Hiába várták a befektetők és az elemzők, hogy a Microsofttól átemelt új vezető megállítja a Nokia mélyrepülését: a legújabb pénzügyi eredmények sem barátságosak. A kiutat a fejlődő országok jelenthetik.
Nem tett jót a finn mobilgyártónak a mobilkészülékek piacának átalakulása. Az alsó kategóriás telefonok átlagos árszintje ugyan valamelyest nőtt, ám ezekből egyre kevesebb fogy világszerte. Ehhez képest az okostelefonok aránya folyamatosan nő, ám ez a szegmens pont egyre olcsóbb lesz a bővülő kínálatnak és a folyamatos akcióknak köszönhetően. Erre a piacra eleve jókora késéssel érkezett a messiásként várt N8, amely viszont szállítási és műszaki gondokkal is küszködött, és nem ért el igazi áttörést.

Egyre kevesebb marad Valamelyest ugyan emelni tudott negyedik negyedéves bevételein a Nokia, ám az egy évvel korábbi ünnepi negyedévhez viszonyított hat százalékos forgalmi növekedés mellé jóval kedvezőtlenebb profitráta járt: a 2009 utolsó három hónapjában elért 34,3 százalék helyett csupán 29,2 százalékon állt meg. Ráadásul ez még csak a jéghegy csúcsa.

Miközben a mobilpiac a válságot teljesen maga mögött hagyva 12 százalékos növekedést produkált 2010 negyedik negyedévében, a Nokia 3 százalékkal kevesebb telefont értékesített, így tovább zsugorodott a mobiltorta finn szeletének mérete.

Ön az utolsó reménységünk
A Nokia vezetését 2010 szeptemberében átvevő Stephen Elop egyelőre tehát nem tudta megállítani a vállalat eredményeinek további csúszását. A Bloomberg információi szerint a vezető februárban befektetők és a részvényesek előtt ad számot terveiről, az itt jóváhagyott akciótervektől függ a Nokia további sorsa.

Pletykák természetesen máris szárnyra kaptak - illetve inkább újra előkerültek: többen azt vélik ugyanis tudni, hogy a finn gyártó feladja teljeskörű elkötelezettségét a Symbian operációs rendszerrel, és Android alapú okostelefonokkal is megjelenik a piacon, így visszacsábítva az iPhone-ra vagy más versenytársak készülékeire vágyakozó felhasználókat.

Microsoft-Nokia: harag helyett összefonódás?
A Microsofttól érkezik a Nokia új vezére
A Nokia N8 felturbózva érkezett Magyarországra

Utolsó szalmaszálak A Forrester blogján megjelenő elemzés viszont másféle fejlődési lehetőségekre hívja fel a figyelmet, ez pedig a fejlődő országok Nokiával kapcsolatos lojalitása, és az Ovi Store biztató számai. Míg az Egyesült Államokban lassan a Coca-Cola és a Pepsi viszonyához hasonlítják a finn gyártó termékeit (több helyen felbukkantak már a "Nokia: buy one if you can't find iPhone nearby" jellegű szlogenek a klasszikus "Pepsi: when they don't have Coke" vicc nyomán), jó pár olyan ország van, ahol még mindig a Nokia a legnépszerűbb.

Kínában egy független felmérés szerint 65 százalékos piaci részesedéssel bírnak, de erős a jelenlét Indiában, Indonéziában, a Közel-Keleten, Oroszországban és Törökországban is. Ezekre a régiókra fókuszálva lassítható lehetne a lejtmenet.

Az Ovi Store, a Nokia alkalmazásboltja szintén kifejezetten jól teljesít, és ez a tény elsőre könnyen eltűnhet a pénzügyi jelentés mínuszai mellett. Míg az Apple App Store nemrég jelentette be, hogy 2008 augusztusa óta elérték a tízmilliárdodik letöltést, a Forrester szerint az Ovi Store idén kétmilliárd letöltés fölött zárhat.

Az előző kitörési lehetőséghez kapcsolódik, hogy pont a fejlődő országokban igen aktívak a letöltők, Oroszországból hetente egymillió alkalmazást töltenek le a Nokia áruházából, a török felhasználók még ennél is aktívabbak heti 1,6 millió letöltéssel. Ezeknek ráadásul 27 százaléka nem a mai értelemben vett okostelefonról érkezik, tehát itt továbbra is erős az alsó- és középmezőny, amelyre a Nokia menekülési stratégiát építhet.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.