetőségek kezelése is, akár egyazon beszélgetésen belül váltani lehet szöveges üzenet, Facebook Chat, vagy Windows Live Messenger-üzenetek között attól függően, az adott partner épp melyik szolgáltatáson elérhető. A névjegyek személyre szabott ikonok alá csoportosíthatók, így egyszerűbb a legújabb állapotfrissítések megtekintése, vagy az egész csoportnak szóló gyors SMS, e-mail vagy csevegőüzenet küldése, akár a kezdőképernyőről is.

A névjegykártyákba integrálódik a Twitter- és LinkedIn információ is, a fényképek arcfelismerő funkciója segítségével pedig az elkészült fotók közösségi oldalakra publikálása lesz gyorsabb és automatikusabb. Lehetőség van több email-fiók összevonására és közös ikon alatti kezelésére is, a levéllistákban pedig megjelenik a modern levelezőprogramokban használt téma alapú csoportosítás.

Az internetes javítások egy része a már említett összekapcsolt funkcionalitásnak köszönhető: a keresés és böngészés figyelembe veszi a szenzorok (például kamerák, helyérzékelők) adatait, és sokkal jobban kapcsolható az alkalmazásokhoz is. A HTML5-képességekkel ellátott Internet Explorer 9 motorja kerül a WP7 böngészője alá is, a Bing Vision pedig látványosabb, multifunkciós keresési lehetőségeket ad.


Fejlesztés terhe mellett Jelenleg közel tizenhétezer alkalmazás található a Windows Phone 7 piacterén, ám a rendszer további térnyerésének egyelőre az app-háttér lassú növekedése szab határt. Ezen az állapoton segíthet egyrészt, hogy több új nyelvi lokalizáció érkezik a Mango mellé, köztük az előző változatból hiányolt magyar is. A széleskörű nyelvi támogatáson túl a Microsoft jelentősen bővíti azon országok listáját, ahol a felhasználók hozzáférhetnek az alkalmazásokhoz a Windows Phone 7 piacterén keresztül.

A szoftvercég azt is bejelentette, hogy a Windows Phone 7 ingyenes fejlesztői eszközeinek béta verziója is elérhetővé és letölthetővé válik a Microsoft weboldaláról. A Mango következő generációs alkalmazásai és játékai ezen fejlesztői eszközök révén jöhetnek létre.

Ballmer: jövőre jön a Windows 8
Windows Phone 7: morognak az alkalmazásfejlesztők
Jönnek az olcsó windowsos Nokia telefonok?

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.