A dupla képernyős Courier táblagép már idén ősszel bemutatkozhat, és anélkül válhat az iPad komoly ellenfelévé, hogy bármiben is megpróbálná utánozni az Apple legfrissebb termékét.

A Gizmodo technológiai blog először tavaly szeptember számolt be a Microsoft Courier néven fejlesztett táblagépéről, ami akkor még annyira sem volt kézzel fogható termék, mint az ugyancsak a találgatások szintjén létező iPad. Az Apple tablet időközben bemutatkozott, és a legfrissebb hírek szerint április elején kerül a boltokba, március 12-től pedig már előrendelhető lesz a gyártó online áruházában. A Microsoft eközben csak a HP Windows 7-et futtató Slate táblagépét tudta felmutatni, amit szintén januárban demózták a Las Vegas-i CES kiállításon – az iPadhez hasonlóan egy billentyűzet nélküli táblagépről van szó, ami állítólag a Google Android operációs rendszerével is piacra kerül.

A múlt hét végén egy másik techblog, az Engadget már exkluzív fotókkal, új részleteket bemutató videókkal és információkkal is szolgált a Courierról. Az oldal bennfentes informátora szerint a Microsoft dupla képernyős táblája a vártnál kisebb, könnyebb és kényelmesebben hordozható: összecsukva egy hüvelyk (kb. 2,5 cm) vastag, a felülete 5×7 hüvelykes (kb. 13×18 cm), és a gép nem nyom többet egy fontnál (kb. fél kilogramm). A Courier valamilyen mobil operációs rendszert futtat, és érdekessége, hogy használatában nagy szerepet kap az utóbbi időben már túlhaladottnak tekintett eszköz, a stylus (ceruza). A felhasználás módját bemutató filmből azonban kiderül, hogy ez nem feltétlenül visszalépés. Egyrészt azért, mert a stylus nem a régről ismert bökdösésre szolgál, másrészt mert az érintőképernyős táblagép felhasználási módja is meglehetősen újszerű.
 

 


Digitális napló | A Courier működésével kapcsolatban mindenképpen érdemes végignézni a digitális naplót bemutató videókat - a lényeget a legrövidebben annyiban lehet összefoglalni, hogy a digitális naplónak nevezett gép valóban úgy funkcionál, mint egy valódi filofax. Láthatjuk például, amint a bal oldali kijelző a webböngészőt, a jobb oldali pedig a naplót jeleníti meg. Ha a felhasználó érdekes anyagot talál a browserben, egyszerűen bekarikázza és áthúzza a megfelelő részt (képet, szöveget vagy bármi mást) a naplóba, ahol a megfelelő formában mentheti is azt. A kézírás-felismerő technológia ennek az ellenkezőjében segít: a stylusszal gyorsan lekörmölt szavak köré négyzetet lehet rajzolni, ami vizuálisan is egy sárga post-it cédulává alakítja a jegyzetet, ez pedig később bárhová átmozgatható és szerkeszthető.

Mindez csak a felszín, mert a lényeget nyilvánvalóan az egyes anyagok kezelése és összehangolása jelenti, nem beszélve a külső alkalmazásokkal való együttműködésről. Annyi mindenesetre világos, hogyha az Engadget hangsúlyozottan meg nem erősített értesülései akár részben is helytállóak, akkor a Courier igen hasznos munkaeszköznek bizonyulhat majd, és a későbbiekre nézve is jelentős potenciállal rendelkezik. A grafikus felhasználói felület meggyőző, a gép funkcióin érződik az átgondoltság, ezen kívül úgy tűnik, hogy a tábla már sokkal több egy koncepciómodellnél - az Engadget szerint az idei harmadik vagy negyedik negyedévben jelenik meg, vélhetőleg az ünnepi vásárlási láz kitörése előtt.

Elkerülhetetlen összehasonlítás | A Couriert sok helyen máris a meg sem jelent iPad fő kihívójának nevezik. Ha visszagondolunk, évek óta potenciális iPhone-gyilkosként harangoznak be minden olyan telefont, amelyen kevés a gomb és csillog a kijelzője - ennek ellenére az Apple készüléke egyre népszerűbb, és rövid idő alatt megszerezte magának az okostelefon-piac majdnem 15 százalékát, nem beszélve elsöprő sikeréről a mobilalkalmazások területén. Valószínűleg az iPad esetében is hasonló lesz a helyzet, azonban a példa adott: a technológiakövető versenytársak nem sok veszélyt jelentenek az Apple-re. Éppen ezért örömteli, hogy a Courier eredeti és a saját jogán is használható dolognak látszik, ami nem utánoz, hanem alternatívát kínál: míg az iPad inkább szórakoztatóeszköznek, addig az e-könyv funkciókkal és kamerával is rendelkező Courier inkább munkaeszköznek fest.

Tim Cook, az Apple operatív igazgatója még februárban a Goldman Sachs technológiai konferenciáján beszélt arról, hogy nem ismer céltudatosabb vállalatot a sajátjánál. Az Apple összes jelenlegi terméke elférne egy asztalon, a cég mégis 40 milliárd dollárt termelt az utóbbi évben - ugyanezt legfeljebb csak az olajcégek mondhatják el magukról. A titok Cook szerint annyi, hogy az Apple-nél naponta vetnek el jó ötleteket, így összes energiájukat a néhány kiválasztott projektre összpontosíthaják. Más szóval a vállalat nem a korlátlan növekedésben látja a hosszú távú siker zálogát. Ezt a szemléletet mintha egy ideje a Microsoft is a magáévá tette volna, amire a Courier is jó példa lehet; az egyik elemző szerint a demó Apple-fejlesztést idéz, mintha csak megtetszett volna a Microsoftnak az Apple "Think different", vagyis "Gondolkozz másképpen" mottója.

Mobil árukapcsolás | Ma már természetes, hogy az elekrtonikai cikkek, és különösen a mobil eszközök a gyártó egyfajta értékesítési csatornájaként is funkcionálnak, kihasználva az internet lehetőségeit. Aki tisztán műszaki kérdésnek tartja az Apple egyre elutasítóbb hozzáállását az Adobe Flash-sel szemben, az gondoljon arra is, hogy a legtöbb online videót éppen ez a technológia támogatja, így közvetve vásárlókat szív el az iTunes áruház elől.

A Courier ennek megfelelően azért lehet fontos a Microsoft számára, mert kiválóan támogathatja például a májusban megjelenő Office 2010 csomagot, melynek történetében először webes kiadása is lesz, így a Microsoft új területre lép. A webes Office-t a Google szolgáltatásaihoz hasonlóan nem kell külön telepíteni, és a Google receptje szerint folyamatosan extrákat is kap majd - például szó van egy Twitter-szerű alkalmazásról, amellyel a készülő dokumentumok vagy a velük kapcsolatos változtatások részleteit lehet előnézetszerűen megosztani.

A Microsoft digitális naplója természetesen számtalan ponton elvérezhet, a potenciális vásárlók márkahűségétől kezdve az olyan szempontokig, mint például a dupla LCD és az elfogadható akku-üzemidő kibékíthetetlennek tűnő viszonya. Ugyanakkor a legtöbb korai vélemény megegyezik abban, hogyha a Microsoftnak valóban sikerül piacra dobnia egy olyan eszközt, ami nagyjában-egészében hasonlít a videóbemutatókban szereplő készülékre, akkor a Courier szép jövő előtt áll.
 

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.