Saját magának kedveskedett ajándékkal a csütörtökön 14. születésnapját ünneplő Google, ugyanis egy nappal korábban letöltötték a 25 milliárdodik appot a cég alkalmazásboltjából.
Hirdetés
 
Többszörös ünneplést tarthat mostanság a Google. Az egyik a cég egyre tekintélyesebb múltja, a másik inkább jövője szempontjából érdekes. A vállalkozást Sergey Brin és Larry Page 1998. szeptember 27-én alapította, azaz ma van a Google 14. születésnapja. A szó szerint garázscégből lett világbirodalom javára legyen írva, hogy a sok-sok milliárd dolláros forgalom elérése után sem váltak karót nyelt monstrummá. A cégnél például vezetői utasításban van kiadva, hogy egy munkatárs helye sem lehet 30 méternél messzebb az étkezési lehetőségtől.



Stílusos időzítés  Mintha direkt így időzítették volna, mindenesetre jól jött ki, hogy a cég alkalmazásáruháza, a nemrégiben átnevezett Google Play éppen a héten regisztrálta a 25 milliárdodik letöltést, miközben az elérhető androidos appok száma meghaladja a 675 ezer darabot. Ezek az az adatok egyben azt is jelentik, hogy újabb területen veheti át az elsőséget a Google mobil operációs rendszere a főriválistól, az Apple iOS-től.

Az App Store-ban jelenleg 700 ezer különböző appot találni, miközben a 25 milliárdos mérföldkövet csak tavasszal, azaz alig néhány hónapja tudta elérni az évekig sokkal jobb pozícióban és dinamikusabb növekedésben lévő cupertinói cég. A 10 milliárdos szinthez például az Apple-nek 30, a Google-nek 38 hónapra volt szüksége. Előbbinek ez 2011 januárjában, míg utóbbinak decemberben sikerült ez, azaz tavaly még egyéves lemaradásban volt az Google alkalmazásboltja, ami mostanra körülbelül a felére zsugorodott. (És azt se felejtsük el meggjegyezni, hogy Android alkalmazást nem csak a Google Play oldalán lehet letölteni, szemben az App Store kizárólagosságával.)

Darabszámot tekintve a sok gyártó kínálatában megtalálható Android már bőven átvette a stafétát az iOS-t futtató iPhone-ok és iPadektől. Néhány héttel ezelőtti adat szerint 500 milliót is meghaladja a használatban lévő androidos készülékek száma. Ezzel összehasonlítva az Apple mobil eszközeinek 400 milliós számát már több mint tekintélyes különbség látszik.

Pénz beszél  Van azonban a számháborúnak egy igen lényeges szelete, amiben egyértelműen az Apple a sikeresebb. A tavaly év végi adatok szerint az App Store forgalma durván a 15-szöröse volt az androidos alkalmazások piacának, miközben előbbiben a fizetős appok aránya 13,5, utóbbiban 1,3 százalék volt. A sok megnyert csata mellett tehát még mindig van olyan terület a Google számára, ahol egyelőre megközelíthetetlennek tűnő távolságra van legfőbb riválisától. Persze ha valami, akkor a keresőóriás eddigi története bőven szolgáltatott példákkal elérhetetlennek tűnő célok elérésére.

5 dolog, amit kevesen tudnak a Google-ről
Rakétázik az Android, de a pénzt az Apple keresi
Tízmilliárd letöltés fölött az App Store

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.