A Kno cég még nyáron jelentette be, hogy az ezer dolláros árszint alatt maradó, duplaképernyős tabletet készít kifejezetten az egyetemisták igényeire szabva. Most úgy tűnik, a projekt a célegyenesbe érkezett, hiszen a szintén Kno névre keresztelt eszköz még az év elején feltűnhet a campusok területén. Sőt, első körben leginkább csak ott, hiszen a termék tíz egyesült államokbeli oktatási intézmény diákjai számára lesz elérhető. Egy kiskapu azért maradt: a táblagépre korlátozott számban előrendelést is felvesznek.
Statiszika II kölcsönbe ■ Mitől lesz egy táblagép egyetemistákra optimalizált? Hát például attól, hogy a gyártó megállapodott a legjelentősebb amerikai tankönyvkiadókkal, hogy kiadványaikat jelentős kedvezménnyel lehet megvenni a Kno virtuális áruházában. Bizonyos könyveket még kölcsönözni is lehet, azaz ha a hallgató tudja, hogy a vizsga után soha többé nem kell kinyitnia valamit, lényegesen kedvezőbb áron kibérelheti pár napra.
A Wi-Fi kapcsolattal és beépített böngészővel szállított Kno végül két változatban kerül forgalomba. Az egyetlen 14 hüvelykes kijelzővel és 16 gigabájtos tárolókapacitással bíró változat 599, a sokkal izgalmasabb két képernyős, 32 gigás nagytestvér 899 dollárba kerül. A linuxos alapokon működő rendszer képes nagyfelbontású videók és például flash-tartalmak lejátszására is. A gyártó továbbá arra biztatja a külső fejlesztőket, hogy írjanak applikációkat a termékhez. Ezekből egyébként egyelőre nincs sok: a Kno oldalán egyedül a három, alapból beépített alkalmazást (a könyvolvasót, a jegyzetelőt és a böngészőt) találjuk.
Drága taneszköz ■ Az egyébként képeken és videón tetszetős eszköz sikerét azért nehezen lehetne borítékolni. Az olcsóbb változat is 100 dollárral többe kerül az alap iPad-hez képest, a drágább pedig majdnem a duplája. Igaz, hogy az amerikai felsőoktatás költségei hazai szemmel horribilisnek tűnnek, ezért azt is lehetne mondani, hogy egy ilyen tétel csak csepp lesz a tengerben. Ám ugyanebből kiindulva arra is juthatunk, hogy pont erre már nem feltétlenül marad pénz.
Ráadásul e-könyv formátumban jelenleg is elérhetők bizonyos tankönyvek, sőt például az emlegetett Apple külön oktatási szekcióval is rendelkezik iTunes U néven, ahol segédletek, leckék és oktatóvideók érhetők el. A termék sorsa tehát kérdéses, mindenesetre a mellékelt reklámvideó alapján annyit biztosan állíthatunk, hogy a tanulás ilyen formában kifejezetten élvezetesnek tűnik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak